Pokaż swoje serce i "Podaruj batonik"
W nawiązaniu do wieloletniej tradycji, uczniowie naszego liceum zbierają batony dla dzieci ze szkoły podstawowej na Pradze. Dzieciaczki z tej placówki cierpią na mniej lub bardziej zaawansowane zaburzenia rozwojowe.
czytaj więcej >>

Dnia 19 XII 2017 roku delegacja z naszej szkoły pojedzie podarować słodycze dzieciom aby w trakcie Wigilii każde dziecko dostało coś słodkiego i miało szansę być obdarowane choć drobnym upominkiem.
Cel jest szczytny a wykonanie banalne. Wystarczy aby każdy z nas przyniósł po jednym lub dwa batoniki. Pudełko spragnione batoników czeka w sali 22. Czekamy do dnia 18 XII. Nie zawiedźcie nas i siebie :)
Fajnie było by, aby każda klasa wniosła swój wkład w tą akcję.
Akcja inicjowana jest przez Samorząd Szkolny naszego liceum.
Zachęcamy do włączenia się w akcję !

Spotkane klasy 2W z dziennikarzem, Panem Kazimierzem Sobolewskim
To już kolejne spotkanie dziennikarskiej klasy 2w z dziennikarzem. Tym razem gościliśmy pana Kazimierza Sobolewskiego, korespondenta Francuskiego Radia RFI, byłego Redaktora Naczelnego czasopisma "Welcome to Warsaw" i członka Zarządu Stowarzyszenia Globtroterów.
czytaj więcej >>

Opowiedział on nam o swoich doświadczeniach związanych z pracą dziennikarza, stażu w BBC, przytaczał przykłady związane z koniecznością zachowania etyki dziennikarskiej oraz szukaniu i zachowaniu prawdy w każdym przekazie.
Spotkanie zorganizowała pani Anna Klimczak

Wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów
20 listopada uczeń naszej szkoły – Maksym Nowosad – otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów.
czytaj więcej >>

Maksym był jednym z 266 najzdolniejszych uczniów z Warszawy i powiatów około warszawskich. Uroczystość została zorganizowana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Akty przyznania stypendiów w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczył Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wycieczka do Krakowa i Auschwitz-Birkenau
W czwartek 16 listopada 2017 r. klasy 3t2 i 3w pod opieką pani Ewy Tereszczuk i pana Piotra Szlązaka wyjechały na dwudniową wycieczkę, której głównym założeniem było zmierzyć sie z historią Krakowa, stanąć oko w oko z przerażająca rzeczywistością losów ludzi największego obozu zagłady na świecie: Auschwitz-Birkenau.
czytaj więcej >>

Kraków przywitał nas słońcem. Przechodząc głównymi ulicami miasta uczciliśmy pamięć Jana Pawła II pod oknem papieskim, weszliśmy na wieżę Zygmuntowską, by obejrzeć piękną panoramę, ale przede wszystkim Dzwon Zygmunta. Zwiedziliśmy także Katedrę na Wawelu - miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku, Uniwersytet Jagielloński. Równie wielkie wrażenie zrobił na nas Kościół Mariacki z pięknym ołtarzem Wita Stwosza i imponującymi dwiema wieżami, przed którymi oklaskami nagrodziliśmy hejnalistę. Podziwialiśmy również Krakowski Kazimierz zamieszkiwany niegdyś przez ponad 64 tysiące Żydów, gdzie obejrzeliśmy przepiękne synagogi. Bardzo interesującym i niezwykłym okazało się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którym mieliśmy szansę poznać to miasto z nieco innej strony. Po całym dniu zwiedzania dostaliśmy się do Schroniska Młodzieżowego na Oleandrach.
Następnego dnia rano wyjechaliśmy do Oświęcimia, mieszczą się tam dwa obozy koncentracyjne Auschwitz-Birkenau utworzone przez Niemców, będące dla całego świata symbolem terroru, wszechogarniającej, niewyobrażalnej agresji i ludobójstwa na przestrzeni lat czterdziestych. Dzięki naszemu przewodnikowi oczami wyobraźni zobaczyliśmy to, czego nikt wolałby nie widzieć. Cały ten dzień był dla nas wszystkich ogromną lekcją pokory. Wielu z nas zrozumiało, jak niewiele potrzeba, żeby człowiek przestał być człowiekiem. Wizyta w tym miejscu bardzo nas poruszyła, było to niezwykle wartościowe wydarzenie.
Wycieczka okazała się być ciekawą lekcją historii i okazją do integracji.
Ola Szczepaniak

Otwarta firma - biznes przy tablicy
OTWARTA FIRMA – BIZNES PRZY TABLICY to program przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którego realizacja polega na zorganizowaniu spotkania młodzieży z przedstawicielami lokalnego biznesu.
czytaj więcej >>

Program ten organizowany jest w ramach ŚWIATOWEGO TYGODNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI, największego na świecie wydarzenia mającego na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.
Nasz gość specjalny to były PIŁKARZ, EKSPERT SPORTOWY CANAL+, WŁAŚCICIEL AKADEMII PIŁKARSKIEJ- http://akademiamurawskiego.pl/ - pan MACIEJ MURAWSKI (prywatnie tata Mirelli). Opowiedział uczniom swoją drogę do kariery, wieloletnie lata poświęcone treningom, połączonym z nauką w szkole średniej , studiami wyższymi, uświadomieniem sobie konieczności nauki języków obcych , które potem otworzyły mu drogę do pracy w Canal+. Najważniejsze przesłanie dla uczniów według pana Macieja, to odnaleźć swoją pasję, bezgraniczny entuzjazm, oczekiwanie , bo tylko wtedy taka praca ma sens.
Dziękujemy za wizytę , wspaniałe wrażenia. Czekamy na pozostałych gości, również rodziców naszych uczniów. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Spotkanie klasy 2W z dziennikarzem TVN24 Panem Maciejem Zalewskim
Dzisiejszego dnia dziennikarska klasa 2w spotkała się z dziennikarzem stacji telewizyjnej TVN 24, panem Maciejem Zalewskim. Myśl przewodnia spotkania to "Tworzenie i weryfikacja informacji medialnych".
czytaj więcej >>

Nasz gość przybliżył uczniom pracę dziennikarzy tej stacji.
Jak wygląda i ile czasu pochłania praca dziennikarza TVN 24, jak zorganizowana jest praca wielu ludzi w całej Polsce aby przygotować informację "na czasie", ilu ludzi musi pracować na to, byśmy na wizji mogli zobaczyć "dwuminutową wstawkę" przygotowanego materiału i wreszcie, jak weryfikować i uwierzytelniać otrzymaną informację.
Było inspirująco a pytań nie brakowało :).
Spotkanie zorganizowała prof. Anna Klimczak

Projekt "Książki w Obrazach" zrealizowany przez uczniów klasy 2W
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 2w wykazali się dużą pomysłowością i zrealizowali projekt "Książki w obrazach".
czytaj więcej >>

Wybrali oni trzy okładki książek i odwzorowali grafikę z okładki w jak najbardziej zbliżonej do niej scenografii. Wykonali zdjęcie swojego odwzorowania. Efekty ich pracy możecie obejrzeć w galerii zdjęć.
W realizację zadań zaangażowała się Oliwia Mieczkowska (koordynator), Julia Sabadyn, Paulina Piechocińska, Karolina Cybulska, Anastazja Markowska, Kaja Wojciechowska i Krzysztof Wołkowicz.
Gratulujemy pomysłu :)

Tydzień z Konstytucją
Celem projektu, którego organizatorem jest Stowarzyszenie im.prof. Zbigniewa Hołdy, jest zwrócenie uwagi uczniów szkół ponadgimnazjalnych na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego.
czytaj więcej >>

Podczas wydarzenia mającego miejsce w całej Polsce, prawnicy (adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, sędziowie,) udają się do szkół ponadgimnazjalnych, aby przeprowadzić lekcje na temat znaczenia Konstytucji i w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach projektu naszą szkołę odwiedzili:
07.11.2017- Sędzia , p. Dorota Loryś-Kosylo, uczestniczyła klasa 2W
09.11.2017- Adwokat p. Sylwia Gregorczyk-Abram, radca prawny p. Zuzanna Rudzińska Bluszcz, uczestniczyły klasy 3W i 3U
10.11.2017 – Sędzia Sądu Najwyższego p. Dariusz Zawistowski, uczestniczyły klasy 3U i 3 t1
Koordynatorem projektu była prof. Bożenna Stanisławska, we współpracy z innymi nauczycielami , szczególnie p. Anną Klimczak
Zapraszamy do galerii.

Nagroda dla uczennicy klasy 1u
W środę uczennica Kinga Szklarska odebrała z rąk attache kulturalnego Ambasady Hiszpanii 3 nagrodę w międzynarodowym konkursie "Vanguardias de Espana".
czytaj więcej >>

 

Ślubowanie klas pierwszych
Dnia 13 października odbyły się w "Chałubińskim" uroczyste obchody Święta Edukacji Narodowej. To była wspaniała okazja, by klasy pierwsze mogły ślubować na sztandar 68 LO i stać się członkami naszej społeczności szkolnej.
czytaj więcej >>

Uroczystość z dużą swobodą i wdziękiem poprowadzili: Noemi Jaworska i Piotr Oleksiak z klasy 2w. Patryk Jarmolik (2w) przekonująco odczytał akt powołania Komisji Edukacji Narodowej.
Były wystąpienia i przemówienia. Zaczęła pani dyrektor Anna Filipowska, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły z okazji ich święta. Wiceprzewodnicząca Samorządu Szkolnego Wiktoria Głuchowska (2w) podziękowała w imieniu uczniów nauczycielom za ich "duże serce" i zaangażowanie w pracę z uczniami.
Potem zaprezentowały się klasy pierwsze. Pomysły na prezentacje klas zaskakiwały.
Ważne !. Była to kolejna okazja, byśmy wszyscy mogli spędzić ze sobą czas. Razem i z radością :) Uroczystość przygotowała prof. Ewa Tereszczuk i prof. Ewa Siedlecka

Wystawa ex librisów
Biblioteka szkolna zaprasza na wystawę ex librisów,- autorstwa profesjonalnych plastyków – grafików - wypożyczonych z Warszawskiej Galerii Ex librisów.
czytaj więcej >>

Ekslibris (ex libris – po łacinie – z książek, z księgozbioru), to znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela lub instytucji do której należy księgozbiór. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. Może też być wykonany w postaci stempla czy pieczęci.. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej.
Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Ekslibris artystycznie wykonany w szlachetnej technice graficznej(drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia) podnosi walory artystyczne książki a także jej wartość kolekcjonerską. Z historii:
Najstarsze ekslibrisy pojawiły się w Polsce w drugiej połowie XIV wieku, na kartach rękopisów. Najstarszymi, malowanymi znakami własnościowymi są herby – Bogoria i Szeliga. W XV wieku, wszystkie ekslibrisy posiadały jako główny motyw – herb szlachecki. Ekslibris malowany na rękopisach pergaminowych i papierowych stał się popularny na parę wieków przed wynalezieniem druku i stał się zalążkiem późniejszego superekslibrisu i ekslibrisu właściwego, w kształcie ozdobnej kartki, czy pieczęci.
Po obejrzeniu wystawy, zachęcamy zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału w KONKURSIE NA EKSLIBRIS DO KSIĘGOZBIORU BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Mistrzostwa Mokotowa w piłce ręcznej chłopców
Dnia 12 października reprezentacja szkoły w piłce ręcznej chłopców wystartowała w rozgrywkach eliminacyjnych Mistrzostw Mokotowa.
czytaj więcej >>

Szkołę reprezentowali: Michał Pierzchała - kapitan drużyny i bramkarz(3t1), Michał Kozłowski (3w), Krzysztof Rylski (3w), Maciej Lubański (2s), Kacper Aukszten, Łukasz Łukaszewski i Emil Rybak (2t) i Mateusz Prusik (2w).
Chłopcy podeszli do meczu z ogromnym zaangażowaniem. Ambicji i woli walki można im było pozazdrościć. Stoczyli wyrównany pojedynek z drużyną "Kochanowskiego" . Troszkę zabrakło "pewnej ręki" w czasie oddawaniu rzutów i zgrania w zespole.
Nie wygraliśmy ale zyskaliśmy nowe cenne doświadczenia i o to w życiu chodzi. Brawo chłopcy za rozegrany mecz.
Opiekę nad drużyną sprawowała prof. Anna Klimczak i uczeń Karol Kwiatkowski (2t1)

Wracamy z medalem z Mistrzostw Mokotowa w Biegach Przełajowych
JAN ADRANOWSKI WICEMISTRZEM MOKOTOWA.
Po raz kolejny na Mokotowie odbyły się Mistrzostwa Mokotowa w biegach przełajowych i oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć.
czytaj więcej >>

Naszą szkołę reprezentowało 12 osób.
Dziewczęta (Magda Karczewska z klasy 2u i Patrycja Pakuła z klasy 3u) wystartowały w biegu na 1000 metrów.
Na dystansie 1500 m wystartowali: Łukasz Łukaszewski i Emil Rybak (2t), Karol Kwiatkowski (3t1) i Maciej Lubański (2s), który uplasował sie na najlepszej - IX pozycji.
W dłuższym 3000m biegu wystartował: Ignacy Piotrowski (3t2), Arek Urmanowski (3w), Bartosz Tula i Hubert Cichocki (2w), Hubert Kowalski (1s) oraz niespodzianka dzisiejszych zawodów - Jan Adranowski (1t), który zajął IImiejsce.. Janek walczył do końca i prawie cały bieg był na prowadzeniu. Troszkę zabrakło do pełnego szczęścia ale składamy OGROMNE GRATULACJE !!!
Dzisiaj wszyscy uczestniczy zawodów dali z siebie wszystko. Aż miło było patrzeć jak nie tylko walczą z dystansem ale również z sobą. Tak trzymać !!!
Wszystkim startującym w zawodach gratulujemy woli walki :)
Opiekę nad zawodnikami sprawowali:
prof. Anna Klimczak
prof. Paweł Krawczyk

Zakończyła się zbiórka artykułów szkolnych.
Dary zostały zawieszone do Fundacji. Podziękowania dla wszystkich uczniów, którzy wsparli zbiórkę.
czytaj więcej >>

Bezpłatne badania alergologiczne
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ofertą bezpłatnych badań alergologicznych.
czytaj więcej >>


Zbiórka artykułów szkolnych
Jak co roku nasza szkoła bierze udział w zbiórce artykułów szkolnych dla dzieci z rodzin objętych opieką Fundacji Świat na TAK.
czytaj więcej >>

Zachęcam uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w zbiórce. Akcja trwa od 04.09 do 14.09 (tego dnia trzeba zwieźć artykuły do Fundacji). Fundacja zbiera zeszyty, bloki, papier kolorowy, przybory do pisania, kredki, gumki, piórniki, lworki szkolne, plecaki i wszystko co może się przydać uczniom. Proszę podpisywać dary imieniem i nazwiskiem oraz podać klasę. Za udział w akcji będzie wpisana pochwała do dziennika.
Dary można przynosić do pokoju psychologa nr. 34 lub zostawiać w pokoju nauczycielskim.
Akcję koordynuje psycholog Agata Kulpa-Kulpińska