Aktualności 2021/2022

Zbiórka dla warszawskiego ZOO

W październiku Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w zbiórkę żołędzi dla Warszawskiego Zoo. Najbardziej zaangażowani byli uczniowie klas III oraz It, Iu1, I w. Cieszymy się, że nasze działanie posłużyło ekologii i przyczyniło się do urozmaicenia diety zwierząt i ptaków.

Witrualny Teatr Historii zawitał do Chałubińskiego

Uczniowie w ramach dofinansowania "Warszawa z klasą" uczestniczyli w pokazie filmu "Wiktoria 1920" . Dzięki technologii VR 360 HD odbyliśmy podróż w czasie, mogliśmy zobaczyć, poczuć i doświadczyć jak wyglądała Polska w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. To była ciekawa, niecodzienna i zaskakująca lekcja historii. Niepowtarzalne wrażenia bezpośredniego obcowania z wydarzeniami i postaciami zostaną z nami na długo. Dziękujemy Koncept Kultura za wspaniałą realizację zajęć. Organizatorem była biblioteka szkolna.

„Chałubiński” w stylizacji z Dziadów Adama Mickiewicza Cz.II

Tym razem nie Halloween. W odniesieniu do pamięci naszych bliskich przed dniem Wszystkich Świętych odnieśliśmy się do polskich korzeni. Uczniowie przeobrazili się w postaci z „Dziadów” naszego wieszcza Adama Mickiewicza.
Wyzwanie zadziałało. Uczniów chętnych do przebrania się było wielu a ich pomysłowość i kreatywność nie miały granic.
Zwyciężyła Wiktoria Wójcik z 2t. BRAWO WIKTORIO ZA FANTASTYCZNĄ KREACJĘ!
Organizację przedsięwzięcia zawdzięczamy Samorządowi Szkolnemu. Brawo Wy !!!

Wycieczka do Trójmiasta

Dnia 22 września 2021 roku , my - uczniowie klasy 3D i 2 U1 wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę do Trójmiasta. Pierwszym miejscem na naszej liście był wspaniały, monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża Westerplatte. Po drodze dowiedzieliśmy się o szczegółach agresji niemieckiej na Polskę w 1939 roku od naszej pani Przewodnik, która towarzyszyła nam już od wyjazdu z Warszawy. Następnie udaliśmy się na rejs statkiem. „Czarna perła” zabrała nas do samego serca Gdańska. Spacerowaliśmy po Długim Targu, zobaczyliśmy Pomnik Neptuna i zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ta niesamowita średniowieczna konstrukcja wykonana na planie krzyża zrobiła na nas ogromne wrażenie.
Przewodnik, który miał okazję oprowadzać naszą grupę po Gdańsku, postanowił dać nam wyzwanie - wejść na sam szczyt jednej z wież Bazyliki. Po pokonaniu 400 schodów w górę, zobaczyliśmy piękną, zapierającą dech w piersiach panoramę Gdańska.
Dzień drugi rozpoczął się spacerem po plaży. Warunki pogodowe były sprzyjające, mogliśmy zobaczyć spokojne morze, niczym mazurskie jezioro i mewy drepczące po płyciźnie przy brzegu. Po południu udaliśmy się do Gdyni. Przybyliśmy do portu, gdzie mieliśmy szansę zwiedzić Dar Pomorza. Statek prezentował się wspaniale, w środku mogliśmy poczuć się, jak prawdziwi XX-wieczni marynarze. Po zejściu na ląd pojechaliśmy do Sopotu, który przywitał nas deszczowo. Na szczęście lekkie oberwanie chmury nie ostudziło naszego zapału związanego z wejściem na najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Wieczorem bawiliśmy się na ognisku z kiełbaskami.
Ostatni dzień wycieczki był równie ekscytujący jak poprzednie. Po śniadaniu pojechaliśmy do Gdańska. Tego dnia pierwsze skrzypce grały muzea - Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej. Obydwie lokalizacje są niesamowite. Wystawa w Muzeum Solidarności pokazała nam, jak wyglądało życie polskich rodzin za czasów PRL-u i stanu wojennego. Wiele elementów ekspozycji obrazowały prawdziwą krzywdę naszych rodaków, przez co trudno było przejść obok niej bezinteresownie. Drugie miejsce było prawdziwym rajem dla historyków. Mieliśmy okazję zobaczyć w kapitalny sposób przebieg II wojny światowej z przeróżnych perspektyw. Z pewnością każdy powinien odwiedzić to miejsce, by przekonać się, jak wielkim i okrutnym wydarzeniem jest wojna. Następnie przeszliśmy przez słynną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Zwiedziliśmy Salę BHP, gdzie narodziła się Solidarność.
Po obiedzie w uroczej knajpce na terenie Akademii Muzycznej udaliśmy się w podróż powrotną do Warszawy.
Ze smutkiem, a jednocześnie wypoczęci i pełni sił wróciliśmy do uczniowskich obowiązków.

Gabriela Kamińska 3D

Uroczyste Ślubowanie klas pierwszych

W dniu dzisiejszym z okazji Święta Edukacji Narodowej odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Uroczystość poprowadził Olaf i Piotrek z klasy 2w2.
Były przemówienia. Pani Dyrektor Anna Filipowska życzyła wszystkim uczniom aby wiedza wyniesiona z liceum stała się ważnym fundamentem w dorosłym życiu. W imieniu uczniów przemówił Sebastian z 3u - przewodniczący Samorządu Szkolnego, który podziękował wszystkim nauczycielom za ich pracę. Były kwiaty...
Na koniec uroczystości zaprezentowały się klasy pierwsze. Było zabawnie, pouczająco i zaskakująco.

Spotkanie z Panią Alicją Szczepaniak Schnepf

27 września 2021 odbyło się w naszej szkole spotkanie z osobą z grona Sprawiedliwych. Była to pani Alicja Szczepaniak Schnepf, która w czasie okupacji wraz ze swoją mamą uratowała od Zagłady kilka osób narodowości żydowskiej. Pani Alicja była wówczas nastolatką i mieszkała z mamą i siostrą na Pradze. Pewnego dnia musiała pod nieobecność matki zadecydować o przyjęciu do mieszkania żydowskich uciekinierów. Zgodziła się, a trzeba pamiętać, że za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła od Niemców śmierć całej rodzinie. Nieczęsto możemy poznać kogoś, kto tak wiele ryzykował dla innych.
Obie panie zostały odznaczone medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.