Tym razem zadziało się w hotelu "Lord".
Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się polonezem a zakończyła szampańską zabawą do białego rana...
Uczniowie klasy 1t2 obejrzeli spektakl "Tango" wystawiany na deskach Teatru Polskiego. Byli świadkami dramatu, a może farsy? Ludzkiej, społecznej, politycznej czy rodzinnej. Mrożek demaskuje realia państwa komunistycznego czy życia społecznego.
Czym jest złudzenie wzrokowe i jak to jest mieć wrażenie, gdy widzi się coś innego niż jest w rzeczywistości?.
O tym przekonała się klasa 2t wraz ze swoją wychowawczynią Anną Klimczak oraz Panią Eunika Drózd na dzisiejszej wycieczce.
To był dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji.
31.01.2023 uczniowie uczcili Rok Mikołaja Kopernika zwiedzając interaktywnaą ekspozycję oraz wykonując eksperymenty w Centrum Nauki Kopernik. A na koniec wisienka na torcie - wizyta w Planetarium na seansie pt. "Halo Ziemia". Uczymy się, a przy okazji dobrze bawimy!
30 stycznia 2023 klasa 1t1 zwiedzała Wystawa BODY Worlds. Mieliśmy wtedy możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Odkryliśmy tajemnice ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia. Na wystawie znajduje się ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Zobaczyliśmy jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i poznaliśmy sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszają procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.
Dnia 20 stycznia klasa 1W1 z panią Violettą Pycką i panią Euniką Drózd wyszła na lodowisko Stegny. Uczniowie mogli pojeździć na łyżwach pod chmurką. Pogoda dopisała, uczniowie korzystali z lodowiska i wspólnie wyśmienicie bawili się. Później wszyscy udali się do Centrum Sadyba na małą przekąskę. Zadecydowali, że pójdą do McDonalda. Przy herbacie, frytkach i burgerach rozmowom nie było końca. To był udany dzień.
Dnia 11 stycznia klasa 2u1 wybrała się z paniami: Lucyną Kasperowicz oraz Violettą Pycką do Łazienek na lekcję muzealną. Pani przewodnik oprowadziła uczniów po pałacu oraz ogrodzie i opowiedziała historię ulubionego miejsca króla Stasia. Uczniowie mogli obejrzeć m.in. galerię obrazów, podziwiali wspaniałe rzeźby i meble z epoki. Przyswajali wiadomości o klasycyzmie w sztuce. Później udali się do herbaciarni Niepodległa. Miejsce spotkań, gdzie mogli napić się herbaty i skosztować ciasta. To był czas na integrację z kolegami oraz nauczycielami.
Dnia 23 stycznia br. grupa uczniów z klas I-IV wystawiła sztukę pt. „Kleopatra VII". W Kleopatrę wcieliła się wspaniała Zosia Mazurek, jej ukochanego Marka Antoniusza zagrał kapitalnie Olek Śmietanka. Bartek Antosiewicz brawurowo wykreował rolę Oktawiana. Dworzanie egipscy i żołnierze rzymscy to: Dragomir Natchev, Fryderyk Ledzion, Maciek Jasiewicz i Filip Szadkowski. W roli handlarza fig wystąpił Dominik Stoksik, a w dwórki Kleopatry wcieliły się: Gabrysia Zakrzewska oraz Helena Glicner. Dzięki nim spektakl stał się jeszcze bardziej efektowny.
Aktorzy i aktorki od listopada przygotowywali się, spotykali na próbach, pojechali do wypożyczalni Aladyn, aby dobrać stroje. Scenariusz napisała pani Violetta Pycka, przygotowała również ścieżkę dźwiękową. Podczas prób i spektaklu towarzyszył jej niezawodny Maks Wodziński. Zajmował się oprawą muzyczną. Wojtek Zawisza nagrał komentarz do przedstawienia. Imprezę poprowadzila Zuzia Bojarska, Staś Latak był odpowiedzialny za rekwizyty a Pani Anna Klimczak stworzyła wspaniałą dekorację.
Pod koniec spotkania wystąpił również Karol Czyż. Zaśpiewał piosenkę pt. „Ładna bluzka". Został przyjęty entuzjastycznie przez społeczność szkolną.
Pani Violetta Pycka dziękuje wszystkim za zaangażowanie i trud, ma również nadzieję, że uczestnicy tego wydarzenia świetnie się bawili.
Serdecznie dziękuję wszystkim Uczniom, którzy zaangażowali się w zbiórkę darów dla Fundacji Znajdki opiekującej się bezdomnymi zwierzętami. Dary zostały zawiezione do Fundacji w sobotę 21 stycznia. Fundacja przesłała do szkoły dyplom z podziękowaniami.
Agata Kulpa-Kulpińska - psycholog
Młodzieży pomysłów nie brakowało i spisała się "na medal". Brawo WY!!!
A zadziało się z inicjatywy Samorzadu Szkolnego.
Dnia 18.01.2023 r. klasy 3w2 i 4t udały się na wycieczkę wraz z Panią Euniką Drózd i Panem Arturem Kowalskim do Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu prowadzonym przez Panią Mariolę Pryzwan o życiu i twórczości polskiej poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Pani Pryzwan podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat poetki, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów z jej życia, a także poznaliśmy różne wesołe anegdoty. Po interesującym wykładzie klasy zostały oprowadzone po całej bibliotece, zwiedziliśmy czytelnie, archiwum i wypożyczalnie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tak dobrze spędzonego czasu.
16.12.2022 klasy 1t2, 1u3, 1w2 braly udział w wyjściu do Teatr Polski w Warszawie na wieczorny spektakl za,, złotówkę'' pt. ,,Don Juan" według Moliera.
Pomysłodawcą był Pan Rafał Sendyka. Przedstawiamy poniżej kilka zdjęć z Teatru Polskiego. Wkrótce zamieścimy na stronie krótką recenzję z obejrzanego spektaklu.
W dniach 3-5 stycznia uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w niezwykłej lekcji przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie na terenie dawnego kompleksu wieziennego. To wyjątkowe miejsce pełniło przez cały okres komunistycznych rządów funkcje głównego wiezienia politycznego. Przetrzymywano w nim najważniejsze postacie powojennego podziemia niepodległościowego: gen. Augusta Emila Fieldorfa ps ,,Nil", pplk. Łukasza Cieplińskiego ps. ,,Plug", mjr. Zygmunta Szyndzielarza ps. "Lupaszka", mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", czy rtm. Witolda Pileckiego ps. "Witold".
Organizatorami wyjść poszczególnych klas byli: Pan Rafał Sendyka - nauczyciel historii i społeczeństwa oraz wychowawcy klas.
Wujaszek Wania - sztuka teatralna autorstwa Antoniego Czechowa opisująca życie ziemian w aktach, która miałem przyjemność obejrzeć w Teatr Polski w Warszawie. Sztuka jest świetnie przygotowana pod względem scenerii oraz strojów, które stanowiły genialne dopełnienie dla świetnej gry aktorskiej. Grą aktorską największe wrażenie wywarła na mnie postać lekarza, w którą wcielił się Maciej Sturh. Sceneria, choć prosta bardzo klimatyczna, pomaga wczuć się w klimat sztuki. Sama sztuka mimo, iż była na początku bardzo spokojna i powolna wraz z kolejnymi aktami nabierała delikatnie dynamiki. Tytułowy główny bohater, Wania mierzy się z problemami życia codziennego z którymi łatwo jest nam się utożsamić powoduje u widza poczucie współczucia oraz zrozumienia dla Wanii. Wadą tego utworu jest powolny bieg zdarzeń, który potrafi nudzić, jednakże jest charakterystyczny dla sztuk Antoniego Czechowa. Podsumowując uważam tą sztukę za bardzo dobrą i wartą zobaczenia dla widza, który nie boi się spokojnej i bardziej wymagającej sztuki teatralnej.
Organizacja wyjścia - Pan Rafał Sendyka
Recenzja - Fryderyk Lendzion z klasy 1u3
10 tygodni wyzwania, emocji, adrenaliny i mnóstwa kreatywności.
Asia, Inga, Maja, Wiktoria i Oskar z 3U2 to najlepsi przyszli prawnicy, którzy bez wątpienia zasilą szeregi palestry.
Jestem z Was dumna.
Lucyna Kasperowicz
link do strony
Dnia 7 grudnia odbyła się wycieczka klasy 3t do Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. Uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach na temat gadów. Podczas zajęć możliwe było oglądanie i dotykanie żywych gatunków. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła klasie niezapomnianych wrażeń.
Uczniowie klas pierwszych w ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa uczą się, jak w praktyce ocenić przytomność i oddech osoby poszkodowanej oraz jakie działania podjąć w przypadku osoby nieprzytomnej oddychającej. Oni już to wiedzą - pozycja boczna bezpieczna. I świetnie sobie dają radę z tym zadaniem.
Uczniowie z klasy 1u1 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w ramach lekcji WOS zapoznawali się ze skutkami braku demokracji i pluralizmu politycznego w PRL. Zwiedzanie muzeum miało za zadanie zobrazować uczniom, jaką wielką wartością są swobody obywatelskie i dlaczego warto bronić zasad państwa demokratycznego. Uczniowie byli bardzo zainteresowani, skupieni i wykazali się wyjątkowym szacunkiem dla tego miejsca.
A zadziało się tym razem w trakcie czwartkowych zebrań z Rodzicami.
Uczniowie serwowali ciasta, owoce oraz kawę i herbatę. Stoisko po raz kolejny cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród Rodziców ale i Nauczycieli.
Dziękujemy za zaangażowanie Wiktorii i Joasi z 3u2, Kasi z 2u2 oraz Oli, Victorii, Magdzie i Mateuszowi z 1t1.
Ciasta przepyszne przygotowali: Aleksander, Ola, Marysia, Oliwia oraz Inga z 1t1.
Dziękujemy wszystkim,
szczególnie klasie 1t1 za zaangażowanie
Klasa 1t1 z Panią Magdaleną Marczyńską i Panią Euniką Drózd odwiedziła dzisiaj Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na starówce. Mieliśmy przyjemność skorzystać z lekcji muzealnej poświęconej szkolnej lekturze „Pan Tadeusz”. Przewodnik okazał się prawdziwą kopalnią wiedzy o Adamie Mickiewiczu, przedstawił nam zarys jego biografii, powody napisania utworu, historyczne ramy i genezę epopei. Stała ekspozycja prezentuje najcenniejsze mickiewiczowskie przedmioty m.in. strony rękopisu Pana Tadeusza, listy, liczne pamiątki i pierwodruki jego dzieł. Mogliśmy zobaczyć ponad sześćset eksponatów np. meble z gabinetu w paryskim Arsenale, przedmioty należące niegdyś do jego żony oraz słynny portret „Adam Mickiewicz wsparty na Judahu skale”.
Była to cenna lekcja literatury i historii.
A zadziało się w trakcie wtorkowych zebrań z Rodzicami.
Uczniowie serwowali ciasta, owoce oraz kawę i herbatę. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród Rodziców ale i Nauczycieli.
Przygotowali je Uczniowie klas pierwszych.
Dziękujemy za zaangażowanie Arkowi, Frankowi i Gabrysi z 1w1, Kai, Marysi i Anieli z 1w2, Damianowi z 1w3 oraz Oli i Jessice z 1u1.
Powtórka w czwartek.
Zapraszamy wszystkich na poczęstunek.
klasa psychologiczno-medyczna 3t, w ramach zajęć
z podstaw ratownictwa medycznego uczyła się, jak bezpiecznie ewakuować osobę poszkodowaną z miejsca zdarzenia.
Było nie tylko mikołajkowo ale i frajdy zadziało się co niemiara.
Klasa 2w brała udział w spotkaniu z Panią Agnieszką Nowak - Młynikowską - z wykształcenia psycholożka i tłumaczka, od wczesnego dzieciństwa wielka miłośniczka książek. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się tłumaczeniem książek z języka angielskiego na polski. Książka o której opowiadała "Biblioteki. Krucha historia" to doskonała lektura dla miłośników książek -
fascynująca opowieść o historii bibliotek i ludzi, którzy je budowali, od starożytności po erę cyfrową (wyd. Wydawnictwo Smak Słowa). Poprzez te opowieści autorzy pokazują, że chociaż same księgozbiory są niezwykle kruche i mogą popaść w ruinę w ciągu zaledwie kilku dekad, to jednak idea biblioteki okazała się nadzwyczaj trwała i odporna, a każde pokolenie tworzy tę instytucję od nowa.
Pani Agnieszka mówiła również o wyzwaniach w zawodzie tłumacza takich jak bogaty, wyrafinowany język jakim posługują się autorzy oraz cytaty autorów minionych epok pisane archaicznym językiem.
A zadziało się dzięki inicjatywie Samorządu Szkolnego.
Brawo Ola 2w, Ola 4s i Oskar 3u2 za organizację przedsięwzięcia.
Każda klasa przygotowała swoje stanowisko z wróżbami, zgodnie ze swoim pomysłem. Inwencja klas przerosła oczekiwania wszystkich.
Mamy nadzieję, że wywróżyliście sobie wspaniałą przeszłość.
I tego Wam życzymy :)
Klasa 3w1 uczestniczyła w spotkaniu autorskim z najlepszą dziennikarką edukacyjną, laureatką nagrody Grand Press 2020, zawodowo związaną ze stacją TVN24, panią Justyna Suchecka. Spotkanie miało miejsce w Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie. Pani Justyna jest autorką książki „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”. To nie jest poradnik, to książka która wzmacnia, ponieważ bohaterowie dzielą się swoimi doświadczeniami, pokazują jak radzić sobie z kryzysami. Pani Suchecka podkreślała, że pierwszej pomocy psychologicznej powinno się uczyć tak, jak pierwszej pomocy przedmedycznej, a zdań "wszystko będzie dobrze” czy "inni mają jeszcze gorzej” nie warto powtarzać. Dyskutowaliśmy o tym co dobrego może dać nam nuda i jak budować pozytywną samoocenę. Jesteśmy bogatsi o mądrość, wrażliwość i wdzięczność. Takiego spotkania autorskiego jeszcze nie mieliśmy :) . Czujemy radość z możliwości rozmowy z Justyną Suchecką. Dziękujemy za normalność, szczerość, ciepło i poczucie humoru.
Spotkanie odbyło się w auli Uczelni Łazarskiego. Otworzył je zastępca burmistrza dzielnicy Mokotów pan Krzysztof Skolimowski.
Dowiedzieliśmy się jak kreować swoją własną ścieżkę zawodową, poznaliśmy prawa i obowiązki ucznia oraz jak i dlaczego wnioskować o stypendia młodzieżowe. Na koniec usłyszeliśmy słów kilka na temat możliwości samorządów uczniowskich.
"Chałubińskiego" na forum reprezentowali: Wiktoria i Oskar z klasy 3u2, Ola z 4s, Lena z 1w3 oraz Gabrysia i Arek z klasy 1w1. Opiekę nad uczniami sprawowała opiekunka Samorzadu Szkolnego pani Anna Klimczak.
od prawie miesiąca wykonuje działania praktyczne związane
z udzielaniem pierwszej pomocy osobom z urazami kostno-stawowymi.
Do tego świetnie radzi sobie z trudnymi zadaniami.
W dniu 16.11.2022 r. klasy 1u1, 1u2, 1u3, 1w1, 1w2, 1w3 brały udział w grze terenowej w pobliżu budynku Liceum przy Narbutta 65/71.
Uczniowie wyszukiwali portrety osób związanych z niepodległością Polski.
Każda z klas miała przygotować prezentację na temat wybranej postaci na godzinie wychowawczej.
Organizatorami gry terenowej byli uczniowie z klasy 1u2 Bartosz Rudowski i Jan Karolczuk pod okiem Pana Rafała Sendyki.
Dziekujemy za wspólną zabawę i nową formę zajęć.
W piękny listopadowy wtorek uczniowie klasy 1t2 udali się na zaduszkowy spacer do parku Gustawa Orlicz-Dreszera, pozostawili symboliczny znicz przy pomniku Mokotów Walczący 1944. Uczniowie naszego liceum oddali cześć wszystkim poległym Powstańcom walczącym o Niepodległą Polskę.
W dniu dzisiejszym uczniowie przeobrazili się w postaci
z "Dziadów", naszego wieszcza Adama Mickiewicza.
Organizacją zajął się Samorząd Szkolny.
Inicjatywa ta najbardziej trafiła do uczniów klas pierwszych.
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM :)
Materiał na stronę w imieniu Samorządu Szkolnego przygotowała Wiktoria z klasy 3u2.
W dniu 27 października naszą szkołę odwiedził dziennikarz, reporter, autor powieści biograficznych Pan Mariusz Sepioło. W warsztatach o dziennikarstwie śledczym wzięły udział klasy 3w1 i 3w2. Dziennikarz opowiadał o historii ważnych śledztw na przestrzeni ostatnich lat na świecie oraz w Polsce, na czym polega praca dziennikarza śledczego oraz jak ona wygląda w praktyce. Z przyjemnością słuchaliśmy o organizacjach zajmujących się tą dziedziną dziennikarstwa. Pan Sepioło udzielił również praktycznych rad jak dobrze pisać np. żeby unikać kolokwializmów, a po napisaniu przeczytać tekst na głos by wychwycić błędy. Dziękujemy za przybycie, a Fundacja Reporterów za pomoc w organizacji spotkania.
Klasa 3U2 uczestniczyła w lekcji muzealnej pt. „Chłopomania” w Państwowe Muzeum Etnograficzne. Mieliśmy okazję przenieść się do czasów feudalizmu i polskich chłopów. Pan przewodnik przedstawił nam krótki zarys historii rozwoju relacji chłop – szlachta (do XIX wieku) oraz kontekst społeczny, który zaowocował powstaniem mitu dobrego i mądrego chłopa określanego mianem „chłopomanii”. Mogliśmy zobaczyć narzędzia jakimi się posługiwano w tamtych czasach, w jakich strojach świętowano karnawał. Na zajęciach odnieśliśmy się również do współczesnej dyskusji o naszej tożsamości. Później mieliśmy okazję przejść się po innych wystawach m.in. prezentujących życie w Afryce i Korei Północnej.
Dnia 21.10.2022 r. klasy 2u2, 3w1, 3u2 oraz 4w pod opieką pana Artura Kowalskiego, pani Magdaleny Żelazko oraz pana Bartosza Wojtkowskiego udały się na dwugodzinne Warsztaty Filmowe do Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi. Uczniowie mieli możliwość zrealizować scenki stając za kamerą, dowiedzieć się o pracy scenarzystów, reżyserów, montażystów.
Następnie przeszliśmy się parkiem przy Księżym Młynie, który powitał nas pięknymi jesiennymi kolorami i przygotowanymi iluminacjami. Później grupa udała się na ulicę Piotrkowską, otoczoną pięknymi muralami. Niesamowite wrażenie wywarło dzieło Wojciecha Siudmiaka pt. Narodziny Dnia - dwóch murali ukrytych na podwórku nieopodal ulicy Piotrkowskiej. Pani przewodnik poprowadziła nas również do ukrytego niedaleko Pasażu Róży stworzonego przez panią Joannę Rajkowską - artystki będącej również autorką projektu palmy na rondzie de Gaulle'a. Ulicą Zachodnią, w otoczeniu starych kamieniczek przeszliśmy się do Manufaktury, gdzie grupa miała czas wolny na zjedzenie obiadu i zrobienie zakupów.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach:
- klasa 3w1 Antropolog czyta Lonely Planet, czyli antropologia podróży i turystyki.
Staraliśmy się odpowiedzieć między innymi na pytania o to, jak podróżując wpływamy na
otoaczający nas świat i co tak naprawdę oznacza poszukiwanie „autentyczności” w otaczającym nas świecie.
- klasa 3w2 Podwórko, ulica, dzielnica czyli antropolog w mieście.
Używając antropologicznych narzędzi badawczych zastanawialiśmy się, co dzisiaj oznacza być sąsiadem i czy siedzenie na ławce pod blokiem może być aktem obywatelskiego sprzeciwu.
Dziękujemy za ciekawe spotkania i mamy nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym.
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna i współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz w ramach dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma na celu rozwijanie wiedzy i umiejętności młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w zakresie współczesnej etnologii i antropologii kulturowej.
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie mazowieckim jest prowadzony przez „Polska Times, „Echo Dnia” oraz „Tygodnik Ostrołęcki”.
Nominację do tytułu Nauczyciel Roku otrzymali również nauczyciele:
- Anna Klimczak,
- Paulina Klimek,
- Paweł Żerdziński.
Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 25 października. Dziękujemy za każdy oddany głos.
Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w serwisie internetowym pod adresem: www.polskatimes.pl/nauczyciel
Ach! Co to był za dzień pełen atrakcji! Rozpoczął się wspólnym śniadaniem w strefie gastro „Spotkania i Dania” w warszawskiej galerii handlowej Młociny. Następnie udaliśmy się na seans filmowy „Top Gun”. Krótka przerwa i … główny punkt dnia – rywalizacja drużyn na kręgielni MK Bowling. Trzeba to będzie jeszcze kiedyś powtórzyć !
13 października uczniowie klasy 1t2 udali się po zajęciach lekcyjnych na lekcję muzealną, którą poprowadził pan Łukasz Nowacki - główny specjalista, geolog w Muzeum Geologiczne, prywatnie tata jednego z uczniów naszej klasy. Usłyszeliśmy o procesach geologicznych, złożach w Polsce oraz przemianach jakie się dokonywały na naszej planecie w przeciągu setek tysięcy lat! Zobaczyliśmy imitacje pradawnych zwierząt, oryginalne skamieliny, bursztyny oraz inne eksponaty. Zadawaliśmy wiele pytań, wypełnialiśmy karty pracy w czasie lekcji muzealnej, odkrywaliśmy świat przy stanowiskach interaktywnych. Po zwiedzaniu udaliśmy się na pyszny obiad do bistro Czuła Buła Cafe Bistro a następnie do szkoły na uroczyste ślubowanie klas pierwszych.
Dzisiejszy dzień w naszym liceum był wyjątkowy. Powitaliśmy w naszych progach nowych uczniów klas pierwszych. Powitała ich Pani Dyrektor Anna Filipowska oraz zastępca i przewodniczący Samorządu Szkolnego Ola i Oskar.
Uroczystość z powodzeniem poprowadziła Nina i Teodor. Były sentencje nawiązujące do Święta Edukacji Narodowej i ważnej roli nauczyciela wpływającej na kształtowanie osobowości ucznia.
Były kwiaty oraz życzenia a nauczyciele otrzymali wraz z nimi herbatki, by wzmocnić pozytywne emocje w kontaktach z uczniami :)
Z największym odzewem i aplauzem uczniów spotkało się zaprezentowanie przez Wiktorię i Joannę nominacji „Nauczyciel na Szóstkę”. Po raz pierwszy w historii szkoły, uczniowie klas II-IV wybrali
w anonimowej ankiecie swoich ulubieńców. Plebiscyt zorganizował Samorząd Szkolny
a w poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
NAUCZYCIEL Z KLASĄ – prof. Andrzej Miller
SERCE NA DŁONI – prof. Jakub Góralski
KOSIARZ KARTKÓWKOWY – prof. Małgorzata Szlagowska
NAUCZYCIEL Z PASJĄ – prof. Jacek Siedlecki
ORGANIZATOR NA „TIP-TOP” – prof. Magdalena Żelazko
POMYSŁOWY DOBROMIR – prof. Agata Bhuiyan
ZAWSZE CZUJNY JAK WAŻKA – prof. Marta Sulima
SAM STYL I SZYK – prof. Paulina Klimek
MISTRZ/MISTRZYNI HUMORU – prof. Paweł Żerdziński
SKARBNICA WIEDZY – prof. Izabela Gurtrat
SUPER BELFER – prof. Artur Kowalski
Gratulujemy zwycięzcom oraz nauczycielom nominowanym.
Na koniec uroczystości zaprezentowały się klasy pierwsze a my z ciekawością obserwowaliśmy ich różnorodne występy.
Uroczystość została zwieńczona „belgijką” zatańczoną na dziedzińcu szkoły. I radości nie było końca.
To zdecydowanie był udany dzień :)
Klasa 4u spotkała się online z Panią Dominika Węcławek, która połączyła się z nami z pięknego miasta Wrocław. Pisarka zajmuje się głównie
dziennikarstwem muzycznym, parentingowym i podróżniczym. Jest współautorką pierwszej polskiej antologii hiphopowej wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Przez wiele lat pracowała w gazetach i czasopismach, współpracowała m.in. z Życiem Warszawy, Machiną, Przekrojem, National Geographic Traveler.
Pani Węcławek przybliżyła nam zawód dziennikarza, opowiedziała że jego rolą
jest pokazanie różnorodności świata, a wycinek zdarzenia nie pokazuje prawdziwej rzeczywistości. Ale odbiorca również ma ważne zadanie - nie może
bezkrytycznie przyjmować informacji.
Bardzo dziękujemy za poświęcony czas.
W dniach 27 października - 30 października odbyła się wycieczka do Wrocławia, Skalnego Miasta w Adrspach, Pragi oraz Złotego Stoku. Uczestniczyły w niej klasy pierwsze, drugie i trzecie z wychowawcami: panią Magdaleną Żelazko, panią Violettą Pycką, panem Arturem Kowalskim. Towarzyszył im również pan Bartosz Wojtkowski. Wprawdzie Wrocław powitał ich deszczowo, jednak piękno tego niezwykłego miasta oraz fantastyczny przewodnik wynagrodziły im chwilowe niedogodności. Uczestnicy zwiedzili m. in. Ostrów Tumski ze wspaniałymi świątyniami, w tym gotycką Katedrą św. Jana Chrzciciela, urokliwymi mostami i kanałami, przeszli się pięknymi, klimatycznymi uliczkami do gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zobaczyli m. in. jedno z najpiękniejszych Starych Miast w Polsce, ze wspaniałym późnogotyckim Starym Ratuszem i z zegarem z roku 1580, spacerowali po Wrocławskim Rynku. Mogli także podziwiać Panoramę Racławicką - monumentalne dzieło, niepowtarzalną mistrzowską iluzję przestrzeni. Wywarła ona ogromne wrażenie, podobnie jak niezwykły Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Następnego dnia wyruszyli na wycieczkę do Skalnego Miasta w Czechach. Następnie rozpoczęło się oglądane i podziwianie fantastycznego labiryntu skalnego z wyrzeźbionymi siłami natury. Po powrocie na stronę polską zatrzymali się na chwilę w Polanicy Zdrój - jednej z miejscowości uzdrowiskowych. Trzeciego dnia wybrali się do Pragi. Wycieczka rozpoczęła się i zakończyła się spacerem po wspaniałym Moście Svatopluka Čecha. Uczestnicy zwiedzili słynne Hradczany: praski Zamek, gdzie mogli podziwiać niezwykłe malarstwo starych mistrzów (Rubensa, Tycjana, Holbeina, Cranacha Starszego), wspaniałą gotycką Katedrę św. Wita. Oprócz tego zobaczyli słynną Złotą Uliczkę - klimatyczną, barwną, miniaturową. Podziwiali także Ogrody Wallensteina - ozdobione finezyjnymi rzeźbami, z renesansowym pałacem oraz jeden z najpiękniejszych ratuszy w Europie - Ratusz Staromiejski z zegarem z 1338 roku i przeszli się słynnym Mostem Karola. Praga może pochwalić się również Secesją. Nasi wychowankowie i nauczyciele mogli się o tym przekonać, spacerując po ekskluzywnej ulicy Paryskiej.
Ostatniego dnia wszyscy pożegnali hotel Vital & SPA Resort Szarotka w Zieleńcu i wyruszyli do Złotego Stoku, czyli kopalni złota. Na miejscu czekał młody i charyzmatyczny przewodnik. Wszyscy z zachwytem słuchali wykładu dotyczącego historii kopalni, oglądali kolejne eksponaty, a na koniec przejechali się kolejką. Wyjazd był także okazją do integracji. Już od pierwszego dnia uczniowie dobrze się bawili. Odbyła się również dyskoteka. Jednogłośnie nauczyciele i uczniowie stwierdzili: wspaniała wycieczka, cudowne miejsca, niezapomniane chwile!
W dniu dzisiejszym klasa integrowała się na kręgielni Kręgielnia TB Bowling&Bilard Club, Warszawa pod opieką Pana Roberta Lenarczyka i Pani Euniki Drózd. Wycieczka okazała się dobrym sposobem aktywności ruchowej, zabawy, integracji, a także współpracy w grupie. To był miły dzień :)
We wtorek odbyły się kolejne biegowe zawody w ramach WOM.
Uczniowie Chałubińskiego startowali w sztafetach 10 x 1000 m. Dziewczęta i chłopcy startowali
w tym samym czasie i pod koniec zawodów trudno było określić aktualną pozycję sztafety.
Po wspaniałym biegu każdego z osobna i całej drużyny sztafety dziewcząt i chłopców zajęły 6 miejsce.
GRATULUJEMY WSZYSTKIM ZAWODNIKOM, JESTEŚCIE SUPER !!!
Biegi sztafetowe wymagają dużej determinacji, kondycji i umiejętnego radzenia sobie z kryzysami
na trasie.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za super doping i wspieranie się podczas biegów.
Opiekę trenerską sprawowali nauczyciele: Izabela Trojanowska Robert Lenarczyk
Uczniowie klasy 3w1 wraz z Panią Drózd wybrali się do Państwowe Muzeum Etnograficzne. W ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu skorzystaliśmy z zajęć za symboliczną złotówkę od osoby.
Podczas spotkania zastanowiliśmy się nad kultowością Zakopanego oraz kulturotwórczą rolą Podhala w okresie Młodej Polski i w dwudziestoleciu międzywojennym.
Pan przewodnik wspomniał też o naszym patronie szkoły Tytusie Chałubińskim, który odkrył, że klimat Zakopanego pozytywnie wpływa na chorych.
Muzeum to miejsce gdzie widać historię, dlatego chętnie go zwiedziliśmy.
28 września rano, to początek wycieczki klas 2t, 3w2, 3t i 3u1 na Roztocze. Pierwszym przystankiem była Sandomierz, miasto znanego księdza na rowerze. Wielka frajdę sprawiła nam zbrojownia, gdzie każdy choć na chwilę obudził swojego rycerskiego ducha.
Następnie wyruszyliśmy podziemną trasą, pokonując 470 metrów krętych korytarzy oraz 34 komnaty i 364 schody.
Wszędzie towarzyszył nam duch Haliny Krępianki.
Dzien zwieńczyło ognisko z przepysznymi kiełbaskami. Jutro dzień dalszy przygód.
Kolejny dzień wycieczki upłynął nam
w duchu zajęć integrcyjnych. Wszystkie klasy fantastycznie współpracowały ze sobą w trakcie zabaw, do tego było wiele okazji do radości. Mogły też zweryfikować swoje umiejętności strzelania z łuku oraz ASG.
Największą jedak frajdę przyniosła wszystkim jazda jeepmi oraz zjazd tyrolką. Oj, adrenalina dała tu o sobie znać. Jutro ostatni dzień wycieczki. Aż szkoda, że to już prawie koniec.
Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Zamościu, który powitał nas deszczem.Udalo nam się jednak pospacerować urokliwymi zamojskimi uliczkami Starego Miasta. Zwiedziliśmy najpikniejszy w Polsce ratusz, Muzeum Zamojskich oraz Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego. Żal, że kończymy wycieczkę ale "ważne są tylko te dni, ktorych jeszcze nie znamy", jak to śpiewał Marek Grechuta urodzony w Zamościu.
W dniu 15 września uczniowie z klas 1u3, 1w1, 1w2, 1w3 oraz 3w1 uczestniczyli w spektaklu „Circus Kafka” w Teatr Żydowski.
Spektakl ten to musical oparty na motywach książki Remigiusza Grzeli pt. „Bagaże Franza K.. Podróż, której nigdy nie było”. Bohaterami musicalu są Franz Kafka i jego przyjaciel, aktor Icchak Levi, którzy są przewodnikami po różnych stronach emocjonalnych w Niewarszawie – miasta kabaretów, objazdowych teatrzyków, cyrków, których nie ma. Musical przedstawia czarny humor i elementy cyrkowe. „Circus Kafka” to opowieść o miłości do teatru i hołd dla aktorów i aktorek teatrzyków objazdowych.
Polecamy obejrzenie tego spektaklu, ponieważ na krótko można przenieść się w dawniejsze czasy życia Franza Kafki, poznać klimat i atmosferę świata artystycznego objazdowego teatrzyku i cyrku.
Klasy trzecie i czwarte uczestniczyły w spotkaniach w ramach projektu BlueGeneration Poland (realizowany z Funduszy Norweskich i EOG) na temat możliwości pracy na morzu i oceanie w 7 sektorah tzw. niebieskiej gospodarki: turystyka nadmorska, akwakultura, energia oceaniczna, biotechnologia morska, budowa i konserwacja statków, rybołówstwo oraz transport morski. Przekonaliśmy się że praca na morzu nie musi być "brudna" i niebezpieczna oraz że nie każdy, kto pracuje na morzu jest rybakiem. Dziękujemy za spotkanie z ekspertem i przybliżenie różnorodnych zawodów, przyszłościowych miejsc pracy które można wykonywać w sektorze morskim.
W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach organizowanych w ramach projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży Bakcyl.
Uczniowie klasy 3u1 uczestniczyli w lekcji „Moje finanse - myślę przedsiębiorczo”, w której dowiedzieli się co oznacza bycie przedsiębiorczym i co robić, jeśli pojawią się problemy ze spłatą zobowiązań. Podczas lekcji uczniowie docenili znaczenie systematycznego oszczędzania, poznali dochody i wydatki w życiu codziennym. Po przebytej lekcji uczniowie wykazują się przedsiębiorczą postawą w zarządzaniu swoimi finansami, wiedzą komu i kiedy warto pożyczać pieniądze. Uczniowie mają świadomość, że stan ich finansów jest wprost zależny od ich postawy i zaangażowania.
Uczniowie klasy 2w uczestniczyli w lekcji „Rynek finansowy - zaufanie w biznesie”. Po przebytej lekcji uczniowie wykazuje postawę zaufania do systemu nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce, potrafią wymienić instytucje finansowe i mają świadomość ryzyka inwestycyjnego.
Przed nami kolejne spotkania dotyczące finansów i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
W ramach projektu Bakcyl klasy 2u1 (grupa) oraz 3w1 wysłuchały wykładu Lidera Bankowości, Prezesa Związku Banków Polskich Pana Krzysztofa Pietraszkiewicza pt. Zmieniający się świat. Szanse i wyzwania.
Jak powiedział Heraklit z Efezu Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Obecnie mamy do czynienia ze światem, w którym zachodzą coraz większe zmiany.
Rozmawialiśmy o tym czy jesteśmy gotowi na ciągłe zmiany, jak się na nie przygotować, czy maszyny/roboty zastąpią ludzi oraz z jakimi wyzwaniami przyjdzie nam się zmierzyć w niedalekiej przyszłości.
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego.
Czy wiesz, że... robiąc codzienne zakupy w Lidlu możesz wesprzeć uczniów naszej szkoły?!
- Idziemy na zakupy do Lidla,
- wydajemy minimum 50 zl (uwaga, niektóre produkty są wyłączone z akcji!)
- odbieramy przy kasie Talenciaki
- wkładamy je do pudełka w sekretariacie lub skanujemy kod QR.
Zebrane Talenciaki Szkoła wymieni na nagrody, które będą wspierać naszych uczniów w rozwoju ich pasji.
- Ile mamy czasu? Talenciaki można przekazać szkole do 20.11.2022, ale w sklepie można je otrzymać do 13.11.2022.
Strona naszej Szkoły w akcji "Szkoły pełne talentów" znajduje się tutaj
Więcej info: link
Akcję wspierają Anna Lewandowska oraz Robert Lewandowski :)
21 września odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zawody WOM - indywidualne biegi przełajowe. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt i chłopców. W swoich kategoriach wiekowych zawodnicy startowali w biegach na 1500 m - dziewczęta i 2 km - chłopcy.
Zawody wymagały od zawodników dobrej kondycji i odpowiedniego rozłożenia sił na dystansie. Zawodnicy Chałubińskiego przeważnie przybiegali w pierwszej 20/30 a nie było łatwo.
FRANEK Z KLASY 1U2 WBIEGŁ NA METĘ JAKO DRUGI. TYM SAMYM MAMY PIERWSZY MEDAL W ZAWODACH WOM :) Gratulacje dla medalisty.
Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom należą się ogromne brawa, ponieważ zawody były wymagające, trudne i wszyscy biegli najlepiej, jak się dało.
Za tydzień odbędą się sztafety przełajowe i już zbieramy drużynę dziewcząt i chłopców.
Opiekę trenerską sprawowały panie Izabela Trojanowska i Magdalena Żelazko