Aktualności - rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2016/2017 już za nami!

W dniu dzisiejszym, tak jak we wszystkich innych szkołach w Polsce, odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego. Było uroczyście, dostojnie i radośnie, bo w końcu zaczęły się wakacje. Uroczystość poprowadzili: Magda Leśniak z klasy 1w i Piotr Kuźmiuk z klasy 2u.
Były przemówienia, podziękowania i wręczenie nagród wyróżnionym uczniom za wyniki w nauce, zaangażowanie w pracę na rzecz klasy i szkoły, zwycięstwa w konkursach szkolnych i pozaszkolnych oraz reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych.
Najlepsze wyniki w nauce uzyskał Maksym Nowosad i Marta Stefaniak z klasy 1t a sportowo zdecydowanie wyróżnił się Karol Kwiatkowski z klasy 2t1.
Była też część artystyczna. Muzycznie zachwyciła nas Magda Chrząstek z klasy 2t2, która wykonała piosenkę Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście” a „na kolana powaliła” nas Karolina Mirek klasy 2u, swoim wykonaniem piosenki Czesława Niemena „Jednego serca”. Cóż za głos. Cóż za interpretacja piosenki.
Uczniowie podziękowali nauczycielom za ten rok szkolny wręczając kwiaty zarówno pani dyrektor Annie Filipowskiej, jak i wszystkim nauczycielom.
Po części oficjalnej, w pogodnych nastrojach, wszyscy uczniowie rozeszli się do klas by odebrać swoje świadectwa.
Uroczystość przygotowała prof. Alena Jackowska i prof. Katarzyna Bębas.

Pożegnanie roku szkolnego w Powsinie

To już ostatnie dni tego roku szkolnego. W przedostatni dzień klasa 1w wraz ze swoją wychowawczynią panią Anną Klimczak spędziła w Powsinie.
Było ognisko, kiełbaski a i humory dopisywały. To była doskonała okazja by nie tylko razem spędzić czas ale również porozmawiać o sobie i powspominać pierwszy rok w „Chałubińskim”.

Akcja czytamy.org rekord w czytaniu w jednym momencie

1 czerwca dołączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam!” organizowanej przez miesięcznik Biblioteka w Szkole.
O godz. 10:00 licealiści wyszli wraz z nauczycielami przed szkołę, żeby z książkami w rękach, potwierdzić swój udział w akcji. Próbowaliśmy ostawić się tak, aby utworzyć napis CZYTAMY. Bez przymusu, dla przyjemności lekturze oddały się jednocześnie aż 104 osoby.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji !

Uczniowie klasy 1W zwycięzcami konkursu filmowego "Imaginacje-Poezja Okiem Kamery"

W dniu 30 maja 2017 r. grupa uczniów z klasy 1w uczestniczyła w gali Konkursu Filmowego „Imaginacje-poezja okiem kamery”, która odbyła się w Artystycznym Domu Animacji, gdzie odebrała nagrodę za zajęcie I miejsca.
Uczniowie stworzyli scenografię do filmu w pomieszczeniu gospodarczym naszej szkoły i nakręcili etiudę filmową do wiersza Mirona Białoszewskiego „Sztuki piękne mojego pokoju”.
Scenariusz i reżyseria - "Grupa Filmowa Chałubiński"
Operatorzy kamery: Mikołaj Iskra, Kacper Białaszewski
Scenografia: "Grupa Filmowa Chałubiński"
Montaż: Kacper Białaszewski
Charakteryzacja: Magdalena Leśniak
Wystąpili: Piotr Oleksiak, Gustaw Pankonin, Wiktoria Głuchowska, Oliwia Mieczkowska
 
To ogromny sukces uczniów naszej szkoły.
Składamy Wam OGROOOMNE GRATULACJE !!!
Opieki i wsparcia udzielała grupie prof. Anna Klimczak

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej

Pragniemy poinformować, że LXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego przystąpiło do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej i otrzymaliśmy dotację celową w kwocie 15 tysięcy złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami).
Program ma na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży. W tym roku w ofercie biblioteki na pewno znajdą się atrakcyjne i różnorodne książki. Na bieżąco będziemy informować Was o działaniach związanych z realizacją tego programu. A już teraz zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia listy książek, które wzbogacą zasoby naszej biblioteki, poprzez wypełnienie ankiety:
Zdecyduj co będziesz czytać

Wyjście klasy 2u do Biblioteki Narodowej

Dnia 11 maja klasa 2u była na wycieczce w Bibliotece Narodowej przy ulicy aleja Niepodległości 213. Pani Ewa Bogusz krok po kroku omówiła drogę, jaka pokonuje książka: począwszy od gromadzenia zbiorów, poprzez opracowanie, magazynowanie, a skończywszy na ochronie i konserwacji oraz udostępnianiu zbiorów czyli rejestracji czytelników.
Żeby zapisać się do Biblioteki trzeba mieć ukończone 13 lat, kartę wyrabia się bezpłatnie na 10 lat. W odróżnieniu od innych bibliotek, Narodowa nie wypożycza do domu, tylko udostępnia swoje zasoby na miejscu. A księgozbiór jest bardzo bogaty, gdyż tą instytucję obejmuje ustawa o obowiązkowym egzemplarzu, czyli każdy wydawca ma obowiązek dostarczania nieodpłatnie 2 egzemplarzy każdego wydanego przez siebie tytułu.

Warszawskie Dni Recyklingu 2017

Zapraszamy wszystkich do udziału w Warszawskich Dniach Recyklingu, które odbędą się w sobotę, 13 maja br., w godzinach 10.00-14.00.

Pożegnania nadszedł czas...

W piątek 28 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III. Uroczystość poprowadziła Magda Chrząstek i Piotr Kuźmiuk. Był to czas podziękowań, wręczenia nagród za naukę, osiągnięcia sportowe, działania społeczne na rzecz szkoły i środowiska oraz rozdania wyróżnień i podziękowań, zarówno uczniom jak i rodzicom.
Pani dyrektor Anna Filipowska życzyła wszystkim absolwentom powodzenia nie tylko na maturze ale również tego, by przez całe życie dążyli do tego, aby wzbogacać swoją wiedzę. To w myśl cytatu przewodniego uroczystości. Wychowawcy klas trzecich: prof. Izabela Gutrtat, prof. Kinga Duczmal i prof. Izabela Trojanowska wręczyły świadectwa ukończenia szkoły swoim wychowankom. Prof. Jacek Siedlecki wręczył nagrodę uczennicy klasy 3w Helenie Dziekońskiej, za bardzo dobry wynik w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg”. Część artystyczną z dużą swobodą zaprezentowali uczniowie z klasy drugich i trzecich. Pełna pozytywnej energii recytacja poezji w wykonaniu Klaudii Skupnik i Niny Skubiszewskiej, do tego pięknie zaśpiewane piosenki przez Kasię Płatkowską i Zoję Gawronkiewicz (Zoja jak zawsze z własnym akompaniamentem na gitarze). Wzruszające występy. Absolwenci otrzymali na pamiątkę „czterolistne kończynki”. Oby przyniosły im szczęście na egzaminach maturalnych. Trzymamy za Was kciuki :)
Uroczystość przygotowała prof. Izabela Gurtat

Dziennikarska klasa 1W spotyka się z pisarką Panią Alicją Joanną Górką

Pani Alicja Joanna Górka na spotkaniu z klasą o profilu dziennikarskim, opowiedziała o swej twórczości oraz monodramach Biały pył i Niemy krzyk, a także odpowiadała na liczne pytania zgromadzonej młodzieży.
Pytano o inspiracje pisarki do twórczości i tematykę jej utworów. Młodzież bardzo zainteresowała się, kiedy jej pisanie znalazło początek i jak w tej chwili, z perspektywy czasu i doświadczenia ocenia swoją twórczość z czasów licealnych.
W trakcie rozmowy krążył tomik z wierszami pani Alicji Górki, a jej wiersze nie tylko wciągały ale i prowokowały do rozmów po spotkaniu.

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Rok Rzeki Wisły"

Z dniem 31 marca 2017 roku został zakończony konkurs fotograficzny "Rok Rzeki Wisły".
Spośród prac jury wyłoniło trzy najlepsze prace:

  1. Gustaw Pankonin - klasa 1w
  2. Marta Stefaniak - klasa 1t
  3. Oliwia Rybak - klasa 1u
Jednocześnie jury przyznało wyróżnienie Magdalenie Plewczyńskiej z klasy 1t. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.
Organizator Paweł Żerdziński

Spotkanie autorskie z panią Martą Fox

11 kwietnia 2017 roku na zaproszenie Pani Aleksandry Mostowskiej z Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z Panią Martą Fox, powieściopisarką, poetką, eseistką i autorką ponad 40 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Już od pierwszych chwil zapanowała przemiła atmosfera, autorka opowiadała z poczuciem humoru o swoich książkach i życiu osobistym. Klasa 2t2 w skupieniu wysłuchała fragmentu najnowszej książki Idol, która jest już w naszej bibliotece – zakupiliśmy ją wczoraj po spotkaniu. Niespodzianką okazała się obecność Pana Artura Gotz, aktora teatralnego i filmowego który, jak się okazało jest głównym bohaterem powieści Idol. Pan Gotz podbił serce publiczności śpiewając piosenki: milionerzy, mężczyzna prawie idealny oraz obecny narzeczony urozmaicając występ dźwiękami instrumentu muzycznego kazoo.
Organizator Eunika Drózd

Wielka Zbiórka Książek

Oddaj książkę! Stwórz bibliotekę! Zainspiruj innych!
Serdecznie zapraszamy do udziału w III edycji Wielkiej Zbiórki Książek 2017 Do 21 maja 2017 roku przynieść do biblioteki szkolnej książki w dobrym stanie dla dzieci i młodzieży oraz „czytadła” dla dorosłych, a my przekażemy je do placówek medycznych tworząc kolejne Zaczytane biblioteki dla dzieci i dorosłych.

Więcej informacji na zaczytani.org

Lekcja w Bibliotece Narodowej

Dnia 5 kwietnia 2017 roku uczniowie z klasy 2t1 uczestniczyli w lekcji bibliotecznej połączonej ze zwiedzaniem Biblioteki Narodowej.
Pani Ewa Bogusz zapoznała nas z zasadami korzystania ze zbiorów biblioteki. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak funkcjonuje największa biblioteka w kraju, z jej licznymi czytelniami specjalistycznymi. Biblioteka Narodowa to miejsce, które powinien odwiedzić każdy czytelnik.
Organizator Eunika Drózd

Uczniowie klasy 1W w "Szkole filmowej" dziennikarki Kingi Burzyńskiej

Dnia 4 kwietnia dziennikarska klasa 1w wraz ze swoja wychowawczynią panią Anna Klimczak zawitała do teatru Collegium Nobilium.
Tutaj mogliśmy przyjrzeć się mistrzowskiej pracy dziennikarki, pani Kingi Burzyńskiej w trakcie kręcenia kolejnych wywiadów z aktorami dla programu „Szkoła Filmowa”. Perfekcyjnie przygotowana, świetne pytania, opanowana, empatyczna i gotowa na każde sytuacje. Mogliśmy zaobserwować jak buduje atmosferę rozmowy, reaguje na odpowiedzi rozmówców, nawiązuje do wcześniejszych wypowiedzi „gwiazd” . Tym razem jako „gwiazdy” zaprezentował się Tomasz Karolak i Sonia Bohosiewicz. Oboje niezwykle charyzmatyczni, pełni pasji do zawodu i wspaniale nawiązujący kontakt z publicznością.
Było czego posłuchać i się nauczyć. Uczniowie „Chałubińskiego” lubią ludzi z pasją :)

Trzecia edycja Dni Zdrowia już za nami

Już po raz kolejny w naszej szkole został zrealizowany projekt Dni Zdrowia. I tu zdrowie jest rozumiane jako profilaktyka, odżywianie i aktywność fizyczna. Jak co roku, uczniowie mogli uczestniczyć w wielu interesujących warsztatach, spotkaniach, niestandardowych formach aktywności ruchowej oraz w rywalizacji sportowej.
Wszystko to w ramach lekcji wychowania fizycznego i godzin wychowawczych. Były zajęcia z badmintona, ćwiczenia z zakresu treningu bokserskiego dla chłopców, TBC dla dziewcząt, trening obwodowy, bikini fitness poprowadzone przez naszą absolwentkę i Mistrzynię Polski 2017 w tej dyscyplinie – Natalię Krasoń.
Dla chętnych uczniów z klasy 1w odbyły się wspólne zajęcia wychowania fizycznego z niepełnosprawnymi piłkarzami nożnymi klubu „Gloria Varsovia”. Była wspólna rozgrzewka, gra i podziękowanie za spotkanie. Mogliśmy sie przekonać, że niepełnosprawność nie stwarza ograniczeń. Piłkarze „Glorii Varsovi” świetnie dawali sobie radę na boisku.
Do tego warsztaty dla młodzieży zorganizowane prze panią Eunikę Drózd: „Dietetyka. Zdrowe odżywianie”, „Psychiatra też dla ludzi”, „Dajemy Dzieciom Siłę”. I spotkania, które zorganizowała pani Anna Klimczak: z biegłym z zakresu chemii z laboratorium kryminalistycznego Policji panem Arturem Bec, który przybliżył uczniom temat „Zagrożenia dla zdrowia: środki psychotropowe i psychoaktywne, dopalacze i epapierosy” oraz z panem Marcinem Kusińskim , działającym w Fundacji Spełnionych Marzeń, założycieem FUNdacji poCANCEROwani , zawodnikiem piłki nożnej klubu „Gloria Varsovia”, powołanym do reprezentacji Polski Amp Futbol. I nie było by w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Marcin ma amputowaną nogę – rak kości. Pełen niezwykle pozytywnej energii podzielił się z uczniami swoimi emocjami, które towarzyszyły mu w drodze do wyzdrowienia. Swoimi słowami, które skierował do młodzieży udowodnił, że niepełnosprawność nie stanowi przeszkody by żyć jak każdy inny człowiek. Życie w niepełnosprawności może być piękne, jeśli tylko tego się chce i pragnie. Po spotkaniu wielu uczniów zostało na sali by indywidualnie porozmawiać z naszym gościem.
Klasy pierwsze w ramach zajęć edukacja dla bezpieczeństwa odbyły zajęcia z panią Olgą Stelmaszczuk dotyczące „Zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu”.
Na jednej z długich przerw odbyła się degustacja zdrowych potraw. Pani Izabela Trojanowska zadbała by ich nie zabrakło. Przygotowane menu było efektem jej projektu „Diety, zalety i wady” realizowanego z panią profesor w klasie 2u i 2t1. Dziewczęta przygotowały potrawy w oparciu o diety. Chętnych do degustacji nie brakowało.
Dzień ostatni Dni Zdrowia upłyną pod hasłem rywalizacji. Na sali gimnastycznej pani Izabela Trojanowska rozpoczęła rozgrywki „Tytus 4 Volley”.Rywalizacja i walka na parkiecie była niezwykle zażarta. W ostateczności wygrała drużyna „Sportowe Świry” (Arek Różański, Arek Urmanowski, Krzysztof Rylski i Michał Kozłowski z klas 2w i 2t2), po niezwykle wyrównanym pojedynku z zespołem „Sikago Misigen” (Magda Leśniak, Mateusz Prusik, Hubert Cichocki i Bartek Tula – 1w). Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna „Dzikie Koty” (Natalia Żur, Ola Lewandowska, Monika Kotlarz, Karol Kwiatkowski i Michał Pierzchała – 2t1).
Równolegle, w salce do tenisa stołowego po raz pierwszy odbyły się rozgrywki „Tytus Ping Pong Opener”, które zorganizowała pani Anna Klimczak. Rywalizacja była równie zacięta ale ze względu na indywidualny charakter sportu, nie było aż tyle emocji co na siatkówce.
W kategorii chłopców pierwsze miejsce zajął Łukasz Łukaszewski (1t), drugie wywalczył Emil Rybak (1t),zaś trzecie miejsce przypadło Hubertowi Pawłowskiemu (1w)
W kategorii dziewcząt miejsce pierwsze wywalczyła Kasia Osińska, drugie Julia Miąsko, trzecie Wiktoria Buniak. Wszystkie dziewczęta z klasy 2t2.
Wszystkim zawodnikom obu turniejów gratulujemy woli walki i cieszymy się, że znaleźli w sobie „apetyt na aktywność ruchową”. Zwycięzcom gratulujemy podwójnie :)
Dniom Zdrowia towarzyszyły dodatkowe działania: wystawa „zdrowych książek” w bibliotece szkolnej, wystawa prac „Pomysł na zdrowie” oraz Konkurs Fotograficzny „Czas na Zdrowie”. Zdjęcia zgłoszone do konkursu były udostępnione na naszej stronie FB. „Lajki” uczniów wyłoniły zwycięskie zdjęcie autorstwa Gustawa Pankonina i Krzysztofa Wołkowicza z klasy 1w.
Dziękuję wszystkim uczniom, którzy aktywnie włączyli się w tegoroczne Dni Zdrowia.
Zapraszamy za rok :)
Koordynatorką projektu jest pani Anna Klimczak

Warsztaty "Wiem Co Jem" dla rodziców

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy zaprasza rodziców na warsztaty w dniu 28 marca 2017 roku do sali konferencyjnej przy ul. Senatorskiej 27.

Już po raz trzeci zapraszamy na Dni Zdrowia !!!

W dniach 27-31 marca 2017 roku odbędą się w naszej szkole Dni Zdrowia. Co to dla Was oznacza? Będzie ciekawie, inspirująco, poznawczo i wnosząco. W ramach zajęć wychowania fizycznego i na godzinach wychowawczych odbędzie się sporo nietypowych zajęć, spotkań i warsztatów.
ZDROWIE – rozumiane jako profilaktyka, zdrowe odżywianie oraz dbałość o aktywność fizyczną. Zachęcamy do wzięcia udziału w zajęciach, konkursie fotograficznym, rywalizacji sportowej i degustacji zdrowej żywności. Harmonogram Dni Zdrowia znajdziesz nie tylko tutaj ale również w holu przy pokoju nauczycielskim, w korytarzu przy sali gimnastycznej oraz w salce tenisa stołowego
ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE !!! WŁĄCZ SIĘ !!!
Głównym organizatorem i koordynatorem Dni Zdrowia jest prof. Anna Klimczak.
 

Uczniowie "Chałubińskiego" na Trio Basket "Koźmiński"

Dla niektórych uczniów dzisiejsza sobota minęła „pod znakiem” aktywności ruchowej. I tylko serce się cieszy, że są w naszej szkole uczniowie, którzy swój wolny czas chcą poświęcić na realizowanie swoich pasji.
Po raz trzeci (a to 15 edycja Trio Basket Koźmiński) wzięliśmy udział w tym turnieju. W tym roku do rozgrywek zgłosiło się 51 zespołów z całego województwa mazowieckiego. Szkołę reprezentowali: Łukasz Szybiński i Oskar Ratajczak (3w) oraz Kacper Aukszten (1t) i Mateusz Prusik (1w). Było mnóstwo sportowych emocji związanych z rywalizacją, ambitna gra chłopców i współpraca w zespole.
Niestety nie awansowaliśmy do finału, za to mięliśmy szansę na aktywnie ruchowo spędzoną sobotę. I to jest ta wartość dodana.
Drużyną opiekowała się prof. Anna Klimczak

Konkurs Recytatorski

Zwracamy się do uczniów naszego liceum z propozycją wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim.

„Powróćmy jak za dawnych lat
w zaczarowany bajek świat.”
Na skrzydłach wyobraźni – moje ulubione bajki, baśnie, ballady i legendy.

Oczekujemy, że uczniowie chętni do wzięcia udziału w konkursie przygotują recytacje utworów zawierających motywy zaczerpnięte z fantazji, baśni, legend, podań. Pozwalamy sobie zasugerować, że mogą to być zarówno utwory wierszowane, jak i fragmenty prozy.
Konkurs odbędzie się w LXVIII Liceum Ogólnokształcącym przy Narbutta 31, dnia 23.03.2017 roku o godz. 11:00.
Nauczycielki języka polskiego
 
( Zgłoszenia - do 13.03.2017r. )

Konkurs fotograficzny "Rok Rzeki Wisły"

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie fotograficznym związanym z Rokiem Rzeki Wisły.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania tutaj.

Maraton Pisania Listów - zaświadczenie

W dniu 31 stycznia 2017 roku nasza szkoła otrzymała podziękowania od zespołu Amnesty International za udział w Maratonie Pisania Listów.

Poloneza czas zacząć...

Takie słowa wypowiedziała dyrektor szkoły pani Anna Filipowska na zakończenie swojego studniówkowego przemówienia do młodzieży i rodziców.
Życzyła też dobrych wyników na maturze i wspaniałej studniówkowej zabawy. Bo tak się przyjęło, że „jaka będzie studniówka, taka będzie matura”. To też słowa pani dyrektor.
A zadziało się w hotelu Marriott Okęcie w Warszawie. W imieniu uczniów podziękowania wygłosiła Klaudia Skupnik i Mateusz Powałka z klasy 3w. Skierowali oni swoje podziękowania do pani dyrektor, rodziców zaangażowanych w organizację studniówki, pani Izabeli Gurtat za koordynację przygotowań i do pani Anny Klimczak odpowiedzialnej za choreografię poloneza.
I zatańczyli a wszyscy z ogromną przyjemnością patrzyli… Potem nastał czas na konsumpcję i zabawę. Z pewnością trwała do białego rana.

Dziennikarska klasa 1W w TVP

Dnia 17 stycznia 2017 roku, dziennikarska klasa 1w wraz ze swoja wychowawczynią panią Anną Klimczak wybrała się do Telewizji Polskiej na ulicę Woronicza.
Uczniowie nie tylko mięli szansę zwiedzić budynek telewizji ale także zajrzeć do pomieszczeń studyjnych w których realizowane są nagrania programów telewizyjnych, dokonywana jest charakteryzacja, do tego garderoby i pomieszczenia techniczne. Większość czasu jednak spędziliśmy w studiu nr 5, największym w TVP. Mogliśmy „od kuchni” przyjrzeć się pracy dziennikarzy, kamerzystów, charakteryzatorów, wizażystów, kierownika produkcji oraz wielu innych ludzi zaangażowanych przy nagraniu programu „Jaka to melodia”. Mogliśmy porozmawiać z tymi ludźmi o ich pracy, również z gospodarzem programu panem Robertem Janowskim.
Wrażeń było mnóstwo. To była wspaniała lekcja w praktyce za którą serdecznie dziękujemy panu Kacprowi Iskrze.

Maraton Pisania Listów zakończony sukcesem :)

Powstały aż 153 listy wszystkie pisane ręcznie w obronie Annie Alfred z Malawi - 10-letniej albinoski, która jest ofiarą ataków ze względu na lokalne wierzenia.
Grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo ze strony osób, które wierzą w magiczną moc jej części ciała. Dziękujemy wszystkim którzy przyłączyli się do akcji.

Mobilny Kiermasz Ofert Pracy

W dniu 13 grudnia 2016 roku w naszym Liceum odbył się Mobilny Kiermasz Ofert Pracy, przeprowadzony przez pośredników pracy Panią Zuzannę Polak i Panią Marzenę Bocian z Młodzieżowego Biura Pracy OHP.
Uczniowie mieli możliwość uzyskać informacje na temat lokalnego rynku pracy i zapoznać się z ofertami zatrudnienia. Zainteresowaniem cieszyły się propozycje pracy na ferie lub na weekendy.

Nowy numer gazetki szkolnej

Zapraszamy do zapoznania się z nowym, jubileuszowym numerem gazetki szkolnej na stronie naszej szkoły. Strona redakcji znajduje się w zakładce "Szkoła".
Zapraszamy do lektury!
 

Maraton Pisania Listów Amnesty International

Biblioteka szkolna po raz pierwszy w naszej szkole organizuje Maraton Pisania Listów Amnesty International. Kogo bronimy w tym roku? 10 letnią ANNIE ALFRED z Malawi, która urodziła się z albinizmem, w związku z tym inni POLUJĄ NA CZĘŚCI JEJ CIAŁA.
Poznaj historię na https://www.amnesty.org.pl/maraton/. W dniach od 5 do 9 grudnia napisz list, zrób to w szkole lub w domu i przynieś do biblioteki. Weź udział w NAJWIĘKSZYM na świecie wydarzeniu na rzecz praw człowieka.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich - dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

NAPISZ LIST, ZMIEŃ ŻYCIE!

Listy będziemy pisali w języku angielskim lub w języku polskim, liczy się ilość.
Wzór listu https://www.amnesty.org.pl/maraton/data/pics/case/185.pdf

Dzień Patrona to już historia!!!

Dnia 1 grudnia 2016 roku obchodziliśmy w szkole dzień naszego patrona Tytusa Chałubińskiego i jednocześnie 25 lecie istnienia szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas goście: nauczyciele, którzy dawniej byli związani ze szkołą oraz absolwenci. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej a poprowadzili ją: Natalia Żur i Piotr Kuźmiuk.
Jubileusz to czas podsumowań, wspomnień , refleksji i przemyśleń, a więc i my sięgnęliśmy w przeszłość i przypomnieliśmy sobie to, co ważne w historii naszej szkoły.
Był czas na przypomnienie wszystkim sylwetki naszego patrona a delegacja uczniów złożyła kwiaty pod jego popiersiem znajdującym się w holu szkoły.
Uczniowie klas pierwszych mogli pochwalić się swoją wiedzą o doktorze Tytusie Chałubińskim. Trzyosobowe delegacje klas zmagały się w kolejnych etapach konkursu. Po dogrywce zwyciężyła klasa 1w, zaraz za nią uplasowała się klasa 1s, 1t i 1u (to organizator konkursu o patronie w przyszłym roku szkolnym).
Klasy pierwsze i drugie przygotowały część artystyczną. Był konkurs piosenki góralskiej (przepięknie zaśpiewały dziewczęta z klasy 1u) oraz konkurs na najciekawszy wiersz lub skecz. Pomysłowość uczniów nie znała granic. Od wierszy humorystycznych (klasa 1s) po nostalgiczne (klasa 1w) a wszystkie autorstwa naszych uczniów.
W skeczach też było bardzo różnorodnie. Klasa 2t1 przygotowała pokaz mody na wesoło a 2t2 prezentację „Bohaterowie baśni i legend góralskich”. Było co oglądać.
Jednak serca publiczności zdobyła klasa 2u z którą w brawurowej roli „beztroskiej uczennicy” wystąpiła pani prof. Katarzyna Bębas. Jesteśmy pełni uznania dla zdolności aktorskich oraz odwagi pani profesor.
Klasa 1w po raz kolejny przygotowała film, tym razem w wersji czarno-białej i niemej. Bardzo pomysłowo.
Wszystkie występy w konkursach oceniała czteroosobowa komisja. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Finalnie zwyciężyła klasa 1u, drugie miejsce zajęła klasa 2u a trzecie należało do klasy 2t2.
Uroczystość „zakończyła piosenka” w wykonaniu Karoliny Mazewskiej.
Wszystkim uczniom gratulujemy występów.
To był naprawdę bardzo udany Dzień Patrona, organizatorką którego była nieoceniona prof. Małgorzata Orzeł.

Mistrzostwa Mokotowa w „Szczypiorniaku” już za nami

Dnia 23 listopada reprezentacja chłopców naszej szkoły uczestniczyła w Mistrzostwach Mokotowa w piłce ręcznej. Zawody odbyły się na „Warszawiance”. W eliminacjach zmierzyliśmy się z „Rejtanem” i „Goethem”.
Walka na boisku była bardzo zacięta. Chłopcy wykazali się niezwykłą wolą walki i dali z siebie wszystko. Bramkarz i jednocześnie kapitan drużyny Michał Pierzchała fantastycznie spisał się „na bramce”. Pewnie zabrakło doświadczenia i umiejętności, bo nie awansowaliśmy do finału dzielnicy. Inni byli lepsi. Tak też w sporcie bywa.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za sportową postawę i waleczność.
Opiekę nad zespołem sprawowała prof. Anna Klimczak.
Zdjęcia Adriana Wyszkowskiego z klasy 2w.

Forum Rodziców

Konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego, APS oraz grupa NGOsów serdecznie Państwa zaprasza na: Forum Rodziców pt.Rodzice - Szkoła - wobec zmian w systemie oświaty - oczekiwania i konsekwencje.
Szanowni Państwo Rodzice i Członkowie Rad Rodziców
Konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego, APS oraz grupa NGOsów serdecznie Państwa zaprasza na: Forum Rodziców pt.Rodzice - Szkoła - wobec zmian w systemie oświaty - oczekiwania i konsekwencje, które odbędzie się 21.11.2016r.o godz. 16.30. na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, ul Mokotowska 16/20 s. 413 Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapraszamy do rejestracji: www.forum.rodzicewedukacji.pl. W załączeniu program forum.
W imieniu Konsorcjum Elżbieta Piotrowska-Gromniak
prezes Stowarzyszenie Rodzice w Edukacji
Tel. +48 608 666 355

Wiem Co Jem

Zapraszamy na warsztaty dla rodziców.

Wyjazd Euroweek - Szkoła Liderów

W dniach 6-10 listopada 2016 roku klasa 1w i 2u wraz ze swoimi wychowawczyniami prof. Anną Klimczak i prof. Katarzyną Bębas oraz nauczycielką języka angielskiego prof. Urszulą Różańską uczestniczyły w wyjeździe edukacyjno-językowym w Różance, gdzie realizowany był projekt unijny „EuroWeek - Szkoła Liderów”.
W projekt zaangażowanych było wielu wolontariuszy z całego świata a wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim. Poznaliśmy wielu wspaniałych i pełnych pozytywnej energii młodych ludzi z Azerbejdżanu, Chin, Indii, Etipii, Kenii, Meksyku, Filipin, Łotwy, Włoch, i Białorusi. Dnia drugiego zajęcia ruszyły „pełną parą”. Zaczęło się od „Energizera”, czyli zabaw na wesoło pobudzających do myślenia i zabawy. Poznawaliśmy tańce z różnych stron świata. Odtańczone na świeżym powietrzu dostarczały nam pozytywnej energii na cały dzień. Dzięki prezentacjom mogliśmy też bliżej poznać kulturę, historię i życie ludzi w Chinach, Indiach oraz na Filipinach, uczyliśmy się pisać CV i przystąpiliśmy do rozmowy rekrutacyjnej o pracę. Potem były trudniejsze wyzwania. Zaprojektowanie wynalazku, kręcenie reklam, filmów i wszystko to w ograniczonych ramach czasowych. Zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń.
Z przyjemnością obserwowałyśmy jak młodzie przełamuje bariery językowe i coraz swobodniej komunikuje się w języku angielskim.
Jednym z punktów programowych wyjazdu była wycieczka autokarowa do Bystrzycy Kłodzkiej. Pospacerowaliśmy po Starówce, udaliśmy się pod pręgierz, rozkoszowaliśmy się widokami z Baszty Rycerskiej oraz odwiedziliśmy Muzeum Filumenistyczne. Potem odwiedziliśmy Kłodzko, gdzie mostem św. Jana i malowniczą Starówką przeszliśmy do wznoszącej się nad centrum miasta Twierdzy. Był czas na ciepłą herbatkę, bo pogoda nas nie rozpieszczała.
Coraz bardziej zacieśniały się relacje i przyjaźnie między uczestnikami wyjazdu. Będzie smutno rozstać się nam z tym miejscem i przede wszystkim tymi ludźmi, a wszystko co dobre niestety szybko się kończy.
I tak też się stało z naszym wyjazdem szkoleniowym „EuroWeek –Szkoła Liderów”, gdzie uczestnicy zostali przeszkoleni w następującym zakresie zagadnień: konferencja prasowa, leadership, poznaj Unię Europejską, praca i motywacja w grupie, program „Erasmus +”, poznawanie kultur świata, prowadzenie prezentacji, autoprezentacja, debata oksfordzka, wolontariat oraz szok kulturowy.
Uczniowie w czasie tych zajęć nie tylko w znacznym stopniu pogłębili swoje kompetencje językowe ale też spędzili tam fantastyczny czas z niesamowitymi ludźmi z całego świata.
Każdy uczestnik na koniec szkolenia otrzymał Certyfikat przystąpienia do zajęć i mógł usłyszeć jak trudno przeczytać obcokrajowcom jego nazwisko .
Uczniowie przygotowali kartki z podziękowaniami i karykaturami prowadzących oraz symbolami związanymi z Polską. Trudno było się rozstać i opuszczać to miejsce.
Podziękowaniom i łzom nie było końca.


 
Podziękowania dla Dyrekcji i Kadry Pedagogicznej

Terminy matur próbnych

Próbne egzaminy maturalne dla wszystkich uczniów klas trzecich odbędą w terminach:
• 22.11.16 r. (wtorek) – j. polski (poziom podstawowy)
• 23.11.16r. (środa) – matematyka (poziom podstawowy)
• 24.11.16 r. (czwartek) – j. angielski (poziom podstawowy)
• 25.11.16 r. (piątek) – dodatkowy przedmiot (poziom rozszerzony)
w godz. 9.00 – 12.00, tj. na 2 – 4 lekcji + długa przerwa.
Pierwsza godzina lekcyjna oraz lekcje 5 – 8 odbywają się zgodnie z tygodniowym planem zajęć klas III.

Spotkanie z pisarką Panią Małgorzatą Karoliną Piekarską

24 października 2016 r. klasa 2w wybrała się do Biblioteki dla dzieci i młodzieży nr XXX na spotkanie z pisarką Panią Małgorzatą Karoliną Piekarską.
Autorka wielu książek zajmuje się także dziennikarstwem prasowym jak i telewizyjnym. Pisała artykuły do czasopism takich jak „Cogito”, „Victor gimnazjalista”. Występowała jako reporterka w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim. Na spotkaniu Pani Piekarska opowiedziała nam historie listów napisanych przez jej stryjecznego dziadka - Zbigniewa Piekarskiego, z których stworzyła dokumentalną książkę pt. „Dziewiętnastoletni marynarz”. Następnie przedstawiła nam nową książkę „Syn dwóch matek”, którą napisała wraz ze swoim ojcem. Pokazała nam wiele ciekawych zdjeć oraz informacji, które umieściła w książce. Spotkanie zakończyliśmy podziękowaniem i dużymi brawami.

Święto Edukacji Narodowej

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Święta Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej a poprowadzili ją wzorowo: Klaudia Naziębło z klasy 3t i Piotr Kuźmiuk z klasy 2u.
Było przemówienie pani dyrektor Anny Filipowskiej, która złożyła najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za współpracę wszystkim pracownikom szkoły. Uczniowie dziękowali nauczycielom za ich pracę. Były kwiaty i uśmiechy.
Na koniec zaprezentowały się przed publicznością wszystkie klasy pierwsze. Ich pomysły na pokazanie siebie były pełne inwencji i ciekawych pomysłów. Od piosenek, wierszy i występów z gitarą, poprzez prezentację o klasie i film. Nasze klasy pierwsze wykazały się dużym potencjałem i to nas ogromnie cieszy.
Obsługę sprzętu audiowizualnego zapewnili: Wojtek Korycki i Wojtek Kula z klasy 2w.
Było bardzo radośnie :)

Lekcje poetyckie "To lubię"

W dniach od 3 do 7 października 2016 roku uczniowie klas 3t, 3u, 3w oraz 2w uczestniczyli w lekcjach poetyckich To lubię z okazji 45. Warszawskiej Jesieni Poezji.
Odwiedzili nas poeci polscy i zagraniczni: Pani Lidia Kosk, Pan Grzegorz Walczak, Pan Borys Bartfeld (tłumaczył Pan Jan Cichocki), Pan Michał Bukowski i Pan Karl Grenzler.
Goście naszych spotkań to niewątpliwie ludzie nieprzeciętni, z poczuciem humoru, dystansem do siebie i swojej twórczości oraz indywidualnym spojrzeniem na świat. Literaci opowiedzieli nam o swoim życiu prywatnym i zawodowym, przeczytali po kilka wybranych wierszy oraz przekazali bibliotece szkolnej tomiki swoich utworów. Dziękujemy Pani Barbarze Śliwonik ze Związku Literatów Polskich za zorganizowanie spotkań oraz samym poetom za przybycie i poświęcenie nam swojego czasu.
Jesteśmy przekonani, że każdy z uczestników spotkań odnalazł dla siebie inspirację i jakąś cząstkę pozytywnej energii. Wyjątkowa atmosfera na pewno długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

Zajęcia integracyjne klas pierwszych

W minionym tygodniu odbyły się zajęcia integracyjne dla klas pierwszych. Było poznawczo, radośnie, kreatywnie i zadziało się w kwestii komunikacji oraz współpracy w zespołach klasowych. Zajęcia odbyły się w Ogrodzie Botanicznym, a poprowadzili je instruktorzy Pracowni Nauki i Przygody.
Uczniowie mięli wiele możliwości do tego by się zintegrować. Gry w których uczestniczyli wymagały znalezienia najlepszego rozwiązania, a w tym celu należało się porozumieć. Efekty tej komunikacji były pozytywnie zaskakujące.
Zadaniem kluczowym było pokonanie całą grupą niskiego parku linowego. Tu konieczna była współpraca między uczniami i wsparcie a czasami zachęta i dopingowanie innm. Pokonanie toru linowego nie było łatwe ale dzięki współdziałaniu całego zespołu, udało się go pokonać wszystkim. Nauczyciele również aktywnie włączali się do wszystkich zadań i całkiem nieźle sobie dawali radę :)
To był cudowny dzień dla wszystkich klas. Młodzież wyszła z zajęć radosna, zrelaksowana i z uśmiechem na twarzy.
A co najważniejsze. WYSZLI RAZEM !!!
W zajęciach uczestniczyli wychowawcy: p. Teresa Kucharczyk (1u), p. Anna Klimczak (1w) i p. Jacek Siedlecki (1t). Wsparcia i pomocy w trakcie trwania zajęć udzielała im p. Eunika Drózd (pedagog szkolony) i p. Agata Kulpa-Kulpińska (psycholog szkolny).

Dyplom uznania za zaangażowanie

Do naszej szkoły wpłynęło podziękowanie od Samorządu Województwa Mazowieckiego za aktywny udział w akcji zbiórki makulatury.
Nasi uczniowie od początku tej akcji zebrali 3084 kilogramy tego cennego surowca. Mamy nadzieję, że również w tym roku możemy liczyć na Państwa aktywny udział w zbiórce.

Dziennikarska klasa 1W odwiedziła studio ATM TVP

Dnia 14.09.2016 r. całą klasa 1w wraz z wychowawczynią panią Anną Klimczak, udała się na wycieczkę do Studia ATM przy Wale Miedzeszyńskim, gdzie trwają nagrania i produkcje największych polskich stacji telewizyjnych.
Celem wycieczki było spojrzenie na pracę dziennikarzy telewizyjnych w trakcie realizacji prób do nagrania programu. Po wejściu do budynku, naszym oczom ukazały się rzędy drzwi prowadzących do różnych sal oraz scen. Pierwszym punktem zwiedzania była sala, w której odbywały się próby do programu The Voice of Poland. Scena, reflektory, kulisy ! Czuliśmy się jak młode gwiazdy show biznesu! Mieliśmy również okazję poznać kierownika produkcji programu (w tej produkcji jest ich sześciu), zwiedzić pomieszczenia osób zajmujących się nagłośnieniem oraz oświetleniem, a także przejść po parkiecie programu Dancing with the Stars. Wyjście było nowym, interesującym a zarazem, magicznym wydarzeniem, na ścieżce młodych dziennikarzy.
Na koniec spotkania, każdy z nas został poczęstowany słodkościami. Tym miłym akcentem zakończyliśmy naszą pierwszą, wspólną wycieczkę. Oby było ich więcej !
Dziękujemy Panu Kacprowi Iskrze za dostarczenia nam tylu nowych wrażeń. To był zdecydowanie udany dzień.
Tekst zredagowała uczennica dziennikarskiej klasy 1w - Magdalena Leśniak

Zebranie

Pierwsze zebranie z Rodzicami w roku szkolnym 2016/2017 odbędzie się w środę, 14 września 2016 r. o godz. 17.15.
Rodziców klas pierwszych zapraszamy na spotkanie z Dyrektorem szkoły na sali gimnastycznej.

Zbiórka przyborów szkolnych dla potrzebujących

Szkolny wolontariat "Klub Ośmiu" oraz Fundacja „Świat na Tak” zachęca do udziału w zbiórce przyborów szkolnych dla potrzebujących.
Zbiórka trwa od 05.09 do 29.09.
Pomóc może każdy, potrzebne nam są między innymi: plecaki, piórniki, kredki, długopisy, zeszyty, bloki, itp.
Przybory szkolne proszę przynosić do pokoju psychologa/pedagoga nr. 34, piętro 3 lub do pokoju nauczycielskiego. Dary proszę podpisywać imieniem i nazwiskiem oraz podać klasę.
Przybory szkolne zostaną zawiezione do siedziby Fundacji "Świat Na Tak" w Al.Szucha 27, tel. (22) 629 35 75; 629 63 34

Giełda używanych podręczników

Przynieś - sprzedaj
Przyjdź - kup
Na giełdę używanych podręczników zapraszamy 7 września (środa). Korytarz I piętra.

Pomoc socjalna dla uczniów

STYPENDIUM SZKOLNE - miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie ucznia uprawniający do ubiegania się o stypendium szkolne nie może przekroczyć kwoty 514,00 zł, przy czym do dochodu nie wliczamy świadczenia 500+.
Wniosek należy złożyć u pedagoga w terminie do 15 września 2016 r. UWAGA! Stypendium jest rozliczane fakturami i rachunkami imiennymi na ucznia dlatego należy je zbierać od września a następnie w podanym przez pedagoga terminie przedstawić w szkole.
W załączniku:
- wniosek o przyznanie stypendium szkolnego,
- oświadczenie o wysokości dochodu przypadającego na jednego członka rodziny,
- oświadczenie o miejscu zamieszkania dziecka.

Proszę korzystać tylko z załączonych wniosków - wnioski powinny być drukowane dwustronnie.

ZASIŁEK SZKOLNY - może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Ubiegać się można w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Wnioski do wydrukowania:
http://edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/pomoc-socjalna-dla-uczniow/6243-wnioski-o-przyznanie-stypendium-szkolnego-i

WYPRAWKA SZKOLNA - DOFINANSOWANIE PODRĘCZNIKÓW - Wnioski należy złożyć u pedagoga w terminie do 9 września 2016 r.

Pomocą obejmuje się uczniów bez względu na kryterium dochodowe słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnoprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Więcej informacji oraz wnioski do wydrukowania:
http://edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/pomoc-socjalna-dla-uczniow/10812-wyprawka-szkolna-w-roku-szkolnym-20162017

Instrukcja dotycząca wypełniania wniosku o przyznanie stypendium szkolnego
Oświadczenie o dochodach
Wnioski o stypendium szkolne (2016-09-01)
?Wzór o miejscu zamieszkania