Aktualności 2018/2019

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Dzisiaj nasi uczniowie odebrali świadectwo promocji do następnej klasy. Ci najlepsi zostali wyróżnieni za wyniki w nauce oraz działania na rzecz szkoły i klasy. Były też nagrody dla najlepszych sportowców.
Uroczystość poprowadziła Oliwia z klasy 1w i Janek z klasy 1t . Opiekę multimedialną zajął się Tomek z 1u i Maksymilian z 1w. Klasy pierwsze górą !!!
Były podziękowania, nagrody i kwiaty...
Akademię przygotowała prof. Izabela Trojanowska przy wsparciu prof. Anny Szary



„Rozwiń skrzydła”

W piątek 24 maja klasa 1t wraz z pedagogiem szkolnym prof. Euniką Drózd i wychowawczynią prof. Kingą Duczmal wzięła udział w Kampanii „Rozwiń skrzydła” organizowanej przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną Nr 7. Rozpoczęliśmy od udziału w przedstawieniu pt. „Psychologa nam potrzeba” przygotowanym przez młodzież licealną. Spacerując po poradni zapoznaliśmy się z ofertami warszawskich poradni, następnie w sali pasji Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 85 pan Marcin Jarkiewicz opowiedział o swojej pasji – jeździe na wrotkach. Usłyszeliśmy zachętę aby nie odpuszczać wysiłku, a bariery mogą być tylko w naszej głowie. Sport daje mu ogromną satysfakcję, uruchamia inne pokłady mózgu, chociaż męczy się fizycznie to odpoczywa psychicznie. W sali "Poznaj świat, pomóż innym" pani Katarzyna Anderson opowiedziała nam o ponad 30 wyprawach do Indii. Była to również lekcja pokory, żeby docenić warunki w jakich żyjemy my w porównaniu z innymi ludźmi na świecie. Wycieczkę zakończyliśmy Treningiem Mindfulness, czyli "treningiem uwagi". Ćwiczenia pokazały nam jak radzić sobie ze zdenerwowaniem, napięciami, smutkiem, jak zwalczać stres i rozwijać zdolność empatii.



Żegnajcie klasy trzecie… oj jak będzie nam Was brakować

W czwartek pożegnaliśmy uczniów klas trzecich. Uroczystość z ogromną swobodą poprowadziła Nina Majszyk i Aleks Wiśniewski.
Były przemówienia, podziękowania, nagrody, śmiech i łzy...
Przyznane zostały nagrody "TYTUSÓW" dla wyjątkowych absolwentów "Chałubińskiego".
Za najlepszą średnią ocen - tu triumfował Maks Nowosad z 3t i najbardziej zaangażowaną osobę w działalność na rzecz szkoły oraz dzielnicy - niezastąpiona Magda Leśniak z 3w.
Odbyło się wręczenie świadectw ukończenia szkoły, nagród dla uczniów, podziękowań dla rodziców i oczywiście dyplomy oraz statuetki dla najlepszych sportowców. Trofea podążyły w ręce Julii Małajny i Emila Rybaka (oboje z 3t), a wręczyła je niezastąpiona prof. Izabela Trojanowska.
Były kwiaty, uśmiechy, uściski rąk i słowa "dziękuję".
Część artystyczna spotęgowała uwagę widowni. Z uśmiechem na twarzy obejrzeliśmy film "Ale to już było...", który był relacją z wspólnych chwil spędzonych razem w tej szkole w ciągu ostatnich 3 lat. Czas na powspominanie zawsze powinien się znaleźć.
Jednak najbardziej entuzjastycznie wszyscy zareagowali na nominacje do Złotych Tytusów, w tym roku w 18 kategoriach. Cóż to były za emocje i do tego radość wielka.
W zakończeniu roku szkolnego swój wkład zaznaczyli: Karolina Wójcik - pięknie powiedziana sentencja, Oliwia Ramus i Janek Jarema - prezentacja "Złotych Tytusów", Ewelina Tula i Karolina Jakubowska - wręczanie "Złotych Tytusów" oraz oprawa multimedialna imprezy - Tomek Trembewelski.
Uroczystość przygotowała prof. Ewa Tereszczuk przy wsparciu prof. Anny Klimczak



Lekcja poetycka o Julianie Tuwimie

15 maja 2019 roku wszystkie klasy drugie uczestniczyły w lekcji poetyckiej o Julianie Tuwimie, prowadzonej przez Panią Mariolę Pryzwan – polonistkę, bibliotekarkę, autorkę biografii literackich. Czytaliśmy piękne polskie wiersze – "Matka", "Chrystusie…", "Miłość ci wszystko wybaczy", "Dwa Michały".
Poznaliśmy szczegóły z życia poety m.in. to, że matka wszczepiła mu miłość do literatury. Jego biblioteka domowa liczyła 12 tysięcy książek do tego posiadał łatwość pisania monologów, skeczy i programów kabaretowych. Z całą pewnością, po dzisiejszym spotkaniu, wielu uczniów sięgnie po tomiki poezji Tuwima i wspomnienia o poecie. A może i tą wiedzę wykorzysta na maturze :) Zapraszamy do biblioteki!
Spotkanie zorganizowała prof. Eunika Drózd



Frisbee na Wuefie w ramach Dni Zdrowia

O tym, że "Frisbee to nie tylko gra na plaży" mogły się dzisiaj przekonać klasy, które uczestniczyły w zajęciach poprowadzonych przez zawodników tej dyscypliny z klubu "Zawierucha" Warszawa. Pan Janek Grzegorczyk i pan Krzysztof Zając z uśmiechem i ogromnym zaangażowaniem wprowadzili młodzież naszej szkoły w tajniki tego sportu. Za co ogromnie im dziękujemy.
Zajęcia zorganizowała prof. Anna Klimczak



„Ratowanie na spontanie” – warsztaty inne niż wszystkie

W ramach Dni Zdrowia klasy pierwsze na lekcjach z edukacji i bezpieczeństwa miały szansę uczestniczyć w warsztatach "Ratowanie na Spontanie" poprowadzonych przez studentki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Było o pozycji bocznej bezpiecznej i resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dziecka, niemowlęcia i osoby dorosłej. Ale przede wszystkim były praktyczne działania. Każdy z uczniów miał szanse sprawdzić się w roli osoby udzielającej pierwszej pomocy przedmedycznej.
Warsztaty zorganizowała prof. Anna Klimczak



"Warsztatowo" w czasie Dni Zdrowia

W ramach Dni Zdrowia prof. Eunika Drózd przygotowała dla klas warsztaty, których realizacja odbyła sie na godzinach wychowawczych. Wszystkie dotyczyły profilaktyki i dbałości o zdrowie jak również można było uzyskać informację, gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące młodzież pytania.
Warsztaty dotyczyły:

Na koniec lekcji poświęconej Hiv i Aids uczniowie sprawdzili swoją wiedzę w Quizie podsumowującym, a pełnoletni wypełnili ankietę, której wyniki będą zaprezentowane na międzynarodowej konferencji.



"Podróże z Aniołem" – spotkanie z Panem Jackiem Zalewskim

W czasie Dni Zdrowia uczniowie klas licealnych i gimnazjalnych spotkali się z panem Jackiem Zalewskim, prezesem Stowarzyszenia "Dobra Wola", które wspomaga osoby niepełnosprawne intelektualnie lub fizycznie.
Nasz gość przybliżył nam codzienność osób niepełnosprawnych i pokazał jak wiele radości mogą oni czerpać ze swojego życia. A z pewnością może on na ten temat dużo powiedzieć, ponieważ jest ojcem niepełnosprawnego Kuby, z którym podróżuje po całym świecie. I jak to mówi w swoich wywiadach, "Podróżuję z Aniołem"
http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?tag=Jacek%20Zalewski
Wolontariusze pani Małgorzaty Kamińskiej przekazali panu Jackowi Zalewskiemu fundusze na jego stowarzyszenie, które zostały uzbierane w czasie akcji sprzedaży ciast. Dziękujemy !!!
Spotkanie zorganizowała pani Anna Klimczak



Degustacja zdrowych pyszności

W dniu dzisiejszym na długiej przerwie mogliśmy spróbować pyszności przygotowanych przez uczennice klasy 2t i 2u. W tym roku tematem przewodnim projektu realizowanego w tych klasach przez prof. Izabelę Trojanowską były cztery grupy produktów - makaron , kasza (każda) , ryż oraz ziemniaki .
Dziewczęta przygotowały potrawy z wybranej grupy i mogliśmy degustować dużo przysmaków. W tym roku były podawane makarony z pesto , z kurczakiem i szpinakiem oraz faszerowane muszle . Potrawy z ryżu były serwowane zarówno na słono jak na słodko. Było curry i ryż z pieczonym jabłkiem. Z potraw ziemniaczanych dziewczęta przygotowały frytki bez tłuszczu, pieczone ziemniaki, domowe kopytka i zapiekankę. Nowym odkryciem były potrawy z kaszy. Serwowano kotlety z kaszy gryczanej, racuchy z kaszy manny, sałatka z bulgur i ciasto z kremem na bazie kaszy jaglanej. Było dużo i pysznie
W tym roku po raz pierwszy przeprowadziłyśmy konkurs dotyczący kaloryczności potraw . Zadałyśmy pytanie, który z produktów ma najwięcej kalorii w 100 gr. Prawidłowa odpowiedź to ryż, następnie makaron, kasza. Najmniej kalorii w 100 gramach mają ziemniaki. Osoby, które znały prawidłową odpowiedź to Magda z klasy 2t, Michał i Maciek z klasy 1t oraz Bartek i Dawid z klasy 2u. Gratulujemy !!!
Jeszcze raz dziękujemy dziewczętom z klas 2u i 2t za przygotowanie takich pyszności



Tytus Ping Pong Operner już za nami !

W ramach Dni Zdrowia odbył się w dniu dzisiejszym turniej tenisa stołowego, który dla klas licealnych i gimnazjalnych zorganizował prof. Magdalena Żelazko. Rozgrywki odbyły się w sali Gimnazjum nr 2, oddzielnie w kategorii dziewcząt i chłopców. Chętnych nie brakowało.
WŚRÓD DZIEWCZĄT ZWYCIĘŻYŁA KASIA SŁUPSKA Z KLASY 2S
II miejsce zajęła Klara Szklarska z 1u
III Patrycja Łukasiak z 1u
IV Magda Długołęcka z 2s.
WŚRÓD CHŁOPCÓW ZWYCIĘŻYŁ GIMNAZJALISTA ANTONI PIWOWARSKI Z KLASY 3C
II miejsce Łukasz Łukaszewski 3t (ubiegłoroczny zwycięzca)
III miejsce Antoni Kępski z 3c
IV miejsce Maxymilian Wiśniewski z 2w.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM A PRZEDE WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY !!!



Trening obwodowy na lekcjach „WUEFU” w ramach drugiego dnia Dni Zdrowia

W dniu dzisiejszym w ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie mogli ocenić swoją wytrzymałość siłową w trakcie zajęć z treningu obwodowego, który z ogromnym wdziękiem i zdecydowaniem poprowadziła trenerka personalna pani Weronika Wrona. Oj wysiłek był, a jakże :)
Zajęcia zorganizowała prof. Anna Klimczak



"Tytus 4 Volley" za nami !

W pierwszym dniu tegorocznych Dni Zdrowia został rozegrany turniej siatkarski „Tytus 4 Volley”. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 9 drużyn. Zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach – żeńskiej i męskiej. W grupie dziewcząt rywalizowały trzy zespoły : Witch , Odlotowe Agentki i Dzikie Koty. W grupie męskiej zmierzyło się 6 zespołów : Sikago z Micigen, Królowie Gór Reaktywacja, Jamm, 1u, Chludziki Krawenszniki oraz Czarne Naklejki - drużyna z gimnazjum.
Emocji nie brakowało a poziom siatkarskich rozgrywek wzrastał z każdym rozegranym meczem. Szczególnie ostatnie mecze były bardzo zacięte i widowiskowe.
I MIEJSCE W GRUPIE DZIEWCZĄT WYWALCZYŁA DRUŻYNA WITCH w składzie : Kamila Sulecka 1w, Basia Godek 1w, Ada Ciołkowska 1w, Kaja Wójcik 1u i Ola Łuczak 1w. Gratulacje!!!!!
II miejsce – Odlotowe Agentki i III miejsce w tym roku dla Dzikich Kotów. Gratulacje !!!!!
I MIEJSCE W GRUPIE MĘSKIEJ WYWALCZYLI PANOWIE Z DRUŻYNY JAMM w składzie: Jan Adrjanowski 2u, Michał Kwiatek 2w, Michał Kwiatkowski 2w, Jakub Stamm 2u. Gratulacje !!!!!
II miejsce zajęła drużyna Królowie Gór a III Chludziki Krawenszniki. Gratulacje !!!!!
Sędzią głównym zawodów była prof. Iza Trojanowska a drugim sędzią był nasz absolwent Arek Urmanowski – serdeczne dzięki ?
Organizator zawodów dziękuje za pomoc Oliwii Gawlik z kl 2s, która pełniła funkcję sędziego sekretarza i rządziła przy stoliku sędziowskim. Podziękowania dla Kariny z kl 1w za pomoc przy przeprowadzeniu zawodów.
Dziękuję Wszystkim za sportową rywalizację i dostarczone emocje.
Za rok widzimy się w kolejnej edycji turnieju.
Organizatorka turnieju była prof. Izabela Trojanowska



Slackline, nowy pomysł na aktywność ruchową

W dniu dzisiejszym w ramach pierwszego dnia Dni Zdrowia, młodzież na zajęciach wychowania fizycznego uczestniczyła w nietypowych zajęciach Slackline. Poprowadziły je pasjonatki tego sportu pani Patrycja Rutkowska i pani Aurelia Milach. Dzięki ich fantastycznemu podejściu do tematu i niezwykle przyjaznym otaczającym je aurom, udało się zaangażować uczniów do pracy. Niektórym udało się w trakcie tych zajęć zrobić spore postępy. Powodów do radości i uśmiechu nie brakowało. Zajęcia zorganizowała prof. Anna Klimczak



Nasi Uczniowie na "Trio Basket Koźmińskiego"

W sobotę 9 marca nasi uczniowie spędzili aktywnie uczestnicząc w turnieju piłki koszykowej "Trio Basket", zorganizowanym po raz 17 przez Uczelnię "Koźmiński.
Szkołę reprezentował zespół chłopców z klasy 1u w składzie: Jakub Kwiatkowski (prawie nieomylny w rzutach z 3 punkty) , Hubert Edarh (świetny w idywidualnych wejściach pod kosz) i Maciej Szajna (w obronie niezastąpiony).
To był pierwszy start naszych "pierwszoklasistów" w tej imprezie sportowej, w której uczestniczyli uczniowie kilkudziesięciu szkół z Warszawy i Polski.
Przeciwnicy "górowali" nad nami wiekiem, wzrostem i masą ciała. Mimo to chłopcy spisali się świetnie. Zdobyli wiele punktów i pojedynki były wyrównane. A to dzięki ich woli walki i miłości do koszykówki.
Myślę, że było to fantastyczne doświadczenie przed startem w przyszłym roku.
GRATULUJĘ WAM CHŁOPAKI !!! BYŁAM Z WAS DUMNA !!!
Prowadząca zespół Anna Klimczak



"Mistrzowie Czytania 2019"

28 lutego uczennice z klasy 1t Anna Zdanio i Weronika Chodorowska reprezentowały szkołę w Międzyszkolnym Konkursie "Mistrzowie Czytania 2019" organizowanym przez Panią Danutę Stacharską - bibliotekarkę w XLII Liceum im. Marii Konopnickiej w Warszawie. W pierwszym etapie konkursu uczniowie mieli za zadanie przeczytać w ciągu trzech minut wcześniej wybrane przez siebie teksty literackie. Weronika zaprezentowała Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Opowiadanie bez tytułu", a Ania Giovanni Boccaccio Dekameron "Zręczna odpowiedź". W drugim etapie uczniowie losowali spośród trzech tekstów jeden, który należało ładnie przeczytać przed samą komisją, bez publiczności. W konkursie udział wzięło 21 uczniów. Z przyjemnością informujemy, że Anna Zdanio z klasy 1t zajęła w tym konkursie 2 miejsce. Gratulujemy Aniu !!! Do konkursu przygotowywała młodzież prof. Małgorzata Grodzka



Klasa 2u w Bibliotece Wojewódzkiej Blisko Twórczości Władysława Broniewskiego

27 lutego klasa 2u uczestniczyła w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w spotkaniu autorskim z Panią Mariolą Pryzwan o Władysławie Broniewskim. Poznaliśmy ciekawe szczegóły z życia polskiego poety, żołnierza Legionów Polskich. Sport trzymał Broniewskiego przy życiu, był zapalonym narciarzem, uwielbiał jeździć na rowerze, pływać a także stawać na rękach i na głowie. Usłyszeliśmy głos poety w utworach „W pociągu” i „Ballady i romanse”. W drugiej części wycieczki Pani Katarzyna Majchrzak z Wydziału Wspomagania Edukacji oprowadziła nas po bibliotece oraz magazynie książek niedostępnym dla czytelników. Dziękujemy.



Bankowcy dla Edukacji Finansowej - projekt "BAKCYL"

Szkoła nasza uczestniczy w projekcie edukacji finansowej "BAKCYL", przygotowanym przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości. Lekcje "BAKCYLA" prowadzą wolontariusze z banków , doświadczeni praktycy z dziedziny finansów. Podczas trzech kolejnych spotkań omawiane były następujące tematy:
1.Rynek finansowy- zaufanie w biznesie
2. Moje finanse- myślę przedsiębiorczo
3. Mądre inwestowanie
W projekcie uczestniczą dwie klasy pierwsze: 1t i 1w. Koordynatorem projektu ze strony szkoły jest p.Bożenna Stanisławska



Studniówka 2019

Dnia 12 stycznia 2019 roku w sali "Kryształowej" hotelu Lord odbyła się studniówka klas maturalnych. Uroczystość została uroczyście otwarta przez Oliwię Mieczkowską i Kacpra Auksztena, którzy w imieniu trzecioklasistów powitali dyrekcję, nauczycieli i wychowawców, rodziców oraz uczniów z osobami towarzyszącymi.
Udanej zabawy i uczty studniówkowej życzyła wszystkim uczestnikom balu pani dyrektor szkoły Anna Filipowska.
Były kwiaty, podziękowania i uśmiechy a potem... Wspólna zabawa i szaleństwo do "białego rana".



Wigilie szkolne

21 grudnia 2018 był w naszej szkole dniem wigilii klasowych.
W tym dniu młodzież zaprezentowała również spektakl bożonarodzeniowy p.t. Europo, nie możesz żyć bez Boga! Miał on przesłanie świąteczno- misyjne. Wystąpili w nim uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem nauczycielki religii p. Zofii Morawskiej.



Wolontariat dla Afryki

W listopadzie nasza szkoła włączyła się do warszawskiej akcji Piórniki do Afryki.
Zbieraliśmy piórniki wraz z wyposażeniem (długopisy, kredki, gumki, temperówki, klej, etc) oraz zeszyty. W grudniu nasze dary zostały odwiezione do siedziby fundacji Dzieci Afryki, a następnie wysłane do Togo. Ofiarodawcom dziękujemy!
Na zdjęciu paczka przygotowana do wysyłki.



Dzień Patrona w „Chałubińskim” 2018 to już historia

Dnia 11 XII odbyła się w naszej szkole szczególna uroczystość. Stało się już tradycją naszej szkoły, że co roku spotykamy się aby wspólnie powspominać naszego patrona - Tytusa Chałubińskiego.
Uroczystość z ogromnym wdziękiem i swobodą poprowadzili uczniowie klasy 3w, Wiktoria Głuchowska i Patryk Jarmolik. Głos zabrała pani Dyrektor Anna Filipowska, przypominając nam najważniejsze momenty z życia Tytusa Chałubińskiego.
Przedstawiciele Samorządu Szkolnego: Julia Marcinkiewicz i Jan Jarema złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona naszej placówki.
Uczniowie klasy 2w poprowadzili dla reprezentantów klas I doroczny Konkurs Wiedzy o patronie, który wygrała klasa 1u. Wielkie gratulacje !!!!
Następnie wystąpili przed nami znakomici aktorzy 68 LO w przedstawieniu "11 Twarzy Chałubińskiego". Uczniowie wykazali się niesamowitą pomysłowością i inwencją przedstawiając fragmenty z życia naszego patrona: jego dzieciństwo, czasy uczniowskie i studenckie, pasje, miłości, osiągnięcia i zamiłowania. Było inspirująco ale i zabawnie.
Dokonania aktorów oceniana była przez komisję w następującym składzie: pani dyrektor Anna Filipowska, opiekunka Samorządu Szkolnego prof. Bogumiła Bielecka i przedstawicielka Samorządu szkolnego Karolina Marszałek z klasy 2w. W ocenie uwzględniano oryginalność pomysłu inscenizacyjnego, grę aktorską i charakteryzację aktorów.
Zwyciężyła klasa 3 u prezentując "Tytusa na studiach", zaraz za nią uplasowała się klasa 3w przedstawiając "Miłości Tytusa". Na podium znalazła się również klasa 1w ukazując "Tytusa jako botanika i mineraloga". Brawo !!!
Występy zwieńczyło wystąpienie klas gimnazjalnych, które brawurowo zaprezentowały góralską piosenkę "W moim ogródeczku", którą z klasami przygotowała prof. Małgorzata Grodzka. Owacje nie miały końca.
"Wisienką na torcie" okazał się występ Piotra Oleksiaka z klasy 3w, który zaprezentował piosenkę Dawida Podsiadło i zaprosił wszystkich trzecioklasistów do wspólnego tańca na scenie.
Na zakończenie Dnia Patrona nastąpiło wręczenie nagród.
Ale Dzień Patrona to nie tylko wspomnienia i wręczanie nagród. Dzień Patrona to również radość bycia razem i z tego, że mamy siebie nawzajem. Naszych nauczycieli, koleżanki, kolegów, szkolne przyjaźnie i miłości a wreszcie to, czego na co dzień się nie docenia: NASZĄ SZKOŁĘ.
Uroczystość przygotowała prof. Alena Jackowska z pomocą prof . Piotra Szlązak (oprawa muzyczna z pomocą Kacpra Białaszewskiego z klasy 3w)



Dzień Językowy w Chałubińskim

W dniu 29 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole konkurs z Okazji Dnia Języków.Każda klasa przygotowała stoisko związane z wylosowanym krajem anglo-, hiszpańsko- lub niemieckojęzycznym.
Uczniowie przygotowali potrawy narodowe, prezentacje najciekawszych miejsc oraz piosenki kojarzące się z danym krajem.Komisja wyłoniła zwycięzców: I miejsce zajęła klasa 2t (Wielka Brytania), II miejsce ex aequo 2w (USA) i 1w (Meksyk), a III miejsce klasa 1t (Hiszpania).Gratulujemy!!! P.S.Wyniki konkursu quizowego zostaną ogłoszone 11 grudnia (podczas Dnia Patrona).
Dni Języków koordynowała prof. Kinga Awgul i prof. Renata Stachura wraz ze wszystkimi językowcami.



„Niepodległa, Niepokorna…”

Uczniowie naszej szkoły – klasy gimnazjalne wzięli udział w II Ogólnopolskim Konkursie Literacko – Plastycznym „Niepodległa, Niepokorna…” 100 – lecie Niepodległości.
Uczennica Sara Jędrzejewska otrzymała wyróżnienie w kategorii prace plastyczne. Konkurs został objęty patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Opiekun konkursu – mgr sztuki Bożena Czyż-Kępińska

Niepodległościowy happening

Klasy gimnazjalne zorganizowały happening na Stulecie Niepodległości.
Na ulicach Mokotowa rozbrzmiewał nasz śpiew i powiewały biało – czerwone balony. Słowami pieśni legionowych, marszowym rytmem uczciliśmy Święto Wszystkich Polaków.



"CHAŁUBIŃSKI START". 100 na 100 lat Niepodległej.

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się niepowtarzalna impreza sportowa. Reprezentanci uczniów wszystkich klas wzięli udział w biegu "CHAŁUBIŃSKI START". 100 NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ.
Zadaniem wszystkich było pokonać wspólnie 100 okrążeń dookoła szkoły. Wszystko dla uczczenia 100 lat Niepodległej Polski.
Biegli zarówno gimnazjaliści jak i uczniowie liceum. Po dwie osoby z każdej klasy miało szansę zmierzyć się nie tylko ze swoimi słabościami ale także tym wyczynem podkreślić wagę tego wydarzenia.
Atmosfera imprezy kulminowała emocje, które porywały do biegu. Spontanicznie wystartowali nauczyciele: prof. Izabela Trojanowska, prof. Anna Klimczak i prof. Robert Lenarczyk. Choć nie przygotowany do biegu dał się także porwać emocjom historyk prof. Piotr Szlązak.
Wszystkich biegnących wspomagała dopingiem młodzież, która na trasie zachęcała do biegu a z okien sal lekcyjnych nagradzała brawami kończących kolejne okrążenie. Biegaczy gorącą herbatką wzmacniały dziewczęta z klasy 2u. I to też dodawało wszystkim sił.
Zrobiliśmy to. Dobiliśmy do setki dzięki zaangażowaniu wszystkich. To była nie tylko okazja do podkreślenia tego wyjątkowego święta ale też wspaniała zabawa i radość dla wszystkich.
Imprezę poprowadził Piotr Oleksiak ze wsparciem Mikołaja Iskry (obydwaj z klasy 3w). Pomysłodawczynią i koordynatorką imprezy była prof. Anna Klimczak ale bez wspaniałej pomocy i wsparcia całego zespołu nauczycieli wychowania fizycznego nie zadziało by się.



Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata w Chałubińskim

Dnia 5 listopada 2018 roku gościem naszej szkoły był pan Leszek Szulc, który nosi zaszczytny tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Nasz bohater wspominał trudny czas Holocaustu.
W czasie wojny mieszkał wraz z rodzicami w Stryju, (województwo stanisławowskie), gdzie 25% ludności stanowili Żydzi. Jego rodzina ukrywała małżeństwo Friedlerów, które zdołało się uratować. Dzięki temu świadectwu młodzież mogła osobiście poznać człowieka, któremu inni zawdzięczają życie. Pan Szulc jest także autorem kilku książek historycznych o tematyce II wojny światowej.



Wycieczka edukacyjna. Klasy trzecie poznają historię Żydów polskich

Dnia 6 XI klasa 3 w i 3u udają się do Muzeum Historii Żydów Polskich. Celem wycieczki jest poznanie historii Żydów polskich.
Wycieczka ma charakter szczególny, ponieważ każdy z uczniów ma wyznaczone zadania związane z określoną tematyką. To uczniowie wprowadzają w świat kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Przybliżają historię, opowiadają o synagogach i obyczajach żydowskich, poruszają temat getta i obozów koncentracyjnych oraz o oporze Żydów wobec holocaustu. Byli świetnie przygotowani.
Brawo Uczniowie !!!.
Organizatorami wyjścia edukacyjnego była pani prof. Anna Klimczak i prof. Piotr Szlązak
Dzięki wielkie za pomoc panu prof. Jackowi Siedleckiemu



Wycieczka na Tyniecką

W piątek 26 października 2018 roku klasa 2u odwiedziła Multimedialną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI. Zobaczyliśmy m.in. salę do zajęć z klocków Lego, czytelnię dla małych dzieci oraz dla młodzieży.
Przewodnik Pani Marta Korczak nauczyła nas korzystać z elektronicznego katalogu, dzięki któremu można bez problemu znaleźć daną książkę. Otrzymaliśmy również zaproszenie na odbywające się w tej bibliotece warsztaty z programu graficznego Photoshop. Następnie udaliśmy się do sali kinowej aby obejrzeć film nakręcony na podstawie bestsellera Johna Greena pod tytułem „Papierowe miasta”. Wycieczka bardzo nam się podobała i zachęciła do częstszego korzystania z bibliotek.



Wycieczka do Złotego Stoku

Dnia 20 października, przy okazji udziału w EuroWeek, uczniowie klasy 3 wybrali się na wycieczkę do Złotego Stoku. Zwiedzaliśmy Kopalnię Złota, po której oprowadził nas charyzmatyczny i pełen poczucia humoru przewodnik. Bardzo interesującym punktem naszej trasy zwiedzania były escape roomy.
Podzieleni na trzy grupy rozwiązywaliśmy zagadki by móc odgadnąć szyfr, znaleźć klucz i wydostać się z pokoju. Pierwsza grupa odkryła zagadkę Lwa, Czarownicy i Starej Szafy podróżując przez historie zawartą w zakurzonych książkach i tajemniczej szafie.
Grupa druga pomagała wydostać się kapitanowi z tonącego okrętu, który znalazł się w Trójkącie Bermudzkim. Trzecia grupa wcieliła się w grupę saperów, których zadaniem było rozminowanie ładunków, rozmieszczonych przez byłych włodarzy ziemi Dolnego Śląska.
Wszystkim drużynom udało się wydostać z komnaty o czasie, dzięki świetnej współpracy w zespołach. To była naprawdę ogromna dawka fantastycznych emocji pełnych radości i uniesień.
Wycieczkę zorganizowała prof. Bożenna Stanisławska



Wyjazd EuroWeek. Szkoła liderów.

W dniach 18-22 X grupa uczniów z klas trzecich wraz z opiekunami: panią Anną Klimczak i panią Teresą Kucharczyk uczestniczyli w innowacyjnym projekcie EuroWeek Szkoła Liderów..
Mieli oni szansę nie tylko uaktywnić się językowo ale też poczuć co może oznaczać słowo "integracja", zaprzyjaźnić się z ludźmi z najdalszych stron świata i poznać ich kulturę. Przed nimi było do wykonania mnóstwo zadań, które trzeba było skoordynować z innymi uczestnikami projektu z innych szkół oraz skonsultować je z wolontariuszami. To było nie tylko wyzwanie ale i fantastyczna przygoda. W dniu ostatnim odbyła się uroczystość wręczenie certyfikatów dla każdego uczestnika projektu EuroWeek, co zwieńczyło cały projekt.
Były podziękowania, podsumowania i pożegnania ... Nie jednemu łezka w oku się zakręciła.



Finał konkursu

19 października w naszej szkole gościliśmy gości, laureatów konkursu wojewódzkiego „Wzór osobowy godny naśladowania. 100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej” zorganizowanego przez LXVIII Liceum Ogólnokształcące im. T. Chałubińskiego pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.
Komisja konkursowa w składzie: Anna Filipowska – dyrektor szkoły, Bogumiła Wiatrak – wizytator , Izabela Gurtat, Ewa Tereszczuk – koordynator konkursu przyznała nagrody i wyróżnienia. Zwycięzcami zostali zarówno dorośli, jak i uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. To dzięki nim ożyły wspomnienia o wspaniałych pedagogach „mistrzach w zawodzie” i o wyjątkowych, młodych ludziach ciekawych świata i działających dla tego świata.



Wycieczka do Trójmiasta

W dniach 11-12 października klasy 2u i 2w wraz ze swoimi wychowawcami: p. Ewą Tereszczuk i p. Izabelą Gurtat wyjechały na dwudniową wycieczkę do Trójmiasta.
Gdańsk przywitał słońcem. Zwiedzanie jednej z najpiękniejszych starówek było ciekawym przeżyciem. Długie Pobrzeże, Długi Targ z Neptunem i Dworem Artusa, przepiękna ulica Mariacka z niezwykle ciekawymi przedprożami i oczywiście Bazyliką Mariacką, która może pomieścić 20 tys. wiernych, zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Celem wycieczki było również zwiedzenie dwóch ważnych historycznie miejsc: Westerplatte – symbolu heroizmu i niezłomności polskiego żołnierza, Europejskiego Muzeum Solidarności, którego celem jest upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej.
Niezapomniane chwile przeżyliśmy podczas rejsu, wieczornego spaceru Długim Targu oraz po molo w Sopocie.
Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń i była doskonałą okazją do integracji.



Lekcja biblioteczna

16 października klasa 2t z wychowawczynią Panią Kingą Awgul oraz bibliotekarką P. Euniką Drózd uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ulicy Tynieckiej.
Pani Marta Korczak oprowadziła nas po czytelniach, zaprezentowała katalog centralny, który obejmuje 28 filii na Mokotowie. Zwiedziliśmy również salę, gdzie buduje się i programuje roboty aby wykonywany daną czynność. Na koniec obejrzeliśmy film „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.



Wariacje z frisbee na lekcji wychowania fizycznego

Dzisiaj odbyła się inna niż zwykle lekcja wychowania fizycznego. Lekcję z frisbee dla uczniów klas trzecich przeprowadził instruktor i czynny zawodnik drużyny "Zawierucha" Warszawa, Janek Grzegorczyk.
Piękne jesienne krajobrazy ii ciągle prażące słońce. Do tego ruch na świeżym powietrzu. To musiało dodać uczniom pozytywnych emocji i zachęcić do aktywności ruchowej. Bo w końcu motorem życia jest ruch.
Zawodnicy klubu "Zawierucha" Warszawa zapraszają na swoje treningi wszystkich, którym ten sport jest bliski sercu. Najbliższy jest we wtorek 15.30-17.30 na Ursynowie. Zapraszamy na treningi !!!
Info możecie szukać na stronie Zawieruchy na FB
Organizatorką zajęć była prof. Anna Klimczak.



Uroczyste ślubowanie klas pierwszych

Dnia 12 października w naszym liceum odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej. Poprowadzili ją Zoja Gawronkiewicz i Jakub Ćwik z klasy 3u.
W tym dniu odbyło się również ślubowanie klas pierwszych na sztandar 68 Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego w Warszawie. To symboliczne włączenia uczniów klas pierwszych w społeczność szkoły. Klasy pierwsze miały też szansę zaprezentowania swoich klas przed społecznością szkolną.
Były przemówienia, życzenia, podziękowania i kwiaty... Do tego świetny program artystyczny w wykonaniu chłopców z klas III a wraz z nimi Oliwia Mieczkowska, która wzbogaciła część artystyczną występem wokalnym. Miło było posłuchać :)
Uroczystość przygotowała prof. Alena Jackowska, prof. Anna Klimczak i prof. Teresa Kucharczyk.



Spotkania poetyckie

W ramach 47. Warszawskiej Jesieni Poezji w dniach 9-11 października odbyły się w naszej szkole spotkania poetyckie.
W ramach 47. Warszawskiej Jesieni Poezji w dniach 9-11 października odbyły się spotkania:
- z klasą 2w Pan Wiesław Łuka
- z klasą 3u Pani Irena Łukszo
- z klasą 3t Pan Lam Quang My
- z klasą 3s Pan Andrzej Tchórzewski
- z klasą 3w Pan Mieczysław Machnicki
Każde spotkanie było bardzo pouczające, wzbogaciło nasz wewnętrzny świat. Dziękujemy poetom za tą duchową ucztę oraz książki, które wzbogaciły księgozbiór biblioteki.



Zwolnieni z teorii - olimpiada na miarę XXI. Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Szkoła kompetencji przyszłości- Olimpiada Zwolnieni z Teorii”

„Zwolnieni z teorii” to pierwsza i największa praktyczna olimpiada zespołowa w Polsce, której celem jest budowanie obywatelskiej i przedsiębiorczej postawy wśród młodych ludzi poprzez zachęcanie ich do zainicjowania i zrealizowania własnych projektów społecznych.
W odróżnieniu od olimpiad przedmiotowych organizowanych w szkołach, w których uczniowie mogą pochwalić się swoją wiedzą teoretyczną, w „Zwolnionych z Teorii” mają możliwość sprawdzenia się w działaniu. Uczestnicy programu sami identyfikują istotny problem społeczny swojej lokalnej społeczności i realizują działanie, które ma pomóc go rozwiązać.
Wszyscy zainteresowani udziałem w olimpiadzie mogą uzyskać informacje u opiekuna projektu prof. Bożenny Stanisławskiej oraz na stronie www.zwolnienizteorii.pl



Przesłanie dla przyszłych pokoleń
Warszawa - Stolica Wolności 1918-2018

W 1918 roku Polska odzyskuje niepodległość po 123 latach zaborów. To jeden z najważniejszych momentów historii naszego kraju. Warszawa jako stolica wkracza w całkowicie nowy rozdział swoich dziejów.



Giełda podręczników

Szkolna giełda używanych podręczników odbędzie się 7 września (piątek) od 11:30 do 11:50 (długa przerwa) na korytarzu I piętra przy pokoju nauczycielskim.
Serdecznie zapraszamy uczniów i absolwentów naszej szkoły do udziału w giełdzie.