W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste zakończenie roku.
Były podziekowania, nagrody, kwiaty i dużo powodów do radości.
Uroczystość poprowadziła Kasia i Teodor a na wiolonczeli brawurowo zagrał Stepan.
Życzymy wszystkim udanych wakacji.
Wystartowaliśmy o 9:00. Tym razem wybraliśmy inną formę świętowania. Odbył się piknik. Klasy przygotowały konkurencje,
w których mogły zmierzyć się różne zespoły. Młodzież naszej szkoły mogła wykazać się wiedzą na temat naszego patrona, sprawnością fizyczną, umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy czy chociażby zdolnościami w przygotowaniu naparów z ziół wg. przepisów dr Chałubińskiego (tu fantastycznie wykazała się klasa 3w)
Można było ugasić pragnienie przygotowaną przez uczniów lemoniadą, skosztować smacznych ciast czy przeczytać gazetkę okolicznościową.
A co najważniejsze, spędzić wspólnie czas w miłej i radosnej atmosferze.
Organizatorem pikniku był Samorząd Szkolny z jej przewodniczącą Olą oraz jego opiekunem prof. Piotrem Szlązakiem.
W czwartek klasy 3t i 3s w ramach Dni Otwartych Wydziału Technologii Żywności SGGW miała szansę przeprowadzać ciekawe doświadczenia w pracowniach chemicznych uczelni. Zgłębiła temat mikroorganizmów wykorzystywanych w produkcji żywności, poznała metody pozyskiwania olejków eterycznych z surowców spożywczych, tłoczenia olejów na zimno, produkcji masła i czekolady. Do tego doskonale wczuła się w zajęcia. Uczniowie zadawali pytania i chętnie włączali się w działania doświadczalne.
Na koniec degustacja produktów. I to była „wisienka na torcie”
W dniu 31 maja 2022 roku został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny "Kontrasty Warszawskiej Architektury".
Bardzo dziękujemy i gratulujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie. Otrzymaliśmy od Was wiele ciekawych zdjęć, zróżnicowanych pod względem pomysłów i sposobu ujęcia tematu. Cieszymy się, że zechcieliście podzielić się z nami swoją twórczością. Zwycięzcy konkursu to:
Miejsce I - Oliwia Andrzejewska (3s)
Miejsce II - Amelia Konarzewska (2u2)
Miejsce III - Roch Bieniek (3t)
Gratulujemy!
W dniu 27.05.2022 klasa 1u2 była na wycieczce w Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów.
Zobaczyliśmy sale do zajęć i czytelnie. Biblioteka jest bardzo kolorowa, nowoczesna, zachęca młode osoby do czytania i rozwijania swojej wyobraźni. Także dzieci pochodzące z Ukrainy mogą tu miło spędzić czas korzystając z księgozbioru oraz komputera w ich języku ojczystym. Na koniec w sali kinowej obejrzeliśmy film nakręcony na podstawie bestsellera Johna Greena pod tytułem „Papierowe miasta”. Natomiast książka jest do wypożyczenia w bibliotece szkolnej.
Wycieczka bardzo podobała się klasie 1u2 i zachęcamy do odwiedzenia tej biblioteki.
W piątek 20 maja klasy 3u i 3w wyruszyły na spacer śladami Lalki Bolesława Prusa. Uczniowie skąpani w słońcu i zanurzeni we fragmentach "Lalki" cytowanych przez pana Przewodnika, mogli poczuć się jak bohaterowie lektury. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wycieczki
Podobno pieniądze szczęścia nie dają… O roli i znaczeniu pieniędzy w życiu dyskutowali 16 i 17 maja uczniowie klas 1W i 2U2 podczas debat zorganizowanych na wzór słynnych debat oksfordzkich, wywodzących się z tradycji najstarszej uczelni Wielkiej Brytanii – Uniwersytetu Oksfordzkiego. Temat dyskusji został przez uczniów wybrany w drodze głosowania spośród zgłoszonych wcześniej propozycji.
Zgodnie z formułą debaty oksfordzkiej głosu mówcom udzielał marszałek, sekretarz czuwał nad przestrzeganiem czasu poszczególnych wypowiedzi, a sędziowie i eksperci czujnie oceniali przebieg dyskusji oraz argumenty debatujących stron. Podczas ekscytującego pojedynku na słowa obrońcy tezy i ich oponenci starali się dowieść swoich racji.
Miejmy nadzieję, że te dwa wydarzenia dadzą początek cyklowi debat, jakie zamierzamy organizować w przyszłości.
Congratulations, well done!
Uroczyste zakończenie roku klas III już za nami. Dzisiejszy dzień sprzyjał podsumowaniom, wspomnieniom i refleksjom. Skończył się przecież tak ważny rozdział w życiu naszych tegorocznych absolwentów.
Wystąpiła Dyrektor szkoły pani Anna Filipowska życząc absolwentom "pełnych nowych doświadczeń ścieżek w życiu". Pani Dyrektor wręczyła też nagrody najlepszym uczniom, wyróżniającym się pod względem zaangażowania społecznego i osiągnięć w nauce a wychowawcy klas świadectwa ukończenia szkoły.
Profesor Magdalena Żelazko nagrodziła najlepszych sportowców.
Mogliśmy powspominać ostatnie trzy lata w szkole, dzięki filmowi przygotowanemu przez Nikolę z klasy 2w1, w oparciu o historyczne już zdjęcia z ostatnich trzech lat.
Dzisiaj też po raz kolejny odbyły się nominacje do „Złotych Tytusów”, przyjęte entuzjastycznie przez wszystkich. Było dużo radości i zabawy.
Nominację poprowadziła Julia i Stepan z klasy 2w1.
Samych cudnych chwil w życiu klasom trzecioklasistom w imieniu Samorządu Szkolnego życzyła Ola z 3s.
Wystąpił też uczeń klasy 3c, JUŻ ABSOLWENT - Kuba, który z całego serca podziękował Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu za wkład pracy włożony w edukację oraz okazane serce i wsparcie.
Uroczystość z niezwykłą swobodą i wyczuciem poprowadziła Marysia i Bartek z klasy 3w.
Multimedia z ogromnym spokojem i znawstwem „ogarnął” Maks z klasy 2w1.
Były kwiaty i wzruszenia...
Mamy nadzieję, że będziecie wracać myślami do lat spędzonych w naszym liceum, do naszych wspólnych chwil.
Pożegnanie klas trzecich "okiem obiektywu" Stefana Kasińskiego z klasy 3C - już absolwenta naszej szkoły
W czwartek 28 kwietnia uczniowie klas 3t i 3w w ramach projektu eTwinning "BE IN@ture GOeCO" postanowili uporządkować szkolny dziedziniec. Uzbrojeni w narzędzia ogrodnicze dziewczyny i chłopcy dzielnie walczyli z chwastami i pielili grządki przygotowując klomby do posadzenia kwiatów. Wyczyścili także ławki i donice z brudu oraz powyrywali trawę w przerwach między płytami chodnikowymi. Praca z takimi pracowitymi uczniami to przyjemność. Dziękujemy
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas trzecich, rodziców oraz nauczycieli na uroczyste zakończenie roku klas trzecich.
Odbędzie się ona dnia 29 kwietnia o godzinie 13.00 na sali gimnastycznej w budynku przy Narbutta 31.
W tym dniu, dla pozostałych uczniów zajęcia lekcyjne są skrócone (każda lekcja o 5 minut)
Do zobaczenia :)
Dziękuję uczniom za dzisiejszą debatę i publiczności szkolnej za super postawę. Dla mnie wygraliśmy. Głos od publiczności za ogólne bardzo dobre wrażenie zaważył, że mamy III miejsce w Warszawie w Debatach oksfordzkich. Moim zdaniem byliśmy lepiej przygotowani niż nasi rywale ze Staszica ale retoryka wzięła tym razem górę. Już czekam na następne debaty. Dziękuję Wszystkim za wsparcie i europejską postawę. Unia mierzy wyżej.
Nauczyciel Podstaw Przedsiębiorczości - Agata Bhuiyan
przekonały się klasy pierwsze, które na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa doskonalą swoje praktyczne umiejętności w tym zakresie, z wykorzystaniem fantomów i defibrylatora AED.
Warszawa zmienia się z każdą chwilą, stare zabudowania miasta zostają wyparte przez nowoczesne budownictwo. Myślą organizatora konkursu jest uwiecznienie miejsc, które pokazują istniejące stare i nowe budowle w Stolicy. W Warszawie budynki z lat 30-tych ubiegłego wieku kontrastują z nowowczesnym budownictwem rodem z XXI wieku, a gdzieś pomiędzy nimi pojawiają się zabudowania z okresu Polski Ludowej. Jeżeli znasz takie miejsca, uważasz je za ciekawe, godne uwagi, zapraszamy do konkursu związanego właśnie z tą tematyką. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz poniżej.
KONKURS FOTOGRAFICZNY „KONTRASTY WARSZAWSKIEJ ARCHITEKTURY”
Regulamin konkursu:
1. Organizatorem konkursu jest LXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego, ul. Narbutta 31, Warszawa.
2. Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów LXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego.
3. Przedmiotem fotografii są krajobrazy, miejsca związane z Warszawą.
4. Zdjęcia będą oceniane przez komisję powołaną przez organizatorów.
5. Technika wykonania prac jest dowolna (fotografia, fotomontaż, techniki obróbki obrazu).
6. Każdy z autorów może oddać maksymalnie do 3 fotografii w formacie 18x24 oraz te same zdjęcia zapisane na płycie CD w formacie jpg.
7. Do udziału w konkursie zostaną zakwalifikowane prace zawierające:
a. maksymalnie do 3 zdjęć w formacie 18x24 wywołane na papierze fotograficznym i podpisane pseudonimem oraz opisem,
b. płytę CD z nagranymi tymi samymi zdjęciami,
c. zaklejoną mniejszą kopertę zawierającą wewnątrz wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Wszystko powinno być spakowane w większą kopertę podpisaną pseudonimem.
8. Fotografie, na których będą jakiekolwiek znaki, cyfry generowane przez aparat fotograficzny (np. daty) będą dyskwalifikowane.
9. Prace należy składać do p.Pawła Żerdzińskiego, nauczyciela LXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego w Warszawie.
10. Oceny zdjęć dokona jury powołane przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne i nieodwołalne.
11. Zarówno zdjęcia jak i płyta CD nie będą zwracane.
12. Zdjęcia należy dostarczać od 11.04.2022 r. do 15.05.2022 r. . Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie nie dalszym niż do 31.05.2022 r.
13. Organizatorzy przewidują nagrody za trzy najlepsze prace. Nagrody rzeczowe nie podlegają zamianie na inne ani zamianie na ekwiwalent pieniężny.
14. Wszyscy laureaci zostaną powiadomieni o werdykcie jury.
15. Wszystkie prace zostaną opublikowane na stronie LXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego, tj. www.68lo.edu.pl oraz na profilach szkoły w mediach społecznościowych, a prace wyróżnione zostaną zaprezentowane na terenie szkoły.
16. Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem prawa do nieodpłatnego wykorzystywania prac w następujących polach eksploatacji: druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania ich w Internecie oraz w innych formach utrwaleń, nadających się do rozpowszechniania w ramach działań LXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego.
17. Przystąpienie do konkursu oznacza akceptację jego warunków i regulaminu. Ostateczna interpretacja należy do jury konkursu. Żadne odwołania nie będą uwzględniane.
18. Organizator zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania konkursu z przyczyn niezależnych od organizatora.
- formularz zgłoszeniowy do pobrania tutaj
- regulamin konkursu do pobrania tutaj
Uczniowie wzięli udział w zajęciach tematycznych dotyczących zdrowego trybu życia. Zebrali najpopularniejsze powiedzenia, zwroty w języku angielskim , którymi podzielili się z całą społecznością szkolną (wystawy na korytarzach), obejrzeli krótki film o dobrostanie fizycznym i psychicznym oraz utrwalili słownictwo dzięki zadaniu w aplikacji Kahoot! Jak zwykle - działo się!
Klasa 3b odwiedziła Państwowe Muzeum Etnograficzne - miejsce fascynujące, pełne niezwykłych obiektów. To była nasza ostatnia wycieczka przed maturą. Bawiliśmy się przednio, poznaliśmy bliżej kulturę afrykańską i słowiańską. Kilka zdjęć na pamiątkę.
LEKCJA DEMOKRACJI
W ramach projektu "Pozarządownik szkolny 4.0" klasa 3u spotkała się z przedstawicielką stowarzyszenia Sieć Obywatelska - Watchdog Polska Panią Aliną Czyżewską. Rozmawialiśmy o prawie dostępu do informacji publicznej, o wydatkowaniu państwowych pieniędzy i o tym jak patrzeć władzy na ręce. Pani Alina uświadomiła nam jakie prawa mamy jako obywatele.
WYSTAWA DOTYCZĄCA ZDROWEGO ODŻYWIANIA
W związku z Dniami Zdrowia w budynku przy ulicy Narbutta 65/71, uczniowie klasy 3a i 3b przygotowali wystawę, dotyczącą zdrowego odżywiania. Mogliśmy dzieki niej poznać rolę witamin i soli mineralnych w żywności, dowiedzieć się jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie.
Wystawa została przygotowana pod okiem pani Jadwigi Szczęsnej
WARSZTATY Z AUTOPREZENTACJI
Klasy 3c, 3t i 3w wysłuchały w tym tygodniu Pani Agnieszki Nowakowskiej, wykladowczyni Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie pt. Jak dobrze wypaść na prezentacji w szkole i na studiach w czasie występu przed publicznością, czy ustnego egzaminu. Usłyszeliśmy że w wystąpieniach publicznych nie ma czegoś takiego jak spontan. Przed spotkaniem trzeba znać tematykę, najważniejsze punkty, długość wypowiedzi, ile osób będzie brało udział, formę i miejsce. A informacje o dress code były bardzo praktyczne i przydatne. Dziękujemy
"PSYCHIATRIA TEŻ DLA LUDZI" to warsztaty, w których uczestniczyły wszystkie klasy pierwsze w ramach zajęć edukacja dla bezpieczeństwa. Młodzież dowiedziała się jak sobie radzić z depresją i innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego.
MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM W RAMACH DNI ZDROWIA odbyły się w środę w budynku szkoły przy ulicy Narbutta 65/71. Rywalizacja była duża, ponieważ do turnieju zgłosiło się 44 chłopców i 6 dziewcząt. W kategorii męskiej zwyciężył Kuba Figat z klasy 2u2, drugie miejsce wywalczył Antek Kępski z 3c a na trzecim miejscu uplasował się Bartek Wiśniewski, również z 3c. Wśród dziewcząt najlepszą okazała się Dominika Skalska z klasy 3b, zaraz za nią uplasowała się Marysia Krawczyk z 3u a trzecie miejsce zajęła Dominika Szwed również z klasy 3u. Wszystkim ogromnie gratulujemy!
Organizatorem zawodów była pani Magdalena Żelazko wspomagana przez pana Roberta Lenarczyka
MISTRZOSTWA SZKOŁY W PIŁCE NOŻNEJ W RAMACH DNI ZDROWIA
W czwartek już od rana, na pobliskim Orliku, trwały rozgrywki międzyklasowe w piłce nożnej. Do turnieju swoje reprezentacje zgłosiło 9 klas. Zwyciężyła klasa 3w, zaraz za nimi uplasowała się klasa 1u2 zaś trzecie miejsce zajęła klasa 2w2. Gratulujemy!
Organizatorem zawodów był pan Robert Lenarczyk którego wspomagała pani Magdalena Żelazko
O FUNDACJI RAK'N'ROLL. WYGRAJ ŻYCIE
Jak rollować raka.
Dzisiaj o działalności fundacji, zmienianiu w społeczeństwie schematów myślenia o tej chorobie oraz działaniach nad poprawą jakości życia osób chorych na raka, klasom trzecim po gimnazjum opowiadała pani Agata Szajna.
Było bardzo inspirująco.
POLECAJKA PANI PSYCHOLOG
Z okazji Tygodnia Zdrowia warto pomyśleć także o kondycji psychicznej.
Poniżej link do wywiadu z prof. dr. hab. Ewą Trzebińską na temat dobrostanu psychicznego.
link
DZIEŃ BEZ PLECAKA
Młodzież wykazała się ogromną inicjatywą oraz pomysłowością w doborze jego zastępcy.
Przypominam, że został zorganizowany z inicjatywy Samorzadu Szkolnego by oszczędzić uczniowskie kręgosłupy . To przy okazji trwających w szkole Dni Zdrowia.
Autorką zdjęć jest Wiktoria z klasy 2u2. Gratulujemy oka.
MORNING TABATA
Wtorkowe Dni Zdrowia młodzież klasy 1u1 i 2w1 rozpoczęła morning tabatą. Zajęcia poprowadziła absolwentka naszej szkoły Weronika Wrona. Było intensywnie i na temat ale przede wszystkim aktywnie.
"SHUTTE TIME" W CZASIE DNI ZDROWIA
Tajniki gry w badmintona przybliżyła uczniom naszej szkoły absolwentka "Chałubinskiego" Ola Zwierzchowska i trener Piotr Czarnecki.
Uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem wykonywali zadania ruchowe. Było przy tym dużo emocji oraz radości a endorfiny wypełniły wszystkich.
WARSZTATY Z DIETETYKI
W dniu dzisiejszym klasa 3u wysłuchała wykładu na temat prawidłowego odżywiania i substancji barwnych w żywności przeprowadzonego przez dr inż. Justynę Gromadzką, pełnomocnika rektora ds. kształcenia praktycznego Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku. W drugiej części zajęć uczniowie uczestniczyli w ćwiczenia laboratoryjnych z zakresu rozdzielania barwników naturalnych techniką chromatografii cienkowarstwowej (TLC).
Równolegle klasa 2w1 brała aktywny udział w spotkaniu z Panią mgr inż. Aleksandrą Paszkowską z Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie na temat suplementów diety na co dzień i w sporcie, co ma sens, a na co nie warto wydawać pieniędzy.
Przy okazji Dni Zdrowia gościem naszej szkoły był wykładowca Studium WF WUM. Jak uprawiać sporty zimowe bezpiecznie, w jaki sprzęt powinniśmy się zaopatrzyć oraz jak postępować przy wystąpieniu w górach lawiny. O tym w czasie zajęć dowiedziały się klasy 2u2, 1t i 1w. Zajęcia zorganizowała prof. Anna Klimczak
Na dzisiejszych zajęciach z podstaw ratownictwa medycznego klasa 3 s uczyła się jak udzielić pierwszej pomocy niemowlęciu i osobie dorosłej, również z wykorzystaniem kamizelki szkoleniowej.
Z okazji tygodnia zdrowia w bibliotece szkolnej przygotowano gazetkę, wystawę książek tematycznie związaną ze zdrowiem oraz krzyżówkę. Osoby, które wypełnią ją poprawnie wezmą udział w losowaniu zdrowej i smacznej przekąski. Zapraszamy do obejrzenia i udziału.
W piątek w klasie 2t odbyło się wyjątkowe spotkanie - gościł u nas Pan Grzegorz Wielgus, który połączył się z nami okolic Krakowa. To miłośnik fantastyki, średniowiecza oraz gier fabularnych. Mieliśmy okazję zapytać o jego najnowszą książkę "Saal". Po usłyszeniu różnych ciekawostek stwierdzamy, że historia może być bardzo interesująca, to nie tylko suche fakty i daty.
Klasa 3w spotkała się dzisiaj z dziennikarkami Fundacja Reporterów, Panią Anną Gielewską i Panią Julią Daukszą. Temat warsztatów to "Wojna informacyjna, fake newsy i zagrożenia w sieci - jak się przed nimi bronić, jak weryfikować informacje." Dowiedzieliśmy się jak odróżniać opinie od faktów, jak weryfikować profile w mediach społecznościowych. Celem fake news jest to, żeby użytkownicy myśleli i zachowywali się w określony sposób. Warto zadać sobie zestaw pytań np. kiedy konto powstało, czy nazwa konta jest zgodna z nickiem, jakie materiały zamieszcza. Szczególnie dzisiaj umiejętność rozpoznawania źródeł może być podwójnie ważna. Musimy być na to wyczuleni. Rola każdego z nas jest znacząca, czy udostępnimy daną informację. To były bardzo pouczające zajęcia, dziękujemy.
W marcu wzięliśmy udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Literatury Polskiej w Językach Obcych "Odpowiednie dać obce słowo" organizowanym przez XXI LO im. Hugona Kołłątaja. Uczniowie recytowali w języku obcym jeden tekst z literatury polskiej (proza lub wiersz). Naszą szkołę reprezentowali:
Język wietnamski - Vu Anh Quan z klasy 3u
Język niemiecki - Amelia Sajdak z klasy 2w2
Język angielski - Danuta Janiszewska z klasy 3s
Język rosyjski - Karina Batseko z klasy 1t
Dziękujemy za udział i zapraszamy na GALĘ on-line 11 kwietnia godz.19.00
https://bit.ly/galakonkursu
A to dzięki poniedziałkowym zajęciom prowadzonym przez prof. Izabelę Trojanowską. Nasza drużyna przegrała kolejne dwa spotkania z ZS 39 i "Królówką". W dogrywce po długiej walce. Ale jaką nasi chłopcy wykazali determinację i wolę walki...To tylko może opowiedzieć prof. Robert Lenarczyk, opiekun i wsparcie drużyny na zawodach. Jesteśmy z Was dumni !!!
W dniu dzisiejszym klasa 2t i 3s uczestniczyły w warsztatach, wspierajacych promocję zdrowia z zakresu zapobiegania sytuacjom stwarzającym zagrożenia urazami, z uwzględnieniem udzielania pomocy przedmedycznej. Jak poprawnie wykonać te działania na ulicy, w szkole, w wodzie, w czasach pandemii. Było edukacyjnie, twórczo i jednocześnie wesoło. Super spędzony czas.
Dziś w naszej szkole odbył się konkurs z okazji Dnia Świetego Patryka.
Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą o Irlandii i Świętym Patryku, a na podium stanęli:
Franek Kowalski - miejsce 1
Wiktoria Gierula - miejsce 2
Miłosz Curyło - miejsce 3
Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom!
Klasa 2w1 odbyła spotkanie na żywo z Panią Anna Blokus-Szkodzińska- pedagogiem, oligofrenopedagogiem, wykładowcą akademickim Uniwersytetu Gdańskiego i Ateneum Szkoły Wyższej, doktorantką Uniwersytetu Gdańskiego, założycielką i dyrektorem placówki edukacyjno – wychowawczej, trenerem TUS, edukatorem FASD. Temat zajęć brzmiał: Kompetencje personalne determinantem efektywnej komunikacji. Rozmawialiśmy o tym jaką formę kontaktu preferujemy (face to face czy przez internet). Pani Anna wytłumaczyła nam na co zwrócić uwagę w trakcie kontaktu z innymi, a także jak wzbudzić zainteresowanie drugiej osoby podczas rozmowy. Zorganizowała z nami próbne rozmowy o pracę żebyśmy mogli zobaczyć jak to wygląda w praktyce i jak ważne jest pierwsze wrażenie. Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze, jesteśmy bardzo zadowoleni i wiele wynieśliśmy z tych warsztatów.
Rozpoczęły się zawody z siatkówki. Po dwóch latach męska reprezentacja mogła się zaprezentować na Mokotowie. Zawodnicy „Chałubińskiego” pokonali Liceum im. Marii Konopnickiej w zaciętym meczu, który zakończył się wygraną w tie-breaku. Chłopcy uczestniczyli w sks z piłki siatkowej. Na zdjęciach kilka ciekawszych akcji z poniedziałkowych zajęć. Opiekę trenerską nad męską reprezentacją sprawuje profesor Robert Lenarczyk. Poniedziałkowe zajęcia z siatkówki prowadzi prof. Izabela Trojanowska. Gratulujemy zwycięstwa i trzymamy kciuki za kolejne mecze.
8 marca, w ten piękny dla wszystkich kobiet dzień, klasa 2w1 udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Najbardziej przykuł naszą uwagę tzw. Pokój Amesa, czyli pomieszczenie, w którym osoba stojąca w jednym z jego rogów wydaje się być bardzo duża w stosunku do osoby w przeciwnym rogu. Bardzo zachęcamy się tam wybrać ze względu na świetną zabawę w naukowy sposób.
17 marca w naszej szkole z okazji Dnia Świętego Patryka odbędzie się konkurs wiedzy o Irlandii i jej patronie. Zapraszamy do sali nr 12 na 4 lekcji w czwartek 17 marca . Prosimy wszystkich o ubranie się na zielono, by uczcić nadchodzącą wiosnę. Zielony ubiór zwalnia z odpowiedzi ustnej na ocenę. Plakat autorstwa Nikolety Boguckiej z 3w.
Uczeń z klasy 3t naszej szkoły wziął udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez ZUS pt. "Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku." Konkurencja była duża, gdyż konkurs cieszył się zainteresowaniem uczniów. Dziękujemy za udziału, nakład pracy i życzymy powodzenia w innych konkursach.
Daria i Kamila 2w2, Wiktoria 2u2, Ola 3s oraz Filip 3u wraz z Panem Profesorem Piotrem Szlązakiem wybrali się na pierwsze młodzieżowe rozmowy do senatu z cyklu "Gadka Senacka". Mieli oni okazję wymienić swoje poglądy, dowiedzieć się ciekawych informacji o prawie i bezprawiu oraz zadać pytania panelistom - Panu sędziemu Igorowi Tuleyi, Pani mecenas Paulinie Kieszkowskiej-Knapik, jak i marszałkowi senatu Panu Tomaszowi Grodzkiemu. Uczniowie wrócili pełni wrażeń oraz z głową pełną wiedzy.
W ostatni dzień nauki stacjonarnej przed feriami, klasa 3w o profilu dziennikarskim spotkała się z Panią Dominika Węcławek z Wrocławia, która jest pisarką, dziennikarką, scenarzystką komiksową oraz współautorką pierwszej polskiej antologii hiphopowej. Z uwagą wysłuchaliśmy jak powstają reportaże z kraju i ze świata, które nasz gość pisała m.in. do Życia Warszawy. Pani Dominika podzieliła się swoim zawodowym doświadczeniem i przekazała młodym dziennikarzom wiele cennych rad. Między innymi, podkreśliła jak ważna w tym zawodzie jest dociekliwość i umiejętność spojrzenia na sprawy z różnych punktów widzenia.
Opiekun biblioteki oraz uczniowie serdecznie dziękują za poświęcony czas.
Zapraszamy do udziału w międzyszkolnym konkursie recytacji literatury polskiej w językach obcych Każdy uczestnik recytuje jeden utwór z literatury polskiej w wybranym języku obcym (wietnamski, francuski, niemiecki, ukraiński, angielski, hiszpański, rosyjski). Konkurs będzie przeprowadzony on-line na platformie Teams lub w gmachu Biblioteka XXI LO im. H. Kołłątaja. Zgłoszenia w bibliotece szkolnej do 18 lutego.
14 grudnia 2021roku odbył się Gwiazdkowy Turniej Piłkarski,
na boisku pod balonem przy ul. Kazimierzowskiej.
W klasyfikacji dziewcząt zwyciężyły zawodniczki 68 Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego w składzie: Oliwia C. 3b, Dominika S. 3b, Maria S. 3w, Maria K 3u,Weronika O 3u oraz Liza F 2u1.
Drużynę dziewcząt do zwycięstwa poprowadziła Pani Magdalena Żelazko, nauczyciel wychowania fizycznego. Nagrody i medale wręczył wielki orędownik sportu Rafał Miastowski Burmistrz Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.
BRAWO DZIEWCZĘTA !!!
Studniówka to uroczystość bardzo oczekiwana przez klasy maturalne.
W tym roku odbyła się ona w hotelu Radison Blu Sobieski i po raz pierwszy zorganizowali ją sami uczniowie z niewielkim wsparciem rodziców.
Gości powitali Gabrysia i Kuba, którzy podziękowali pani Dyrektor oraz wychowawcom za przekazane uczniom wartości. Były kwiaty ...
Pani Dyrektor Anna Filipowska życzyła uczniom wspaniałej zabawy oraz wypowiedziała magiczne słowa "poloneza czas zacząć".
A potem już tylko szaleństwo i tańce do białego rana. To były niezapomniane chwile.
Wiemy, że z niecierpliwością czekacie na wyniki konkursu "Ubierz się w książkę - Sleeveface w bibliotece" . Każdemu z Was należą się gratulacje za pomysłowość i wkład pracy jaki włożyliście, ponieważ każde zdjęcie jest wyjątkowe.
Komisja konkursowa składająca się z uczniów i nauczycieli z ogromną przyjemnością ogłasza wyniki:
- 1 miejsce - Maria S. z klasy 3w
- 2 miejsce - Aleksandra F. z klasy 3u
- 3 miejsce - Paulina K. z klasy 2u1
Nagrody dla zwycięzców zostaną wręczone w drugim semestrze tego roku szkolnego.
Dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy wielu inspirujących odkryć czytelniczych.
I o tym przekonaliśmy się w dniu dzisiejszym, spotykając się na wigiliach klasowych. Były potrawy świąteczne, opłatek, prezenty, pomocna dłoń nalewająca barszcz… lecz przede wszystkim cieszyła nas bliskość spędzania tego dnia razem. Uśmiechy, życzenia, rozmowy i „przytulaski”. Bycie razem w takich chwilach, z drugim człowiekiem jest niezastąpione.
To niestety już ostatnia wspólna wigilia klas trzecich po gimnazjum.
Jak ten czas zleciał. Cudnie zleciał … :)
Jeśli nie można pojechać na lekcję do Muzeum to Muzeum przyjeżdża do nas!
Gdzie w Warszawie znajdowała się pierwsza apteka założona przez kobietę? Wokół jakich tematów skupiały się działania posłanek II Rzeczpospolitej? Co inspirującego możemy znaleźć w historiach kobiet żyjących 100 lat temu?
Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskały klasy 2w1 i 3s podczas lekcji online "Warszawianki dwudziestolecia międzywojennego" z Muzeum Warszawy.
Organizatorem spotkań była biblioteka szkolna.
Dnia 10.10 odbył się w Zespole Szkól Samochodowych i Licealnych nr 2 Wojewódzki Konkurs Recytatorski Primus Inter Pares. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Natalia Gajewska z klasy 3c oraz Pola Kwiatkowska z klasy 1w. Finaliści mieli za zadanie wybranie jednego z czterech patronów mijającego roku, tego, który zasłużył na miano „Pierwszego wśród równych sobie”. Natalia recytowała utwór Cypriana Kamila Norwida „Fortepian Chopina”, a Pola zaprezentowała wiersz „Pokolenie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Nauczycielami odpowiedzialnymi za przygotowanie uczennic byli poloniści: Pani Małgorzata Grodzka oraz Pan Artur Kowalski. Warto podkreślić, że przy ocenie wystąpień brane były pod uwagę m.in. tytuł utworu, kunszt oratorski, pamięciowe opanowanie tekstu. Natalia i Pola świetnie poradziły sobie z tremą.
Jednym z jurorów oceniających wystąpienia uczniów był znany aktor filmowy i teatralny Dariusz Kordek
Cieszymy się, że nasi uczniowie chętnie czytają poezję, ich postawa świadczy o patriotyzmie i jest godna naśladowania.
Po raz kolejny mieliśmy przywilej przeprowadzić konkurs o wspólnym patronie, Tytusie Chałubińskim w Szkole Podstawowej nr 280. Każda klasa wytypowała jednego przedstawiciela, który brał udział w dwóch etapach - pisemnym oraz ustnym. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy i zaangażowaniem. Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy, a Pani Ewie Janusz dziękujemy za owocną współpracę i wspaniałą atmosferę. Do zobaczenia za rok!
W piątek klasy 3d oraz 3c pod opieką pani Małgorzaty Grodzkiej, Anny Klimczak i pana Roberta Lenarczyka wybrały się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego, by odwiedzić między innymi "Wiewiórkę", czyli dom Kuncewiczów. Uczniowie spacerując urokliwymi uliczkami, wysłuchali ciekawej historii tego miasta oraz stojącej w nim Synagogi. To była wspaniałą okazja do integracji i wszyscy w doskonałych humorach wrócili do Warszawy.
W dniu 23 listopada 2021 roku klasa 2w2 spotkała się za pomocą aplikacji Teams z pisarką Daria Kwiecińska - autor, obecnie mieszkającą w Niemczech. Daria Kwiecińska jest autorką takich książek jak "Popiół i wilk" oraz kolejnych części trylogii "Ragdarok". Spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze, pani Daria opowiedziała nam o powstaniu swoich dzieł. Mogliśmy także zadawać własne pytania. Spotkanie dla całej klasy stanowiło bardzo przyjemne i przydatne doświadczenie.
Spotkanie zorganizowała biblioteka szkolna.
19 listopada klasa 2w1 gościła autorkę książek Panią Agata Domagała - autor. Dzięki współczesnej technologii połączyliśmy się online z Ostrowcem Świętokrzyskim. Pisarka opowiedziała jak powstawały jej trzy książki i dlaczego warto czytać nie tylko lektury szkolne. Autorka odpowiedziała też na liczne pytania uczniów.
Serdecznie dziękujemy Pani Domagale za spotkanie i zapraszamy ponownie.
Z książkami autorki można zapoznać się na stronie https://agata-domagala.pl
Organizatorem spotkania była biblioteka szkolna.
W czwartkowy poranek, 18 listopada klasa 2u2 wraz z opiekunem p. Euniką Drózd pojechała na wycieczkę do Muzeum Warszawy na Starym Mieście. Głównym tematem zajęć były "Kobiety w czasach dwudziestolecia międzywojennego". Podczas zwiedzania muzeum mogliśmy z bliska przyjrzeć się ówczesnej modzie i posłuchać o zwyczajach panujących na początku XX w. Na warsztatach mieliśmy możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o wybitnych Polkach lat dwudziestych i przybliżyć sobie ich zasługi. Po zakończonym zwiedzaniu, poszliśmy do muzealnego kina, w którym obejrzeliśmy film "Warszawa nie zapomni" który opowiadał o stolicy przed II wojną światową, zniszczeniach wojennych i pierwszych latach odbudowy powojennej Warszawy.
Dnia 13 października Klasa 3s wraz wychowawczynią panią Katarzyną Bębas i panią Izabelą Trojanowską i udała się na wycieczkę integracyjną na Pomorze. Wyruszyła hardkorowo pociągiem o 7:00 rano z Dworca Centralnego. Pierwszym przystankiem było molo w Sopocie po czym wsłuchując się w szum fal, spacerem wzdłuż morza udała się do Gdańska. Tam zwiedziła Starówkę i nie obyło się również bez pięknych zabytków oraz atrakcji. Dużo radości wszyscy doświadczyli na karuzeli po przeciwnej stronie Motławy. Pociąg powrotny o godzinie 18:00 zawiózł nas do Warszawy a tam było mnóstwo czasu na integrację i lepsze poznanie siebie. Dzień był bardzo intensywny (każdy przeszedł średnio 15 kilometrów), ale wydzielające się endorfiny sprawiły go niezwykle przyjemnym. Integracja jak najbardziej była super. Wszyscy miło spędzili czas, a na tym im najbardziej zależało. I jest marzenie o powtórce, tym razem w inną część Polski.
We czwartek uczniowie klasy 2w1 wraz z nauczycielkami P. Izabelą Gurtat i P. Euniką Drózd uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Podziwialiśmy wnętrza słuchając przewodniczki, która opowiadała o architekturze i kulturze baroku. Na lekcji muzealnej dowiedzieliśmy się np. że Jan III Sobieski był drugim mężem Marii Kazimiery i wzięli potajemny ślub po śmierci jej pierwszego męża.To była wspaniała lekcja języka polskiego. Podsumowaniem naszej wizyty w tym miejscu był spacer po parku. Słoneczna, jesienna aura pozwoliła nam miło spędzić czas.
W październiku Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w zbiórkę żołędzi dla Warszawskiego Zoo. Najbardziej zaangażowani byli uczniowie klas III oraz It, Iu1, I w. Cieszymy się, że nasze działanie posłużyło ekologii i przyczyniło się do urozmaicenia diety zwierząt i ptaków.
Uczniowie w ramach dofinansowania "Warszawa z klasą" uczestniczyli w pokazie filmu "Wiktoria 1920" . Dzięki technologii VR 360 HD odbyliśmy podróż w czasie, mogliśmy zobaczyć, poczuć i doświadczyć jak wyglądała Polska w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. To była ciekawa, niecodzienna i zaskakująca lekcja historii. Niepowtarzalne wrażenia bezpośredniego obcowania z wydarzeniami i postaciami zostaną z nami na długo. Dziękujemy Koncept Kultura za wspaniałą realizację zajęć. Organizatorem była biblioteka szkolna.
Tym razem nie Halloween. W odniesieniu do pamięci naszych bliskich przed dniem Wszystkich Świętych odnieśliśmy się do polskich korzeni. Uczniowie przeobrazili się w postaci z „Dziadów” naszego wieszcza Adama Mickiewicza.
Wyzwanie zadziałało. Uczniów chętnych do przebrania się było wielu a ich pomysłowość
i kreatywność nie miały granic.
Zwyciężyła Wiktoria Wójcik z 2t. BRAWO WIKTORIO ZA FANTASTYCZNĄ KREACJĘ!
Organizację przedsięwzięcia zawdzięczamy Samorządowi Szkolnemu. Brawo Wy !!!
Dnia 22 września 2021 roku , my - uczniowie klasy 3D i 2 U1 wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę do Trójmiasta.
Pierwszym miejscem na naszej liście był wspaniały, monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża Westerplatte. Po drodze dowiedzieliśmy się o szczegółach agresji niemieckiej na Polskę w 1939 roku od naszej pani Przewodnik, która towarzyszyła nam już od wyjazdu z Warszawy. Następnie udaliśmy się na rejs statkiem. „Czarna perła” zabrała nas do samego serca Gdańska. Spacerowaliśmy po Długim Targu, zobaczyliśmy Pomnik Neptuna i zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ta niesamowita średniowieczna konstrukcja wykonana na planie krzyża zrobiła na nas ogromne wrażenie.
Przewodnik, który miał okazję oprowadzać naszą grupę po Gdańsku, postanowił dać nam wyzwanie - wejść na sam szczyt jednej z wież Bazyliki. Po pokonaniu 400 schodów w górę, zobaczyliśmy piękną, zapierającą dech w piersiach panoramę Gdańska.
Dzień drugi rozpoczął się spacerem po plaży. Warunki pogodowe były sprzyjające,
mogliśmy zobaczyć spokojne morze, niczym mazurskie jezioro i mewy drepczące po płyciźnie przy brzegu. Po południu udaliśmy się do Gdyni. Przybyliśmy do portu, gdzie mieliśmy szansę zwiedzić Dar Pomorza. Statek prezentował się wspaniale, w środku mogliśmy poczuć się, jak prawdziwi XX-wieczni marynarze. Po zejściu na ląd pojechaliśmy do Sopotu, który przywitał nas deszczowo. Na szczęście lekkie oberwanie chmury nie ostudziło naszego zapału związanego z wejściem na najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Wieczorem bawiliśmy się na ognisku z kiełbaskami.
Ostatni dzień wycieczki był równie ekscytujący jak poprzednie. Po śniadaniu pojechaliśmy do Gdańska. Tego dnia pierwsze skrzypce grały muzea - Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej. Obydwie lokalizacje są niesamowite. Wystawa w Muzeum Solidarności pokazała nam, jak wyglądało życie polskich rodzin za czasów PRL-u i stanu wojennego. Wiele elementów ekspozycji obrazowały prawdziwą krzywdę naszych rodaków, przez co trudno było przejść obok niej bezinteresownie. Drugie miejsce było prawdziwym rajem dla historyków. Mieliśmy okazję zobaczyć w kapitalny sposób przebieg II wojny światowej z przeróżnych perspektyw. Z pewnością każdy powinien odwiedzić to miejsce, by przekonać się, jak wielkim i okrutnym wydarzeniem jest wojna. Następnie przeszliśmy przez słynną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Zwiedziliśmy Salę BHP, gdzie narodziła się Solidarność.
Po obiedzie w uroczej knajpce na terenie Akademii Muzycznej udaliśmy się w podróż powrotną do Warszawy.
Ze smutkiem, a jednocześnie wypoczęci i pełni sił wróciliśmy do uczniowskich obowiązków.
Gabriela Kamińska 3D
W dniu dzisiejszym z okazji Święta Edukacji Narodowej odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Uroczystość poprowadził Olaf i Piotrek z klasy 2w2.
Były przemówienia. Pani Dyrektor Anna Filipowska życzyła wszystkim uczniom aby wiedza wyniesiona z liceum stała się ważnym fundamentem w dorosłym życiu. W imieniu uczniów przemówił Sebastian z 3u - przewodniczący Samorządu Szkolnego, który podziękował wszystkim nauczycielom za ich pracę.
Były kwiaty...
Na koniec uroczystości zaprezentowały się klasy pierwsze. Było zabawnie, pouczająco i zaskakująco.
27 września 2021 odbyło się w naszej szkole spotkanie z osobą z grona Sprawiedliwych. Była to pani Alicja Szczepaniak Schnepf, która w czasie okupacji wraz ze swoją mamą uratowała od Zagłady kilka osób narodowości żydowskiej. Pani Alicja była wówczas nastolatką i mieszkała z mamą i siostrą na Pradze. Pewnego dnia musiała pod nieobecność matki zadecydować o przyjęciu do mieszkania żydowskich uciekinierów. Zgodziła się, a trzeba pamiętać, że za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła od Niemców śmierć całej rodzinie. Nieczęsto możemy poznać kogoś, kto tak wiele ryzykował dla innych.
Obie panie zostały odznaczone medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.