Aktualności - rok szkolny 2015/2016

Spotkanie z Panią Małgorzatą Karoliną Piekarską

23 maja 2016 roku wybraliśmy się klasą IIw do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXX na spotkanie z Panią Małgorzatą Karoliną Piekarską. Pani Małgorzata jest polską pisarką oraz dziennikarką prasową i telewizyjną.
Między innymi pisała wiele opowiadań dla dzieci, ale również była związana z Warszawskim Ośrodkiem Telewizyjnym, a szczególnie z programami informacyjnymi: Telewizyjnym Kurierem Warszawskim (jako reporterka) oraz z Telewizyjnym Kurierem Mazowieckim (jako wydawca). Nasza rozmowa z Panią Piekarską obejmowała temat uzależnień. Pisarka podeszła do rozmowy bardzo osobiście, była sobą, nie udawała, nie tworzyła bariery. Nie starała się również nas umoralnić, za to opowiadała o różnych przypadkach uzależnień ludzi, których znała osobiście oraz przedstawiła nam skutki ich postępowania. Mieliśmy okazję obejrzeć przygotowaną prezentację. Bardzo ważne było dla nas to, że dziennikarka pozwoliła każdemu z nas dokonać osobistej oceny postępowania ludzi uzależnionych i nie narzucała nam swojego zdania. Na koniec spotkania Pani Piekarska odpowiedziała na zadane przez nas pytania. Spotkanie było bardzo ciekawe, mogliśmy dowiedzieć się wielu istotnych faktów na temat życia osób uzależnionych i tego, jak dużą cenę płacą za swoje niewłaściwe wybory życiowe.

Zakończenie roku klas trzecich

W dniu 29 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III. Zebrała się na nim cała społeczność szkolna. Były przemówienia, podziekowania, wyróżnienia, nagrody, statuetki "Tytusów", wręczenie świadectw ukończenia szkoły oraz kwiaty i łzy...
Trzecioklasiści przekazali pełne ciepła podziękowania za trzy lata nauki w tej szkole:

Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy!
Kiedy po raz pierwszy przybyliśmy do tej szkoły, nie przypuszczaliśmy, że trzy lata nauki upłyną tak szybko. Nie znaliśmy nauczycieli, z niepokojem czekaliśmy na pierwszą lekcję. Niektórzy z nas z pewnością obawiali się, że nie sprostają obowiązkom. To dzięki Wam drodzy profesorowie, uwierzyliśmy w siebie, bo zawsze dawaliście nam nadzieję.
Tu zawieraliśmy pierwsze przyjaźnie, przeżywaliśmy rozczarowania, cieszyliśmy się z dobrych ocen, nagród, wyróżnień. Matura wydawała nam się czymś odległym. I oto nadszedł moment: już za kilkanaście dni zdajemy maturę.
Potem rozstajemy się, zaczniemy dorosłe życie. Wręczenie świadectw ukończenia liceum zamknie jeden z rozdziałów naszego szkolnego życia.

Dziekujemy Wam za refleksje
nad Waszym teraz już tam i kiedyś
w "Chałubińskim"
I nieustannie trzymamy kciuki
za Wasze tu i teraz :)

Dni zdrowia w "Chałubińskim"

W dniach 4-8 kwietnia 2016 roku już po raz wtóry, odbyły się w naszej szkole Dni Zdrowia, a co za tym idzie mnóstwo działań o związanych z aktywnością ruchową, zdrowym odżywianiem oraz profilaktyką.
Zaczęło się od Tytus 4 Volley, czyli od międzyklasowych rozgrywek drużyn w piłce siatkowej „czwórkami”. Do zawodów stawiło się osiem drużyn. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki i tym samym mecze bardzo wyrównane. Sędziowie mięli pełne ręce roboty. Najczęściej o wygranej decydował trzeci set. Do tego było ogromnie dużo emocji związanych z rywalizacją, bo każda z drużyn bardzo ambitnie podchodziła do każdego spotkania i walczyła do końca. Do finału zakwalifikowały się 4 drużyny. Zwyciężyła MITURA TEAM (klasa 1w i 1t2), po niezwykle wyrównanym pojedynku.
Oto zwycięzcy: Krzysiek Rylski 1t2, Arkadiusz Urmanowski 1w, Arkadiusz Różański 1w i Kamil Szukajło 1t2.
GRATULUJEMY !!!
II miejsce zajęli chłopcy z klasy 3w (LATAJĄCE ORZEŁKI) a III miejsce zdobyła mieszana drużyna z klasy 1t1 (DZIKIE KOTY).Nagrody w postaci dyplomów i koszulek (dla zwycięskiej drużyny) wręczyła pani dyrektor Anna Filipowska. Myślą przewodnią turnieju była nie tylko rywalizacja ale również to, by młodzież włączała się w organizację i sędziowanie zawodów. A tak naprawdę sukces i zwycięstwo odniosły wszystkie drużyny startujące w turnieju.
Z meczu na mecz wszyscy byli coraz lepsi. Mamy nadzieję, że było to doskonałe doświadczenia dla uczniów. Organizatorką i koordynatorką imprezy była prof. Anna Klimczak
Sędzią głównym zawodów prof. Izabela Trojanowska

W czasie Dni Zdrowia odbyło się dla uczniów wiele warsztatów. W poniedziałek klasa 1u i 2w mogła uzyskać wiedzę na temat „Szkodliwości spożywania alkoholu i palenia tytoniu dla kobiet w ciąży”, klasie 3T1 zostały przybliżone zagadnienia „Profilaktyki nowotworów u kobiet” (to dla dziewcząt). W środę klasa 3t1 spotkała się z dietetyczką Naturhouse, która omówiła z młodzieżą „Zasady prawidłowego żywienia”.
Do tego: warsztaty „Zaburzenia odżywiania” z panią Barbarą Osowską (klasa 2u) oraz „HIV/AIDS” z panią Barbarą Małek (klasa 3u) z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny. Zaś klasa 1w odbyła zajęcia z pielęgniarką panią Teresą Kuniewską „Zdrowe piersi są OK.” w ramach programu profilaktycznego z Sanepidu.

Klasy 2u i 3u uczestniczyły w zajęciach Ratowanie na Spontanie przeprowadzonych przez studentów drugiego roku medycyny na Uniwersytecie Warszawskim.
Celem warsztatów było wytłumaczenie najprostszych i najbardziej praktycznych zasad udzielania pierwszej pomocy przez omawianie realnych sytuacji. Uczniowie brali czynny udział w zajęciach, mogli wykorzystać zdobyte informacje podczas ćwiczeń z użyciem fantoma.Mamy nadzieję, że nasi słuchacze w razie konieczności będą potrafili wykorzystać zdobytą wiedzę i uratować komuś życie :)

Warsztaty zorganizowała prof. Eunika Drózd, jak również przygotowała w bibliotece wystawę książek i plakatów dotyczących zdrowia.

We wtorek było refleksyjnie i inspirująco. Gościem naszej szkoły był prezes Stowarzyszenia „Dobra Wola” i laureat Orderu Uśmiechu pan Jacek Zalewski, który jest inicjatorem wielu inicjatyw dla osób niepełnosprawnych. http://dobrawola.org.pl/
Jako ojciec chorego 17 letniego Kuby, przybliżył nam niepełnosprawność i sprawił, że spojrzeliśmy na nią inaczej, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni. W spotkanie z panem Jackiem Zalewskim uczestniczyła klasa 1t2 i 1u. Klasy 1t1, 1t2, 3u, 3w oraz 2t uczestniczyli w spotkaniu z Anią i Mateuszem, wolontariuszami Fundacji Maraton Warszawski. http://wolontariatfmw.pl/
Przekazali nam oni wiele pomysłów, jak wolontariat sportowy można wykorzystać w swoim rozwoju zawodowym i oczywiście zarazili nas swoją pozytywną energią oraz pasją do tego co robią.

Na koniec dnia podziałaliśmy ruchowo i popracowaliśmy nad swoją sprawnością (to klasa 3t2 i 1w). To dzięki zajęciom badmintona, przeprowadzonym przez instruktorkę Olę Zwierzchowską, naszą uczennicę klasy 3t2, z pomocą Łukasza Zwierzchowskiego. Było wesoło i okazało się, że ten sport nie jest wcale taki łatwy.
Organizatorem wszystkich spotkań była prof. Anna Klimczak

W środę lekcje wychowania fizycznego rozpoczęliśmy wykładem naszego nauczyciela wf, pana prof. Pawła Krawczyka, który podzielił się z klasą 1u swoją wiedzą na temat „Przygotowania psychologicznego do zawodów sportowych i budowanie motywacji”. Zaraz po nim zajęcia z wychowania fizycznego dla klas: 2T, 2U, 3T2, 1T1 i 1T2 poprowadził pan Radosław Gaszyński, zawodnik Stowarzyszenia Ultimate Frisbee w Polsce.
http://www.frisbee.pl/
Pomagali mu w tym koledzy i koleżanki ze stowarzyszenia. Właściwie wszyscy uczniowie po raz pierwszy zetknęli się z tą dyscypliną sportu lecz widać było, że zajęcia bardzo im się spodobały. Było niezwykle ciekawie i nadzwyczaj wesoło.

Klasa 3u i 3w miała wykład z dietetyczką panią Ewą Gaczyńską „Wpływ zdrowego odżywiania na samopoczucie i zdrowie osób aktywnych fizycznie” a klasa 3t2 uczestniczyła w zajęciach zumby w ramach programu „Be Active”.
Organizatorką zajęć była prof. Anna Klimczak

W czwartek w ramach Dni Zdrowia, gościem szkoły był ukraiński i polski zawodnik piłki nożnej oraz trener UEFA pan Nazar Litun, który poprowadził fantastyczne zajęcia z piłki nożnej w klasach: 1w, 3t2, 2t, 3u i 3w. Swoim zapałem do pracy i nietuzinkowymi ćwiczeniami zaangażował młodzież do wykonywania ćwiczeń ale też nawiązał z nimi wspaniały kontakt.
Zajęcia były skierowane do chłopców ale wzięły w nich udział trzy dziewczęta: Natalia, Zuzia i Ola z klas 3. Brawo dziewczęta za odwagę !!!
Młodzież po zajęciach wyszła zmęczona, pełna satysfakcji oraz tryskająca endorfinami ˘. To były super ciekawe i inspirujące zajęcia.
Organizatorem spotkania była prof. Anna Klimczak

Dni zdrowia zakończyły się degustacją zdrowych potraw, bo w końcu dbałość o zdrowie, to także zdrowe odżywianie się. W piątek na długiej przerwie, klasa 2u wraz z panią prof. Izabelą Trojanowska przygotowała zdrowe menu do degustacji dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Stanowisko z przygotowanymi daniami cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wszystkich a przygotowane produkty zniknęły w oka mgnieniu.
A mogliśmy próbować: koktajl bananowy na maślance, guacamole z avocado, humus z suszonymi pomidorami, sałatka z brokułami i jajkiem, chleb wegański, makaron pełnoziarnisty z pesto i cukinii, ciasteczka waniliowe i bezglutenowe wegańskie oraz ciasto snickers z kaszą jaglaną.
Było niezwykle smacznie i z pewnością na piątą lekcję nikt nie poszedł głodny :) .
Organizatorem degustacji była prof. Izabela Trojanowska

W ramach Dni Zdrowia odbył się KONKURS FOTOGRAFICZNY zatytułowany „POMYSŁ NA ZDROWIE”. W tym roku wygrała go („polubieniami” na FB) Natalia Krasoń z klasy 3.
Organizatorką była prof. Anna Klimczak

Odbyła się też Akcja Honorowego Oddawania Krwi, to dzięki inicjatywie prof. Agaty Kulpy-Kulpińskiej

DNI ZDROWIA’2016 STAŁY SIĘ WSPOMNIENIEM !!!
W ostatnim tygodniu sporo się działo. Były warsztaty, nietypowe zajęcia, spotkania, wystawy, konkursy i degustacje. Myślą przewodnią tych działań było ZDROWIE.
Ogromnie dziękuję za pomoc w organizacji tych dni nauczycielom: Eunice Drózd, Izabeli Trojanowskiej, Piotrowi Szlązakowi, Teresie Kucharczyk, Agacie Kulpa-Kulpińskiej i Pawłowi Krawczykowi.
Organizatorka i koordynatorka projektu – Anna Klimczak

Nasi chłopcy wywalczyli finał na turnieju „TRIO BASKET” Koźmińskiego !!!

Dnia 12 marca 2016 roku po raz 15 odbył się turniej „TRIO BASKET” organizowany przez prywatna uczelnię „Koźmiński”. W tym roku wystartowało 57 drużyn męskich i 31 drużyn damskich, szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa mazowieckiego jak również i z dalszych regionów Polski.
Nasi uczniowie są tam dopiero od 2 lat. W tym roku reprezentowały „Tytusa” trzy drużyny:
• chłopców – „Dzikie Kuny” : Łukasz Szybiński, Oskar Ratajczak, Adam Łangowski i Mateusz Pietrzak
• chłopców – „Kucyki Ciemności”: Tomek Szuberski, Kacper Kruszewski, Kamil Szukajło i Michał Pierzchała
• dziewcząt – Jamila Hasanova, Zosia Komarow, Dorota Bobrowska i Natalia Krasoń Było nie tylko aktywnie ale i bardzo ambitnie, walecznie i fair play. Aż się chciało patrzeć jak grają :) .
Na ogromne brawa zasługują chłopcy, którzy awansowali do finału. OGROMNE GRATULACJE CHŁOPAKI (tu o „Dzikich Kunach”) za to, że doszliście tak daleko !!!
Do tego Jamila Hasanova awansowała do finału „rzutów za 3 punkty”. GRATULACJE JAMILA !!!.
Drużynami opiekowała się oraz służyła radą i wsparciem prof. Anna Klimczak

Święto Patrona Szkoły to już historia...

Uroczyste obchody odbyły się dnia 22 stycznia 2016 roku. Imprezę otworzyła pani dyrektor Anna Filipowska, a z dużą swobodą poprowadzili ją uczniowie klasy 3w : Ola Kobus, Emilka Sieklicka i Patryk Nowak.
Tradycyjnie została złożona wiązanka kwiatów pod tablicą poświęconą naszemu patronowi. Wszystkie klasy rzetelnie przygotowały się do występów i rywalizacji dzięki czemu spotkało nas wiele nieoczekiwanych emocji.
W konkursie wiedzy na temat patrona szkoły uczestniczyły klasy pierwsze. W tym roku zwyciężyła klasa 1u a konkurs przygotowała klasa 2w (ubiegłoroczny zwycięzca). Kolejny konkurs był przeznaczony dla klas pierwszych i drugich. Zadaniem klas było przygotowanie scenki, wierszyka lub piosenki promującego naszą szkołę. Pomysłowość uczniów była większa niż nasze oczekiwania. I tu zwyciężyła klasa 2t i 2w, II miejsce zajęła klasa 1w, III miejsce klasa 2u.
W ostatnim konkursie „Żywe obrazy” należało przygotować wizualizację jakiegoś znanego obrazu, który został wyświetlony na ekranie. Występ polegał na maksymalnie wiernym odtworzeniu tego, co przedstawia obraz. I tu klasy wykazały się niezwykłą kreatywnością. Komisja miała „ciężki orzech do zgryzienia”. Po długich obradach wyłoniła zwycięzcę, którym została klasa 1w, na II miejscu uplasowała się klasa 2t i 2w, III zajęła klasa 2u. W obu konkursach najwięcej punktów zdobyła klasa 2t i to właśnie ona otrzyma nagrodę w postaci wyjścia do kina. Bilety sfinansuje Rada Rodziców naszej szkoły ˘. WSZYSTKIM KLASOM GRARULUJEMY WYSTĘPÓW !!!
Oj, co to był za dzień. Pełen emocji i wrażeń…
Koordynatorką Święta Patrona była prof. Małgorzata Orzeł.
Dokumentacja fotograficzna – Adrian Wyszkowski z klasy 1w

Studniówka 2016

Dnia 16 stycznia 2016 roku, o godzinie 20.00 w hotelu Marriott na Okęciu, rozpoczęła się studniówka uczniów klas maturalnych. Przybyli na nią maturzyści z osobami towarzyszącymi i rodzice. Nie zabrakło oczywiście grona pedagogicznego.
Uroczysty bal otworzyła dyrektor szkoły, pani Anna Filipowska.
POLONEZA CZAS ZACZĄĆ…
Zatańczyli pięknie… A potem zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia. I zabawa… do białego rana. Uczniowie i nauczyciele. Razem. To była cudowna i pełna integracji noc.

Trening sportowo-motywacyjny z trenerem koszykówki Kacprem Lachowiczem

W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły spotkała się z panem Kacprem Lachowiczem, który pomaga zmieniać nastawienie ludzi do sportu, co przekłada się również na inne aspekty ich życia codziennego.
Młodzież słuchała go z ogromnym zainteresowaniem i chętnie uczestniczyła w jego „eksperymentalnych ćwiczeniach”.
Od pięciu lat „KACPA” odwiedza szkoły i inne placówki, by poprzez koszykówkę zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego trybu życia, poszukiwania pasji i dbania o własny rozwój. Gościł już w ponad 500 placówkach spotykając się z przeszło 50 tys. dzieci i młodzieży, wiele z nich po spotkaniu rozpoczęło swoją przygodę z koszykówką lub innym sportem. Codziennie mobilizuje się do ciężkiej pracy i zaangażowania, by swoim przykładem przekazać innym swój sposób na życie.
Przekładając sport na codzienne życie zarówno zawodowe jak i osobiste, można zauważyć zależności, które mogą pozytywnie wpłynąć na nastawienie i sposób życia młodego człowieka. Sport uczy dyscypliny, ciężkiej pracy, zasad fair play, współpracy, skupienia na wyznaczonych celach oraz systematyczności.
Wykorzystanie sportu w spotkaniach motywacyjnych jest niezwykle efektywnym sposobem na zainteresowanie i zaangażowanie uczestników spotkania aktywnym spędzaniem czasu wolnego i pracą nad sobą. Uczestnicy spotkania mają szansę znaleźć odpowiedzi na pytania związane z codziennym życiem i radzeniem sobie z przeciwnościami. Jestem pewna, że tak też zadziało się dzisiaj.
Autor projektu:
„JEST WIELE DO ZDOBYCIA — WYBIERZ AKTYWNY TRYB ŻYCIA”
w ramach którego organizuje koszykarską imprezę sportowo-rekreacyjną KACPA CHALLENGE
http://kacpachallenge.pl/
Projekt ten został stworzony z myślą o zapotrzebowaniu na pozytywne wzorce wśród młodych ludzi.
Organizatorką spotkania była prof. Anna Klimczak
https://www.facebook.com/KACPA76/?fref=ts

Spotkania autorskie

Dnia 2 grudnia 2015 r. klasa Iw spotkała się z Panią Barbarą Kosmowską – autorką książek dla młodzieży i dorosłych, tj. Niechciana, Głodna kotka, Teren prywatny, Prowincja, Buba i wiele innych.
Pisarka opowiedziała najpierw o swoim największym wyzwaniu literackim, czyli o książce zatytułowanej „Niechciana”, w której opisała temat niechcianej ciąży nastolatki. Następnie powiedziała nam o swoim rodzinnym mieście Bytowie. Pisarka twierdzi, że kocha to miasto oraz nie miała i nie ma zamiaru zamieszkać w Warszawie pomimo wielu propozycji. Autorka wypowiadała się również na temat dziennikarstwa. Stwierdziła że to bardzo ciężka praca. Klasa Iw była bardzo zadowolona ze spotkania, które upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze. Pani Kosmowska dała się poznać młodzieży jako ciepła, otwarta, mądra i pełna osobistego uroku osoba, która nawiązała świetny kontakt z młodzieżą licealną. Zostaliśmy zachęceni do częstszego sięgania po książki autorstwa Pani Kosmowskiej. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Panią Edytą Uljasz – Karasińską kierownikiem Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXX.
9 grudnia klasa 3t1 uczestniczyła w spotkaniu w Bibliotece dla dzieci i młodzieży nr XXX z Panem dr hab. Witoldem Lisowskim – żołnierzem, pułkownikiem Wojska Polskiego, reprezentantem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Pan Lisowski i jego rodzina w czasie II wojny światowej ratowali życie skazanym na śmierć Żydom, narażając przy tym własne. Przed wybuchem wojny mieszkał z rodzicami i dwoma starszymi braćmi w podwarszawskim Henrykowie. W ich sąsiedztwie przebywała żydowska rodzina Inwentarzów. Pan Witold w młodości przyjaźnił się z Józefem zwanym „Dudkiem”, synem sąsiadów. W 1941 r. Niemcy przesiedlili Inwentarzów oraz innych Żydów do getta w Ludwisinie. Podczas likwidacji getta w październiku 1942 r. Dudkowi udało się uciec. W listopadzie wyczerpany i wygłodzony wrócił do Henrykowa, gdzie został otoczony opieką przez Lisowskich. Zamieszkał w pokoiku na poddaszu ich domu. Pan Witold Lisowski napisał 32 książki, jedną z nich podarował naszej szkole za co serdecznie dziękujemy.

Rozstrzygnięcie konkursów bibliotecznych

W dniu 27 listopada zostały wręczone nagrody w konkursach bibliotecznych.
Konkurs 1 „Ile kuleczek jest w słoiku?” – udział wzięło 111 uczniów i nauczycieli. Prawidłowa odpowiedź to 401 kuleczek, zwyciężył Tomasz Hubner z klasy 3w z wynikiem 385 kulek.
Konkurs 2 „Wiedza ma swoją wagę” – udział wzięły 104 osoby. Prawidłowa odpowiedź to 41,1 kg i 34252 strony, zwyciężyła Magdalena Rek z klasy 1t1 z wynikiem 38kg i 38000 stron.
GRATULUJEMY i dziękujemy za udział w konkursie :)

Konkursy - niespodzianki w bibliotece szkolnej

Drodzy Uczniowie! Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w dwóch konkursach.
KONKURS 1.
Od dzisiaj czeka na Was w bibliotece tajemniczy, zaklejony słoik wypełniony różnymi kuleczkami. Pytanie konkursowe brzmi: ile jest w nim kuleczek? Odpowiedź należy podać bez otwierania słoika
KONKURS 2.
Zgadnij ile ważą książki ustawione na stosie i ile razem mają stron Odpowiedzi wrzucajcie do urny w bibliotece.

Zapraszamy do zabawy, na odpowiedzi czekamy do piątku, 13 listopada:)

"Filmowa Agnieszka"

21 października 2015 roku uczniowie z klasy 1w: Natalia, Dominika, Paulina i Arkadiusz z Panią Euniką Drózd uczestniczyli w spotkaniu pt. „Filmowa Agnieszka” czyli 79 minut kręcimy z Osiecką z okazji 79 Urodzin Poetki.
Uroczystość w kinie Atlantic poprowadził Artur Wolski. Gośćmi byli: córka Agnieszki Osieckiej, Agata Passent, Kamilla Baar- Kochańska oraz Tomasz Raczek. W czasie spotkania mieliśmy okazje obejrzeć kilka filmów, które przedstawiały etiudy głównej bohaterki, a były to: „Czarne i Białe”, „Solo na kontrabasie”, „Słoń”, „Zwierzęta futerkowe” oraz „Plakat z drewna”. Następnie została odczytana przez Kamillę Baar- Kochańską recenzja Agnieszki Osieckiej na temat filmu pt. „Niewinni Czarodzieje”. Zakończeniem spotkania był występ szkolnego Teatru N.O.R.A w repertuarze poezji Agnieszki Osieckiej oraz degustacja urodzinowego tortu.

Mobilny kiermasz ofert pracy

20 października odbył się mobilny kiermasz ofert pracy. Spotkanie w szkole miało na celu zapoznanie młodzieży w ofertą Ochotniczych Hufców Pracy oraz przedstawienie uczniom najważniejszych informacji na temat poszukiwania pracy, dokumentów aplikacyjnych i możliwości zatrudnienia.
Wielu uczniów zgłosiło chęć skorzystania z ofert pracy na stanowiskach: tajemniczego klienta, inwentaryzatora, konsultanta telefonicznego oraz hostessy. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Dziękujemy Pani Agnieszce Lendzion i Pani Agnieszce Łukasiak za współpracę.

44 Warszawska Jesień Poezji

Z okazji 44. Warszawskiej Jesieni Poezji odbyły się spotkania z poetami: 8 października Pan Piotr Dunin i Pan Sławomir Łubiński z klasą 2w oraz 9 października Pani Rena Marciniak i Pan Marek Wawrzkiewicz – prezes Związku Literatów Polskich z klasą 1w.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pisarzami, usłyszeć z ich ust ciekawe historie, a także wysłuchać ich własnych wierszy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony słuchaczy. Pojawiło się również kilka pytań, na które poeci z satysfakcją odpowiadali, nie szczędząc w swoich wypowiedziach dygresji i anegdot. Na pytanie: skąd poeci czerpią inspiracje? Pan Wawrzkiewicz opowiedział nam, że wielu poetów wyjeżdża gdzieś, gdzie po roku wraca z tomikiem, który jest poświęcony podróży. Główną tematyką w jego wierszach jest coś, co spotyka każdego człowieka, czyli miłość i śmierć. Na spotkaniu usłyszeliśmy trzy wiersze autorstwa Pana Marka: Żwirownia, Modlitwa oraz Szczególnie. Autorzy czerpią także inspiracje z rzeczy zwyczajnych, które stają się niezwykłe. Pani Marciniak, która prowadzi magazyn „Wymiar”, opowiedziała nam że poezja jest bliska metafizyki, jest jak żywa magia oraz zawiera duchową postawę. W swoich wierszach kobietę ukazuje jako muzę oraz piękność. Zaciekawiła nas także tym, że od 16 lat poświęca się swojemu magazynowi, a ostatni tomik wydany przez Panią Renę 26 lat temu pt.”Kamizelka ratunkowa” rozpowszechnił się tak bardzo, że po powrocie z Bratysławy autorka nie mogła go zakupić w księgarni. Spotkania zakończyły się oklaskami podziwu i wdzięczności, a uczniowie wyszli z sali bogatsi w nowe doświadczenie.

Dzień Absolwenta

Drodzy Absolwenci „Tytusa”!
Dnia 9. X. 2015 o godzinie 18.00 odbędzie się tradycyjnie DZIEŃ ABSOLWENTA.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z nauczycielami i kolegami. Liczymy na Waszą obecność!

Warsztaty sportowe

W tym tygodniu „ruszyły” zajęcia sportowe.
PONIEDZIAŁEK – SIATKÓWKA CHŁOPCÓW ( GODZ. 15.30-17.00) z prof. Izabelą Trojanowską
WTOREK – SIATKÓWKA DZIEWCZĄT (GODZ. 15.30-17.00) z prof. Izabelą Trojanowską
CZWARTEK – KOSZYKÓWKA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW (GODZ. 14.30-15.00) z prof. Pawłem Krawczykiem
CZWARTEK – KOSZYKÓWKA DZIEWCZĄT (15.00 – 16.00) z prof. Anną Klimczak

Warsztaty dziennikarskie dla chętnych

Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego, działająca przy Instytucie Dziennikarstwa UW, organizuje bezpłatne warsztaty dziennikarskie dla licealistów „Warszawa nieodkryta”.
Projekt jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa. Dla uczniów, którzy interesują się dziennikarstwem lub chcieliby zobaczyć, jak pracuje redakcja, jest to wyjątkowa szansa. Przesyłam link do strony Fundacji, zwierający dodatkowe informacje o warsztatach oraz link do wydarzenia na Facebooku.

Jeżeli zdecydujesz się na udział w projekcie, zgłoś się do p. Ewy Tereszczuk

Warsztaty językowe w Anglii

Chcesz sprawdzić swoje umiejętności językowe i to czy potrafisz wykorzystać swój „angielski” w praktycznej i codziennej konwersacji rodziny angielskiej?
Możesz to zrobić. Sprawdź się i wyjedź z nami!
Zapraszam!
Organizator - prof. Anna Klimczak

Wolontariat

Wolontariat szkolny – Klub Ośmiu, zaprasza uczniów do wsparcia akcji organizowanej przez Fundację Świat na TAK – zbiórka artykułów szkolnych dla podopiecznych Fundacji.
Potrzebne są: zeszyty, kredki, flamastry, długopisy, ołówki, linijki, temperówki, gumki, piórniki, plecaki, itp. Podpisane artykuły można przynosić do 11.09 (piątek), do pokoju psychologa nr. 34 lub do biblioteki.
Udział w zbiórce zostanie odnotowany w dzienniku jako pochwała.
Koordynator – Agata Kulpa-Kulpińska