Aktualności - rok szkolny 2017/2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Dnia 22 czerwca odbyło sie uroczyste zakończenie roku szkolnego. Były przemówienia, podziękowania, nagrody i część artystyczna.
Uroczystość z dużą swobodą poprowadzili: Sandra Napieralska z 1s i Piotr Oleksiak z 2w.
Za multimedia jak zawsze z ogromnym spokojem odpowiadał Kacper Białaszewski z 2w.
Swoim śpiewem nie po raz pierwszy zachwyciła nas Oliwia Mieczkowska z klasy 2w a w wakacyjny nastój wprowadzili: Maciej Lubański z 2s, Łukasz Łukaszewski z 2t oraz Kuba Ćwik z 2u,wykonując taneczny układ choreograficzny.
Potem świadectwa, kwiaty i uściski...
Zakończenie roku przygotowała prof. Alena Jackowska i prof. Agnieszka Pietruszka
Do zobaczenia we wrześniu :)

Wrocław, Praga, Skalne Miasto, Karpacz, Osówka

W dniach 16-19 kwietnia 2018 roku uczniowie z klas 1s, 1t i 2t wraz ze swoimi wychowawcami - Panią Aleną Jackowską i Panią Kingą Awgul oraz Panią Dyrektor wzięli udział w czterodniowej wycieczce.
Podczas wycieczki uczniowie zwiedzali Wrocław, Pragę, Skalne Miasto w Adrspach, Karpacz oraz Podziemne Miasto - Osówka. W Pradze młodzież spędziła prawie cały dzień. Pogoda bardzo dopisała, więc wędrówka skalnym szlakiem w Adrspach następnego dnia okazała się nie lada przyjemnością, a dla niektórych i wyzwaniem, kiedy trzeba było pokonywać setki schodków. Wszystkim bardzo podobał się wodospad. Zmęczeni zwiedzaniem, ale i pełni wrażeń uczniowie z chęcią wracali do hotelu w Karpaczu. Wieczorami były kręgle, bilard, tenis stołowy oraz ognisko z kiełbaskami. Ostatniego dnia, po drodze do Warszawy grupa zwiedziła również tajemnicze podziemne miasto i przeżyła świetną przygodę. Wycieczka była bardzo udana.

Wycieczka do Pragi

W ramach wyjazdu na EuroWeek jeden dzień spędziliśmy w Pradze.
Spacer po Pradze trwał kilka godzin. Zwiedziliśmy najpiękniejsze dzielnice miasta: Katedrę św. Wita, Stary Pałac Królewski, Bazylikę św. Jerzego i Złotą Uliczkę z Wieżą Daliborka. Do tego zwiedzanie Hradczan: Katedra św. Wita, Stary Pałac Królewski ,Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka i Most Karola. Praga zachwyciła nas nie tylko zabytkami ale i europejskością. Napawaliśmy się atmosferą miasta. Nie mogło się obyć bez spróbowania regionalnych potraw. Knedliczki smakowały wybornie :)
Wycieczkę zorganizowała prof. Anna Klimczak

EuroWeek

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z panią Anną Klimczak, Urszulą Różańską i panem Piotrem Szlązakiem uczestniczyli w projekcie edukacyjnym EuroWeek.
Zajęcia były prowadzone przez wolontariuszy z całego świata. Komunikowaliśmy się tylko w języku angielskim. Poznawaliśmy kulturę, muzykę i tańce narodowe innych krajów. Były projekty, występy, prezentacje uczniów. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, organizowaliśmy. A wszystko w atmosferze niezwykle przyjaznej, sprzyjającej rozwojowi siebie i swoich kompetencji językowych. Zdecydowanie emocji tam nie zabrakło i ten wyjazd dla wszystkich będzie niezapomniany. Każdy z uczestników otrzymał na koniec Certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia „EuroWeek – Szkoła Liderów”
Wyjazd zorganizowała prof. Anna Klimczak

"Ile razem dróg przebytych, ile ścieżek przedeptanych"...

Uroczyste zakończenie roku klas III już za nami. Dzisiejszy dzień sprzyjał podsumowaniom, wspomnieniom i refleksjom. Skończył się przecież tak ważny rozdział w życiu naszych tegorocznych absolwentów.
Wystąpiła Dyrektor szkoły pani Anna Filipowska życząc absolwentom "pełnych nowych doświadczeń ścieżek w życiu". Pani Dyrektor wręczyła też nagrody najlepszym z najlepszych uczniom, wyróżniającym się pod względem zaangażowania społecznego i osiągnięć w nauce. Mogliśmy powspominać ostatnie trzy lata w szkole, dzięki filmowi przygotowanemu przez Kacpra Białaszewskiego w oparciu o historyczne już zdjęcia z ostatnich trzech lat. Prezentację zdjęć wspomagała piosenka Maryli Rodowicz i wtórowali wszyscy "ale to już było i nie było więcej ..."
Dzisiaj też została wprowadzona w "Chałubińskim" nowa kategoria nagród dla absolwentów. Decyzją uczniów, osobowościom klas III w wybranych kategoriach, zostały przyznane "Złote Tytusy". Przyjęte entuzjastycznie przez wszystkich. Było dużo radości i zabawy :)
Nominację poprowadziła Wiktoria Głuchowska i Piotr Oleksiak. Nagrody wręczała Marlena Hejduk i Angelika Krzemieniewska. Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:
1. SPORTOWIEC „PIERWSZA KLASA” - KAROL KWIATKOWSKI
2. PIĘKNY UMYSŁ - MAGDA CHRZĄSTEK
3. POZYTYWNIE ZAKRĘCENI - MICHAŁ PIERZCHAŁA
4. SUPER CIACHO - WOJTEK DRZYMULSKI
5. SUPER STAR - MAGDA JĘDRAL
6. MAM NAWIJKĘ - MACIEK CYRA
7. POMOCNA DŁOŃ - NATALIA ŻUR
8. SIŁKA MOJA MIŁOŚĆ - WOJTEK KULA
9. STUDNIÓWKOWA KRÓLOWA OBCASÓW - WIKTORIA STĘPIEŃ
10. FACET Z KLASĄ - WOJTEK KORYCKI
11. STYL I WDZIĘK - MARYSIA GUGAŁKA
12. DOJDĘ DO CELU - AREK URMANOWSKI
13. ZADYMIACZ NUMBER ONE - AREK RÓŻAŃSKI
14. LUBIĘ NA ‘NIE’ - OLENA KUBYK
15. CICHA WODA BRZEGI RWIE - ROBERT STAROSZCZYK
16. RÓWNY FACET - PRZEMEK KOZŁOWSKI
17. FAJNA BABECZKA - SNADRA BISZEWSKA
18. PAN PREZES - ADRIAN WYSZKOWSKI
Za wspólne lata spędzone razem w murach naszej szkoły podziękowała trzecioklasistom przewodnicząca Samorządu Szkolnego Magda Leśniak a wzruszająca "Piosenka na pożegnanie" w wykonaniu Oliwii Mieczkowskiej "wycisnęła łzy" spod naszych powiek.
Trzecioklasiści otrzymali od Samorządu Szkolnego symboliczne upominki "ku pamięci" jako wyraz sympatii i przyjaźni.
Wystąpiła też uczennica klasy III, JUŻ ABSOLWENTKA - Magda Chrząstek, która z całego serca podziękowała Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu za wkład pracy włożony w edukację oraz okazane serce i wsparcie. Były kwiaty i wzruszenia.
W imieniu klas III pożegnała się z nami piosenką Karolina Mirek - JUŻ ABSOLWENTKA. Zaśpiewała, ale jak zaśpiewała. Cóż za moc głosu:)
Mamy nadzieję, że będziecie wracać myślami do lat spędzonych w naszym liceum, do naszych wspólnych chwil.
Uroczystość z niezwykłą swobodą i wyczuciem poprowadziła Karolina Cybulska i Patryk Jarmolik. Nad całością czuwała Aneta Rejman i Paulina Piechocińska.
Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Kacper Białaszewski
i Mikołaj Iskra.
Dziękujemy prof. Piotrowi Szlązakowi, za pomoc jak "sprzętowo" się nie zadziałało :)
Wszyscy prowadzący uroczystość to uczniowie to klasy dziennikarskiej 2w, których działania koordynowała ich wychowawczyni, prof. Anna Klimczak

Konkurs - zabawa literacka

W ramach działań związanych z czerwcową akcją promocji czytania i czytelnictwa, biblioteka ogłasza konkurs adresowany do wszystkich – zarówno uczniów, jak i nauczycieli naszej szkoły.
Proponujemy zabawę literacką, polegającą na ułożeniu jednego (lub kilku) zabawnych wierszyków, zawierających pochwałę czytania. Mowa tu o krótkich formach literackich, takich jak np. LIMERYK lub MOSKALIK.
Autorzy najciekawszych, najzabawniejszych wierszyków zostaną nagrodzeni. Wszystkie utwory zostaną zamieszczone na tablicy biblioteki.
Wyjaśnienie:
LIMERYK – liryczny nonsensowny, groteskowy wierszyk( ang. Limerick, od miasta Limerick w Irlandii).
MOSKALIK – krótki, rymowany i dowcipny wierszyk, będący parodią fragmentu „Poloneza Kościuszki” Rajnolda Suchodolskiego z 1831 r.:
„Kto powiedział, że Moskale
   Są to bracia dla Lechitów,
   Temu pierwszy w łeb wypalę
    Przed kościołem Karmelitów”.

Podpowiadam, rozpoczynając zabawę:
LIMERYKI

Pewien uczeń z Warszawy
Miał przed maturą obawy.
Zaczął czytać w popłochu lektury
I poczuł, że może przenosić góry.

Pewna piękna Gabrysia
Poznała na fejsie Krzysia.
Krzyś był wielce oczytany.
Musiała Gabrysia zmienić plany.
Zamiast trawić godziny przy laptopie
Wzięła się za czytanie, chłopie!MOSKALIKI

Kto śmie twierdzić, że czytanie
jest zajęciem dla tetryków,
To wypuszczę dziś na niego
Całe stado wielkich byków!

Kto uważa, że lektury
czyta tylko klan frajerów,
niech w przyszłości nie wystawia
swojej piersi do orderów!

Komu książki i czytanie
Mniej potrzebne od laptopa,
To na pewno w krótkim czasie
Opanuje go głupota!


Widzicie, jakie to proste! Zachęcam i zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy!
Anna Morawska, nauczyciel-bibliotekarz

Warszawski Konkurs Historyczny „Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari. Na straży Wolności i Honoru”

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Warszawskim Konkursie Historycznym „Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari. Na straży Wolności i Honoru” organizowanego przez LXVIII LO im. Tytusa Chałubińskiego, ul. Narbutta 31, 02-536 Warszawa.
Zgłoszenie uczestnictwa prosimy przesyłać do dnia 25 Maja 2018 na adres lo68@edu.um.warszawa.pl lub sekretariat@68lo.edu.pl
pobierz kartę uczestnictwa w konkursie

Dni Zdrowia już za nami...

W ostatni Dzień Zdrowia odbyły się turniej tenisa stołowego "Tytus Ping-Pong Opener". Rozgrywki odbyły sie w grupach, gdzie zawodnicy zagrali systemem "każdy z każdym". Dwie osoby z każdej grupy awansowały do półfinały i dalej rozegrały pojedynki finałowe.
Zwycięzcą turnieju został Łukasz Łukaszewski z klasy 2t, II miejsce zajął Maks Wiśniewski z 1w, na trzecim miejscu uplasował się Bartosz Pałac z 1u a IV miejsce należało do Huberta Cichockiego z klasy 2w. Poziom zawodów był bardzo wyrównany, pojedynki zacięte ale co najważniejsze, wszyscy zawodnicy pamiętali w nich o zasadach "fair play". Wszystkim zwycięzcom gratulujemy sukcesu i zapraszamy za rok.
Było też dzisiaj twórczo i inspirująco, ponieważ klasa 2s i 1w uczestniczyła w warsztatach "Lubię SIEBIE - profilaktyka zaburzeń odżywiania się" poprowadzonych przez panią Katarzynę Góźdź, współpracującą z Pracownią Profilaktyki i Terapii Dzieci i Młodzieży "Perspektywa"
Organizatorką zawodów i warsztatów była prof. Anna Klimczak

Czwartkowy Dzień Zdrowia w "Chałubińskim" po raz kolejny aktywnie :)
to zajęcia „wuefu” z frisbee ultimate i treningiem obwodowym

W dniu dzisiejszym w naszej szkole gościli zawodnicy klubu "Zawierucha" Warszawa, którzy pasjonują się dyscypliną sportu Frisbee Ultimate.
Ich zaangażowanie w ten sport zaowocowała zdobyciem Mistrza Polski w Frisbee Plażowym. Osiem klas miało szansę uczestniczyć w tych zajęciach i poznać jej zasady gry. Było bardzo wesoło, bo często okazywało się, że chwycenie czy wyrzucenie dysku, które z taką swobodą wykonywali nasi goście, wcale nie jest takie proste :)
Kolejne dwie godziny to intensywny trening obwodowy poprowadzony przez naszą absolwentkę Weronikę Wronę, która jest trenerem personalnym. Klasy mogły sprawdzić nie tylko swoją siłę ale i wydolność organizmu co było nie tylko ciekawą informacją dla nich samych ale i możliwością sprawdzenia możliwości swojego organizmu.
Zajęcia zorganizowała prof. Anna Klimczak

Kolejny Dzień Zdrowia w „Chałubińskim” to degustacja zdrowej żywności i warsztaty

Dzień trzeci Dnia Zdrowia, to degustacja zdrowych potraw, którą z dziewczętami klasy 1t i 1s na długiej przerwie pod pokojem nauczycielskim, przygotowała prof. Agata Kulpa-Kulpińska. Chętnych do smakowania było wielu a i było co posmakować :)
Cały tydzień na wszystkich godzinach wychowawczych w ciągu Dni Zdrowia odbywają się warsztaty "Wpływ diet na zdrowie. Korzyści i zagrożenia". Jak jeść i co jeść. Jaka dieta jest korzystna dla naszego zdrowia a jaka może zaszkodzić i odnieść odwrotny skutek. Na te pytania w czasie warsztatów mogli znaleźć odpowiedź nasi uczniowie.
Zajęcia poprowadzili studenci - wolontariusze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współpracujący z Warszawskim Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA - Poland.
Organizatorką warsztatów jest prof. Anna Klimczak

Akcja "Godzina dla Ziemi"

W sobotę 24 marca 2018 r. już po raz jedenasty w Warszawie odbędzie się ogólnoświatowa akcja przeprowadzana przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF Godzina dla Ziemi.
Inicjatywa ma na celu skłonić ludzi do refleksji nt środowiska, które nas otacza i wpływu każdego z nas na jego ochronę. W tym roku ten dzień przypada na 24 marca 2018 roku, a akcja będzie w godzinach 20:30 - 21:30.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

Drugi Dzień Zdrowia - warsztaty "RATOWANIE NA SPONTANIE" i zajęcia "BODYBUILDING"

Dzisiejszy dzień to kolejna dawka aktywności. Na lekcjach wychowania fizycznego młodzież uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Natalię Krasoń, która jest specjalistką od bikini fitness.
Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wygląda przygotowanie do zawodów, trening i dieta osoby zajmującej się tą dziedziną kulturystyki oraz poznać ćwiczenia z zakresu "bodybuilding".
Klasy pierwsze w ramach lekcji edukacja dla bezpieczeństwa wzięły udział w warsztatach "Ratowanie na Spontanie" poprowadzonych przez studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczniowie w praktyce mogli przećwiczyć jak udzielić pierwszej pomocy osobie z zaburzeniami krążeniowo-oddechowymi i jak ułożyć ją w pozycji bocznej bezpiecznej.
Zajęcia zorganizowała prof. Anna Klimczak

Dni Zdrowia – dzień pierwszy

Dzień pierwszy Dni Zdrowia już za nami. Oj zadziało się! Głównym punktem dnia był turniej siatkówki „Tytus 4 Volley”. W dniu dzisiejszym po raz czwarty odbyły się szkolne rozgrywki w piłce siatkowej "Tytus 4 Volley".
Do zawodów zgłosiło się osiem zespołów. Zaczęło się od rywalizacji w grupach, która wyłoniła cztery drużyny finałowe:
- z grupy A na I miejscu "Sportowe Świry", na II "Dryżynę X"
- z grupy B na I miejscu "FC Chludzinski Krawężniki", na II "Jestem Hardcorem Team"
Finał był bardzo zacięty, wszystkie drużyny były nastawione na zwycięstwo ale zwyciężyć może tylko jedna drużyna.
W tym roku na najwyższym podium stanęła zwarta grupa pod nazwą "Sportowe Świry" czyli: Arek Urmanowski, Michał Kozłowski, Krzysztof Rylski i Arek Różański.
GRATULUJEMY !!! BYLIŚCIE ŚWIETNI !!!
II miejsce - "Drużyna X": Ola Lewandowska, Konrad Szymczak, Michał Kwiatek i Adrian Wyszkowski
III miejsce - "FC Chludzinski Krawężniki": Emil Rybak, Mateusz Mazurek, Mateusz Chludziński, Adam Kalisiak i Okan Zorić
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ZA UDZIAŁ W TURNIEJU. POZAZDROŚCIĆ FORMY :)
Dzisiejszy dzień to była głównie aktywność ruchowa uczniów skierowana na szlifowanie umiejętności siatkarskich. Sala "pękała w szwach". Kibice, zawodnicy, podniosła atmosfera zawodów trwała cały dzień. Do tego było "fair play", przyjaźnie choć rywalizację było czuć. Uczniowie grali na lekcjach i na przerwach a ich apetyt na tą dyscyplinę nie miał końca :)
"Tytus 4 Volley" zorganizowała prof. Agnieszka Szuszman

"GRUPA FILMOWA CHAŁUBIŃSKI" na gali podsumowania konkursu filmowego "IMGINACJE - POEZJA OKIEM KAMERY"

GFC, czyli "Grupa Filmowa Chałubiński" powstała w roku ubiegłym w dziennikarskiej klasie (obecnej 2w). Zaczęło się od filmu prezentującego klasę na Święto Edukacji. Potem powstawały kolejne.
Etiuda filmowa "Sztuki piękne mojego pokoju" do wiersza Mirona Białoszewskiego o tym samym tytule, w zeszłym roku wygrała Konkurs Filmowy "Imaginacje - poezja okiem kamery".
Zaczęły powstawać kolejne filmy, choćby "Krok w przeszłość" zrealizowany w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa.
W tym roku do "Imaginacji" grupa zgłosiła etiudę filmową "Oblicze Ojczyzny" interpretującą właśnie ten wiersz Tadeusza Różewicza.
Film pokazuje jak członkowie grupy rozwijają się, bo ich realizacje filmowe są coraz bardziej dojrzałe. Świetne pomysły i montaż a do tego przejmująca gra aktorska. Nie było zwycięstwa czy nagrody w tym roku ale uważam, że jak najbardziej jest wart podkreślenia. Dlaczego?
Bo to cudownie jak uczniowie nie tylko mają pasję i tworzą coś wartościowego w swoim wolnym od lekcji czasie ale do tego świetnie przy tym się bawią.
A "GFC" to uczniowie klasy 2w: Kacper Białaszewski, Wiktoria Głuchowska, Kacper Iskra, Magda Leśniak, Piotr Oleksiak i Krzysztof Wołkowicz.
Zapraszam do premierowego pokazu filmu na stronie FB 68 LO :)

„Wzór osobowy godny naśladowania. 100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej”

W ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski, jak również w trosce o wychowanie dzieci i młodzieży inspirowane wzorcami osobowymi, LXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego w Warszawie ogłasza wojewódzki konkurs pt. „Wzór osobowy godny naśladowania. 100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej” na biografie uczniów i nauczycieli – wzorów godnych naśladowania.
Konkurs adresowany jest do nauczycieli, uczniów i rodziców. W ten sposób pragniemy ukazać sylwetki tych uczniów i nauczycieli, którzy swoją postawą oraz zaangażowaniem w naukę i pracę, a także działalność społeczną dają przykład życia wypełnianego budowaniem różnorodnego dobra.
Autorami biografii aktualnych wspaniałych uczniów klas VI i VII obecnych szkół podstawowych, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak również absolwentów szkół, mogą być dyrektorzy, wychowawcy, nauczyciele, organizacje szkolne. Autorami biografii nauczycieli, których pasja i postawa pedagogiczna jest godna naśladowania i zasługuje na miano wzorca osobowego nauczyciela, mogą być dyrektorzy, rodzice, uczniowie, organizacje młodzieżowe i samorządy uczniowskie.

Zapoznaj się z regulaminem konkursu

Konkurs fotograficzny "Moja Warszawa w setną rocznicę odzyskania niepodległości"

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie fotograficznym związanym z miastem Warszawa.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

„MOJA WARSZAWA W SETNĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”

 

Regulamin konkursu:

1.     Organizatorem konkursu jest LXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego, ul. Narbutta 31, Warszawa.

2.     Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów LXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego.

3.     Przedmiotem fotografii jest miasto Warszawa.

4.     Zdjęcia będą oceniane przez komisję powołaną przez organizatorów.

5.     Technika wykonania prac jest dowolna (fotografia, fotomontaż, techniki obróbki obrazu).

6.     Każdy z autorów może oddać maksymalnie do 3 fotografii w formacie 18x24 oraz te same zdjęcia zapisane na płycie CD w formacie jpg.

7.     Do udziału w konkursie zostaną zakwalifikowane prace zawierające:

a. maksymalnie do 3 zdjęć w formacie 18x24 wydrukowane na papierze fotograficznym, podpisane pseudonimem i opisem,

b. płytę CD z nagranymi tymi samymi zdjęciami,

c. zaklejoną mniejszą kopertę zawierającą wewnątrz wypełniony formularz zgłoszeniowy.

Wszystko powinno być spakowane w większą kopertę podpisaną pseudonimem.

8.  Fotografie, na których będą  jakiekolwiek znaki, cyfry generowane przez aparat fotograficzny (np. daty) będą dyskwalifikowane.

9.  Prace należy składać do sekretariatu LXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego będącego reprezentantem organizatora.

10.  Oceny zdjęć dokona jury powołane przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne i nieodwołalne.

11.  Zarówno zdjęcia jak i płyta CD nie będą zwracane.

12.  Zdjęcia należy dostarczać od 15.03.2018 r. do  04.04.2018 r. . Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 20.04.2018 r.

13.  Organizatorzy przewidują nagrody za trzy najlepsze prace. Nagrody rzeczowe nie podlegają zamianie na inne ani zamianie na ekwiwalent pieniężny.

14.  Wszyscy laureaci zostaną powiadomieni o werdykcie jury.

15. Wszystkie prace zostaną opublikowane na stronie LXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego, tj. www.68lo.edu.pl, a prace wyróżnione zostaną zaprezentowane na terenie szkoły.

16. Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem prawa do nieodpłatnego wykorzystywania prac w następujących polach eksploatacji: druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania ich w Internecie oraz w innych formach utrwaleń, nadających się do rozpowszechniania w ramach działań LXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego.

17.  Przystąpienie do konkursu oznacza akceptację jego warunków i regulaminu. Ostateczna interpretacja należy do jury konkursu. Żadne odwołania nie będą uwzględniane.

18.  Organizator zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania konkursu z przyczyn niezależnych od organizatora.

pobierz formularz zgłoszeniowy

Finalistki drugiego etapu “Start Up Jump”

Mirella Murawska (1t), Dominika Klarenbach ( 1t), Marta Goluch (1U) zakwalifikowały się do II etapu programu Start Up Jump. 24 stycznia 2018r. poznaliśmy listę dwudziestu uczniów wyłonionych spośród 147 osób zgłoszonych do programu ze szkół warszawskich.
Rekrutacja opierała się na wyborze najciekawiej zrealizowanego zadania projektowania w 3D oraz na rozmowie kwalifikacyjnej. Drugi etap, praktyczny, dedykowany będzie uczniom chcącym pogłębiać wiedzę i rozwijać swoje pomysły. Obejmie różne formy wsparcia i aktywizacji wykorzystujące m.in. pracę zespołową, warsztaty i ćwiczenia. 20 młodych warszawiaków weźmie udział w warsztatach poświęconych założeniu własnej firmy. Otrzymają wsparcie w postaci indywidualnych i grupowych konsultacji z mentorami, pogłębią wiedzę na temat projektowania 2D i 3D, podstaw elektroniki, programowania oraz prototypowania, a także nauczą się pracy zespołowej. Stołeczny program START-UP JUMP to unikatowe w skali kraju samorządowe przedsięwzięcie, wspierające rozwój przedsiębiorczości młodzieży szkolnej realizowane przez Biuro Edukacji we współpracy z WCIES.
Opiekunem projektu z ramienia szkoły jest p. Bożenna Stanisławska

Poloneza czas zacząć...

Tak swoje przemówienie zakończyła pani dyrektor Anna Filipowska. I zadziało się.
Wszystkie klasy odtańczyły poloneza przepięknie. Uczniowie skoncentrowani, pełni majestatu i wdzięku. Do tego niespodzianka - energetyczna "belgijka" w wykonaniu uczniów. Rodzice byli wzruszeni. Czas przygotowań najwyraźniej "nie poszedł na marne". A uroczystość rozpoczęła się o godzinie 20.00 w Venecia Palace w Michałowicach. Były podziękowania i kwiaty...
A upojna zabawa trwa i tak będzie do "białego rana"... :)

W ten "Przedświąteczny czas"...

Dzisiaj w naszej szkole był dzień szczególny, przepełniony świątecznymi akcentami. Wigilie klasowe i oczywiście rywalizacja klas w tradycyjnych konkursach świątecznych, zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Reprezentanci klas mogli się przekonać, że nie tak łatwo być mikołajem.
Było rzucanie prezentami do komina, skoki w worku i zjadanie pierniczków popijanych mlekiem na czas. W rywalizacji przodowały klasy: 1u, 2t i 2s. Ostateczna konkurencja polegająca na przechodzeniu przez komin wyłoniła zwycięską klasę.
Brawo 2s !!! Gratulujemy zwycięstwa :)
Koordynacją imprezy zajął się opiekun Samorządu Szkolnego, prof. Piotr Szlązak

Dzień Patrona

W dniu 14 grudnia 2017 roku po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Patrona - Tytusa Chałubińskiego w naszej szkole. Uczniowie klas pierwszych zmagali się w konkursie wiedzy na temat życia naszego patrona. Rywalizacja była bardzo zaciekła i na wysokim poziomie.
Ostatecznie, z przewagą jednego punktu zwyciężyła klasa 1s. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali również w innych konkursach, min. na sobowtóra, na najlepszą postać z epoki, na najciekawszą historyjkę związaną z Tytusem Chałubińskim oraz w konkursie piosenki góralskiej. W kategorii na najlepszego sobowtóra naszego patrona zwyciężył Kacper Aukszten z klasy 2t. W kategorii - najlepsza postać epoki zwyciężyła klasa 1s, która przedstawiła dwie postacie - Ignacego Paderewskiego oraz Helenę Modrzejewską. Najciekawszą historyjkę związaną z Chałubińskim przedstawiła klasa 1u, a w konkursie piosenki góralskiej zwyciężyła klasa 1w.
W przerwach, gdy jury obradowało, oczekiwanie na wyniki umilały nam swoim śpiewem: Zoja Gawronkiewicz z klasy 2u, Oliwia Mieczkowska z klasy 2w oraz Trio z klasy 1w. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie i zapraszamy za rok!!!

Nasi uczniowie już po raz 10 organizatorami „Konkursu o Tytusie Chałubińskim”

To już po raz dziesiąty uczniowie naszego liceum przygotowywali "Konkurs o Tytusie Chałubińskim" dla klas IV-VII Szkoły Podstawowej nr 280 w Warszawie. Szkoły te są sobie szczególnie bliskie, ponieważ posiadają tego samego patrona.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 280 przyjęły nas z wielką radością i zaciekawieniem. Były bardzo dobrze przygotowane do konkursu i każda poprawna odpowiedź na zadane pytanie wywoływała u nich entuzjazm. Zmagania trwały dosyć długo, bo trudno było wyłonić zwycięzców. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci słodyczy, a trzy najlepsze drużyny dyplomy oraz czekolady i drobne upominki.
Radość zwycięzców była ogromna i w końcu o to chodziło by wywołać uśmiech dziecka. Po konkursie w myśl akcji "Cała Polska czyta dzieciom" licealiści z ogromnym przejęciem i wczuciem sie w rolę, odczytali uczniom klas II fragmenty książki pana Łukasza Wierzbickiego "Dziadek Niedźwiadek".
W tym roku szkolnym organizacją konkursu zajęła się klasa 2w ze swoją wychowawczynią prof. Anną Klimczak. Przedsięwzięcie koordynowała Paulina Piechocińska a w organizacji i przeprowadzeniu konkursu wspierali ją: Magda Leśniak, Wiktoria Głuchowska, Karolina Cybulska, Noemi Jaworska, Patryk Jarmolik i Piotr Oleksiak. Brawo uczniowie 2w!!!
Ogromne podziękowania składamy bibliotekarce ze SP 280, pani Ewie Janus za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu konkursu.

Lorem ipsum dolor

W dniu 6 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie. Jego bohaterką była pani Krystyna Budnicka - Ocalona z Holokaustu.
W momencie wybuchu wojny p. Krystyna była 7-letnim dzieckiem. Wkrótce znalazła się wraz z całą rodziną w getcie a następnie w kanałach.
Po wielu miesiącach koszmaru została uratowana i jako jedyna z dużej rodziny przeżyła wojnę. Wspomnienie p. Krystyny Budnickiej pozwoliło lepiej zrozumieć okupację niemiecką w Polsce, a na jej tle sytuację Żydów. Dziękujemy i życzymy stu lat!

Pokaż swoje serce i "Podaruj batonik"

W nawiązaniu do wieloletniej tradycji, uczniowie naszego liceum zbierają batony dla dzieci ze szkoły podstawowej na Pradze. Dzieciaczki z tej placówki cierpią na mniej lub bardziej zaawansowane zaburzenia rozwojowe.
Dnia 19 XII 2017 roku delegacja z naszej szkoły pojedzie podarować słodycze dzieciom aby w trakcie Wigilii każde dziecko dostało coś słodkiego i miało szansę być obdarowane choć drobnym upominkiem.
Cel jest szczytny a wykonanie banalne. Wystarczy aby każdy z nas przyniósł po jednym lub dwa batoniki. Pudełko spragnione batoników czeka w sali 22. Czekamy do dnia 18 XII. Nie zawiedźcie nas i siebie :)
Fajnie było by, aby każda klasa wniosła swój wkład w tą akcję.
Akcja inicjowana jest przez Samorząd Szkolny naszego liceum.
Zachęcamy do włączenia się w akcję !

Spotkane klasy 2W z dziennikarzem, Panem Kazimierzem Sobolewskim

To już kolejne spotkanie dziennikarskiej klasy 2w z dziennikarzem. Tym razem gościliśmy pana Kazimierza Sobolewskiego, korespondenta Francuskiego Radia RFI, byłego Redaktora Naczelnego czasopisma "Welcome to Warsaw" i członka Zarządu Stowarzyszenia Globtroterów.
Opowiedział on nam o swoich doświadczeniach związanych z pracą dziennikarza, stażu w BBC, przytaczał przykłady związane z koniecznością zachowania etyki dziennikarskiej oraz szukaniu i zachowaniu prawdy w każdym przekazie.
Spotkanie zorganizowała pani Anna Klimczak

20 listopada uczeń naszej szkoły – Maksym Nowosad – otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów

20 listopada uczeń naszej szkoły – Maksym Nowosad – otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Maksym był jednym z 266 najzdolniejszych uczniów z Warszawy i powiatów około warszawskich. Uroczystość została zorganizowana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Akty przyznania stypendiów w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczył Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wycieczka do Krakowa i Auschwitz-Birkenau

W czwartek 16 listopada 2017 r. klasy 3t2 i 3w pod opieką pani Ewy Tereszczuk i pana Piotra Szlązaka wyjechały na dwudniową wycieczkę, której głównym założeniem było zmierzyć sie z historią Krakowa, stanąć oko w oko z przerażająca rzeczywistością losów ludzi największego obozu zagłady na świecie: Auschwitz-Birkenau.
Kraków przywitał nas słońcem. Przechodząc głównymi ulicami miasta uczciliśmy pamięć Jana Pawła II pod oknem papieskim, weszliśmy na wieżę Zygmuntowską, by obejrzeć piękną panoramę, ale przede wszystkim Dzwon Zygmunta. Zwiedziliśmy także Katedrę na Wawelu - miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku, Uniwersytet Jagielloński. Równie wielkie wrażenie zrobił na nas Kościół Mariacki z pięknym ołtarzem Wita Stwosza i imponującymi dwiema wieżami, przed którymi oklaskami nagrodziliśmy hejnalistę. Podziwialiśmy również Krakowski Kazimierz zamieszkiwany niegdyś przez ponad 64 tysiące Żydów, gdzie obejrzeliśmy przepiękne synagogi. Bardzo interesującym i niezwykłym okazało się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którym mieliśmy szansę poznać to miasto z nieco innej strony. Po całym dniu zwiedzania dostaliśmy się do Schroniska Młodzieżowego na Oleandrach.
Następnego dnia rano wyjechaliśmy do Oświęcimia, mieszczą się tam dwa obozy koncentracyjne Auschwitz-Birkenau utworzone przez Niemców, będące dla całego świata symbolem terroru, wszechogarniającej, niewyobrażalnej agresji i ludobójstwa na przestrzeni lat czterdziestych. Dzięki naszemu przewodnikowi oczami wyobraźni zobaczyliśmy to, czego nikt wolałby nie widzieć. Cały ten dzień był dla nas wszystkich ogromną lekcją pokory. Wielu z nas zrozumiało, jak niewiele potrzeba, żeby człowiek przestał być człowiekiem. Wizyta w tym miejscu bardzo nas poruszyła, było to niezwykle wartościowe wydarzenie.
Wycieczka okazała się być ciekawą lekcją historii i okazją do integracji.
Ola Szczepaniak

Otwarta firma - biznes przy tablicy

OTWARTA FIRMA – BIZNES PRZY TABLICY to program przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którego realizacja polega na zorganizowaniu spotkania młodzieży z przedstawicielami lokalnego biznesu.
Program ten organizowany jest w ramach ŚWIATOWEGO TYGODNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI, największego na świecie wydarzenia mającego na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.
Nasz gość specjalny to były PIŁKARZ, EKSPERT SPORTOWY CANAL+, WŁAŚCICIEL AKADEMII PIŁKARSKIEJ- http://akademiamurawskiego.pl/ - pan MACIEJ MURAWSKI (prywatnie tata Mirelli). Opowiedział uczniom swoją drogę do kariery, wieloletnie lata poświęcone treningom, połączonym z nauką w szkole średniej , studiami wyższymi, uświadomieniem sobie konieczności nauki języków obcych , które potem otworzyły mu drogę do pracy w Canal+. Najważniejsze przesłanie dla uczniów według pana Macieja, to odnaleźć swoją pasję, bezgraniczny entuzjazm, oczekiwanie , bo tylko wtedy taka praca ma sens.
Dziękujemy za wizytę , wspaniałe wrażenia. Czekamy na pozostałych gości, również rodziców naszych uczniów. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Spotkanie klasy 2W z dziennikarzem TVN24 Panem Maciejem Zalewskim

Dzisiejszego dnia dziennikarska klasa 2w spotkała się z dziennikarzem stacji telewizyjnej TVN 24, panem Maciejem Zalewskim. Myśl przewodnia spotkania to "Tworzenie i weryfikacja informacji medialnych".
Nasz gość przybliżył uczniom pracę dziennikarzy tej stacji.
Jak wygląda i ile czasu pochłania praca dziennikarza TVN 24, jak zorganizowana jest praca wielu ludzi w całej Polsce aby przygotować informację "na czasie", ilu ludzi musi pracować na to, byśmy na wizji mogli zobaczyć "dwuminutową wstawkę" przygotowanego materiału i wreszcie, jak weryfikować i uwierzytelniać otrzymaną informację.
Było inspirująco a pytań nie brakowało :).
Spotkanie zorganizowała prof. Anna Klimczak

Projekt "Książki w Obrazach" zrealizowany przez uczniów klasy 2W

Wybrali oni trzy okładki książek i odwzorowali grafikę z okładki w jak najbardziej zbliżonej do niej scenografii. Wykonali zdjęcie swojego odwzorowania. Efekty ich pracy możecie obejrzeć w galerii zdjęć.
W realizację zadań zaangażowała się Oliwia Mieczkowska (koordynator), Julia Sabadyn, Paulina Piechocińska, Karolina Cybulska, Anastazja Markowska, Kaja Wojciechowska i Krzysztof Wołkowicz.
Gratulujemy pomysłu :)

Tydzień z Konstytucją

Celem projektu, którego organizatorem jest Stowarzyszenie im.prof. Zbigniewa Hołdy, jest zwrócenie uwagi uczniów szkół ponadgimnazjalnych na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego.
Podczas wydarzenia mającego miejsce w całej Polsce, prawnicy (adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, sędziowie,) udają się do szkół ponadgimnazjalnych, aby przeprowadzić lekcje na temat znaczenia Konstytucji i w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach projektu naszą szkołę odwiedzili:
07.11.2017- Sędzia , p. Dorota Loryś-Kosylo, uczestniczyła klasa 2W
09.11.2017- Adwokat p. Sylwia Gregorczyk-Abram, radca prawny p. Zuzanna Rudzińska Bluszcz, uczestniczyły klasy 3W i 3U
10.11.2017 – Sędzia Sądu Najwyższego p. Dariusz Zawistowski, uczestniczyły klasy 3U i 3 t1
Koordynatorem projektu była prof. Bożenna Stanisławska, we współpracy z innymi nauczycielami , szczególnie p. Anną Klimczak
Zapraszamy do galerii.

Nagroda dla uczennicy klasy 1u

W środę uczennica Kinga Szklarska odebrała z rąk attache kulturalnego Ambasady Hiszpanii 3 nagrodę w międzynarodowym konkursie "Vanguardias de Espana".

Ślubowanie klas pierwszych

Dnia 13 października odbyły się w "Chałubińskim" uroczyste obchody Święta Edukacji Narodowej. To była wspaniała okazja, by klasy pierwsze mogły ślubować na sztandar 68 LO i stać się członkami naszej społeczności szkolnej.
Uroczystość z dużą swobodą i wdziękiem poprowadzili: Noemi Jaworska i Piotr Oleksiak z klasy 2w. Patryk Jarmolik (2w) przekonująco odczytał akt powołania Komisji Edukacji Narodowej.
Były wystąpienia i przemówienia. Zaczęła pani dyrektor Anna Filipowska, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły z okazji ich święta. Wiceprzewodnicząca Samorządu Szkolnego Wiktoria Głuchowska (2w) podziękowała w imieniu uczniów nauczycielom za ich "duże serce" i zaangażowanie w pracę z uczniami.
Potem zaprezentowały się klasy pierwsze. Pomysły na prezentacje klas zaskakiwały.
Ważne !. Była to kolejna okazja, byśmy wszyscy mogli spędzić ze sobą czas. Razem i z radością :) Uroczystość przygotowała prof. Ewa Tereszczuk i prof. Ewa Siedlecka

Wystawa ex librisów

Biblioteka szkolna zaprasza na wystawę ex librisów,- autorstwa profesjonalnych plastyków – grafików - wypożyczonych z Warszawskiej Galerii Ex librisów.
Ekslibris (ex libris – po łacinie – z książek, z księgozbioru), to znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela lub instytucji do której należy księgozbiór. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. Może też być wykonany w postaci stempla czy pieczęci.. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej.
Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Ekslibris artystycznie wykonany w szlachetnej technice graficznej(drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia) podnosi walory artystyczne książki a także jej wartość kolekcjonerską. Z historii:
Najstarsze ekslibrisy pojawiły się w Polsce w drugiej połowie XIV wieku, na kartach rękopisów. Najstarszymi, malowanymi znakami własnościowymi są herby – Bogoria i Szeliga. W XV wieku, wszystkie ekslibrisy posiadały jako główny motyw – herb szlachecki. Ekslibris malowany na rękopisach pergaminowych i papierowych stał się popularny na parę wieków przed wynalezieniem druku i stał się zalążkiem późniejszego superekslibrisu i ekslibrisu właściwego, w kształcie ozdobnej kartki, czy pieczęci.
Po obejrzeniu wystawy, zachęcamy zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału w KONKURSIE NA EKSLIBRIS DO KSIĘGOZBIORU BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Mistrzostwa Mokotowa w piłce ręcznej chłopców

Dnia 12 października reprezentacja szkoły w piłce ręcznej chłopców wystartowała w rozgrywkach eliminacyjnych Mistrzostw Mokotowa.
Szkołę reprezentowali: Michał Pierzchała - kapitan drużyny i bramkarz(3t1), Michał Kozłowski (3w), Krzysztof Rylski (3w), Maciej Lubański (2s), Kacper Aukszten, Łukasz Łukaszewski i Emil Rybak (2t) i Mateusz Prusik (2w).
Chłopcy podeszli do meczu z ogromnym zaangażowaniem. Ambicji i woli walki można im było pozazdrościć. Stoczyli wyrównany pojedynek z drużyną "Kochanowskiego" . Troszkę zabrakło "pewnej ręki" w czasie oddawaniu rzutów i zgrania w zespole.
Nie wygraliśmy ale zyskaliśmy nowe cenne doświadczenia i o to w życiu chodzi. Brawo chłopcy za rozegrany mecz.
Opiekę nad drużyną sprawowała prof. Anna Klimczak i uczeń Karol Kwiatkowski (2t1)

Wracamy z medalem z Mistrzostw Mokotowa w Biegach Przełajowych

JAN ADRANOWSKI WICEMISTRZEM MOKOTOWA.
Po raz kolejny na Mokotowie odbyły się Mistrzostwa Mokotowa w biegach przełajowych i oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć.
Naszą szkołę reprezentowało 12 osób.
Dziewczęta (Magda Karczewska z klasy 2u i Patrycja Pakuła z klasy 3u) wystartowały w biegu na 1000 metrów.
Na dystansie 1500 m wystartowali: Łukasz Łukaszewski i Emil Rybak (2t), Karol Kwiatkowski (3t1) i Maciej Lubański (2s), który uplasował sie na najlepszej - IX pozycji.
W dłuższym 3000m biegu wystartował: Ignacy Piotrowski (3t2), Arek Urmanowski (3w), Bartosz Tula i Hubert Cichocki (2w), Hubert Kowalski (1s) oraz niespodzianka dzisiejszych zawodów - Jan Adranowski (1t), który zajął IImiejsce.. Janek walczył do końca i prawie cały bieg był na prowadzeniu. Troszkę zabrakło do pełnego szczęścia ale składamy OGROMNE GRATULACJE !!!
Dzisiaj wszyscy uczestniczy zawodów dali z siebie wszystko. Aż miło było patrzeć jak nie tylko walczą z dystansem ale również z sobą. Tak trzymać !!!
Wszystkim startującym w zawodach gratulujemy woli walki :)
Opiekę nad zawodnikami sprawowali:
prof. Anna Klimczak
prof. Paweł Krawczyk

Zakończyła się zbiórka artykułów szkolnych

Dary zostały zawieszone do Fundacji. Podziękowania dla wszystkich uczniów, którzy wsparli zbiórkę.

Bezpłatne badania alergologiczne

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ofertą bezpłatnych badań alergologicznych.

Zbiórka artykułów szkolnych

Jak co roku nasza szkoła bierze udział w zbiórce artykułów szkolnych dla dzieci z rodzin objętych opieką Fundacji Świat na TAK.
Zachęcam uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w zbiórce. Akcja trwa od 04.09 do 14.09 (tego dnia trzeba zwieźć artykuły do Fundacji). Fundacja zbiera zeszyty, bloki, papier kolorowy, przybory do pisania, kredki, gumki, piórniki, lworki szkolne, plecaki i wszystko co może się przydać uczniom. Proszę podpisywać dary imieniem i nazwiskiem oraz podać klasę. Za udział w akcji będzie wpisana pochwała do dziennika.
Dary można przynosić do pokoju psychologa nr. 34 lub zostawiać w pokoju nauczycielskim.
Akcję koordynuje psycholog Agata Kulpa-Kulpińska