Aktualności 2024/2025

Akcja Samorządu Szkolnego: Przebrany - Nie Pytany


Dnia 31 X uczniowie mogli się wykazać się kreatywnością, przebierając się według własnej inspiracji. Pomysłów było wiele. Ci uczniowie, którzy wykazali się inwencją byli zwolnienie z pytania i niezapowiedzianych kartkówek. Pomysłów było wiele. Brawo Wy !!!



Warsztaty w Teatrze Nowym


dla klas 2t1, 2t2, 2u1 odbyły się w Nowy Teatr Międzynarodowym Centrum Kultury przy ulicy Antoniego Józefa Madalińskiego 10/16 Temat zajęć brzmiał: Miasto w procesie zmian. Praktyczne projektowanie przyszłości w kontekście zmian klimatu. Była to aktywna lekcja kreatywności, pomysłowości i wynalazczości, przy jednoczesnym zdobywaniu konkretnej wiedzy na temat zmian klimatu i ekstremalnych zjawiskach pogodowych w życiu miasta i jego ludzkich i nie-ludzkich mieszkańców.



Książka czy gra - rozmowa z Ann Holly


Klasy 3t1, 3u1, 3w1, 3w2 uczestniczyły w wyjątkowym spotkaniu z pisarką Ann Holly - profil autorski. Autorka podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami nie tylko związanymi z pisaniem książek, ale także z pracą nad tworzeniem gier komputerowych. Opowiedziała o swoich literackich początkach, źródłach inspiracji, a także o tym, jak różni się proces tworzenia książki od pracy nad grą. Spotkania przebiegły w bardzo przyjaznej atmosferze. Uczniowie chętnie angażowali się w rozmowę, a ich pytania świadczyły o dużym zainteresowaniu nie tylko literaturą, ale również grami i procesem ich powstawania.



Cyberlekcja


W dniu dzisiejszym klasy 1u2 i 3u3 uczestniczyły w lekcji online Wizerunek w internecie zorganizowany przez NASK - Państwowy Instytut Badawczy. Na lekcji dowiedzieliśmy się czym jest ślad cyfrowy i do czego bywa wykorzystywany. Porozmawialiśmy też o tym, że internet nie zapomina, a raz wrzucona do niego treść pozostaje tam na zawsze.



Ogólnopolski Festiwal Piosenki Obcojęzycznej JOSÉ SONG


Dzisiaj na Wydział Neofilologii - Uniwersytet Warszawski przy ulicy Dobrej 55 naszą szkołę reprezentowali: uczeń klasy 2w2 Yevhenii Karpov oraz absolwent Stepan Bashtavy. Wydarzenie zostało podzielone na trzy etapy – eliminacje na podstawie nagrań, przesłuchania oraz finał, który odbędzie się 15 listopada. Z ponad 100 zgłoszeń, które wpłynęły na VIII edycję Festiwalu do II etapu zakwalifikowały się 43 osoby, w tym nasi przedstawiciele. Festiwal JoséSong był nie tylko okazją do rozwijania pasji, nauki i rywalizacji, ale także do budowania więzi i nawiązywania nowych znajomości z uczniami innych szkół.



Sprawiedliwy wśród narodów świata


24.10 klasy 4w oraz 4u2 wzięły udział w spotkaniu z Panem Józefem Malińskim - potomkiem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Panią Joanną Bąk. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z historią Holokaustu oraz działalnością osób, które narażały swoje życie, aby ratować Żydów podczas II wojny światowej. Pan Józef Maliński, potomek Sprawiedliwych podzielił się osobistymi historiami i refleksjami na ten temat. Opowiedział o swoich przodkach, którzy w czasie wojny ukrywali Żydów w swoim domu. Zaznaczył, że ich decyzje były wynikiem głębokiego poczucia moralności oraz chęci niesienia pomocy. Uczniowie mieli okazję poznać kilka konkretnych historii osób, które wykazały się odwagą w trudnych czasach. Zaproszeni goście zwrócili uwagę na znaczenie edukacji w walce z nienawiścią i nietolerancją. Uczniowie zadawali pytania dotyczące osobistych odczuć Potomka Sprawiedliwych wobec dziedzictwa swoich przodków. Poruszone zostały tematy związane z odpowiedzialnością jednostki w obliczu zła oraz roli młodego pokolenia w kształtowaniu przyszłości. Spotkanie zakończyło się refleksją na temat znaczenia empatii i odwagi w codziennym życiu. Spotkanie z Panem Józefem Malińskim było niezwykle wartościowym doświadczeniem, które przyczyniło się do wzbogacenia wiedzy uczniów na temat historii oraz etyki. Uczniowie opuścili salę z poczuciem, że historia osobistych wyborów w trudnych czasach jest niezwykle ważna i że każdy z nas ma moc wpływania na świat. Organizatorem spotkania był nauczyciel języka polskiego - Pan Artur Kowalski.



#zawszeciekawi


23 października 2024 roku uczniowie klasy 4 u1 wzięli udział w trzeciej edycji bezpłatnego programu dla szkół średnich organizowanego przez Politechnikę Warszawską pod hasłem #zawszeciekawi. Była to dobra okazja, by poznać ofertę kształcenia na Politechnice Warszawskiej i odkryć czym zajmują się inżynierowie. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie „Czy komputery potrafią myśleć?, który odbył się na Wydział Elektryczny Politechnika Warszawska. Wykład dotyczył algorytmów oraz "myślenia" komputerów, które polega na odpowiednim wykonywaniu różnych procesów według reguł, jakie zostały im podane przez projektanta. Dziękujemy Politechnika Warszawska za możliwość uczestniczenia w programie #zawszeciekawi.



Bruksela i Holandia


WITAJ BRUKSELO
Po kilkunastogodzinnej podróży dotarliśmy do Brukseli. Za nami wiele wrażeń związanych z miejscami, które udało nam się dzisiaj zobaczyć. Pałac Królewski, Parlament Europejskiej i Pałac Sprawiedliwości a dzień zakończyliśmy spacerem po urokliwej brukselskiej Starówce. Dodatkowych wrażeń dostarczył nam transport do centrum miasta kolejką podmiejską, razem z tubylcami jadącymi do pracy. Wrażeń było wiele. W dniu dzisiejszym zwiedzaliśmy Gandawę a tam katedrę św. Bawona, ,,Ołtarz Gandawski", który jest dziełem Huberta i Jana van Eycka oraz podziwialiśmy klimatyczne stare miasto. Potem udaliśmy się do Brugii i zachwycaliśmy zabytkami tego miasta: doskonale zachowaną Starówką, Grote Markt, kościołem Notre Dame, bazylikę św. Krwi oraz domami kupieckimi. Nie omieszkaliśmy spróbować tutejszych wiktuałów. Wszak Belgia z frytek i czekolady słynie. To był kolejny dzień pełen pozytywnych wrażeń na naszej wycieczce.
ŻEGNAMY BELGIĘ WITAMY HOLANDIĘ Dzisiaj przekroczyliśmy granicę belgijsko-holenderską i zwiedzaliśmy Delfty - miasto Vermeera, jak również Hagę oraz jej zabytki: Parlament Holenderski, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, kościół Grote Kerk i Stary Ratusz. Zapewniliśmy sobie 2 godzinną rozgrywkę w Maduradam (miniaturowa Holandia w skali 1:25). Na koniec dnia wpisany na światową listę UNESCO skansen wiatraków. To był kolejny udany dzień na wycieczce.
OSTATNI DZIEŃ W AMSTERDAMIE Piątkowy dzień rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po amsterdamskich kanałach. Później przeszliśmy się po stolicy Holandii, a następnie zwiedziliśmy Rijksmuseum, w którym znajdowały się dzieła mistrzów niderlandzkich. Podziwialiśmy również kolekcję obrazów w muzeum Van Gogha. Nie mogło się obejść bez degustacji holenderskich serów! Niestety wycieczka dobiega końca, jednak pełni nowych doświadczeń i inspiracji wracamy do pochmurnej Warszawy! Jesteśmy wdzięczni opiekunom wycieczki: P. Annie Klimczak, P. Izabeli Trojanowskiej, P. Alenie Jackowskiej i P. Danielowi Szymańskiemu za troskę i świetną zabawę!
Tekst zredagowali: Luiza Czumer i Borys Jakubowski z klasy 3w2



Zwiedzamy Lublin


Dzisiaj klasa 1t spędziła piękny dzień na wycieczce w Lublinie. Opiekunami młodzieży były panie: prof. Marzena Kurczyk - Półchłopek i prof. Marzena Drużdżel. Po zwiedzeniu zamku i lubelskiej Starówki młodzież wzięła udział w grach typu Paintball w plenerze. Na Placu Litewskim w Lublinie uruchomiono "Portal" umożliwiający bezpośrednią interakcję w czasie rzeczywistym z miastami Wilno i Dublin. Młodzież z klasy 1t miała możliwość widzieć ulice tych miast i odpowiadać na serdeczne pozdrowienia przechodniów, co było miłym akcentem na wycieczce. Wszystko w scenerii złotej polskiej jesieni. Postawa i zachowanie młodzieży z Klasy 1t na szóstkę!



Wycieczka do Krakowa


W dniach 16.10 - 18.10 klasy 3u2, 3u3 i 3w1 uczestniczyły w trzydniowej wycieczce do Krakowa - szlakiem Młodej Polski. Zwiedziliśmy wiele pięknych, inspirujących i skłaniających do głębszej refleksji miejsc. Przewodnik oprowadził nas po Muzeum Rydlówka w Bronowicach. Odwiedziliśmy również Zamek i Katedrę na Wawelu. Podziwialiśmy architekturę Rynku Głównego w Krakowie. Wizyta w Muzeum Narodowym oraz Muzeum Mehoffera zrobiła na nas ogromne wrażenie. Najtrudniejsze dla nas wszystkich było zwiedzanie obozu Auschwitz - Birkenau. Pod względem zdobytej wiedzy i nowych informacji była to bardzo wartościowa wycieczka. Uczniowie mieli okazję do integracji, rozmów i wspólnie spędzonego czasu. Więcej takich wyjazdów!



Wyjazd na Mazury


W dniach od 7 do 10 października 49 uczniów z klas 1u2, 1w i 4w integrowało się podczas wyjazdu na Pojezierze Mazurskie. Lasy i jeziora tworzyły zdrowy mikroklimat, który wprowadził nas w pogodny nastrój, a unikalne walory przyrodnicze pozwoliły na aktywny wypoczynek i ukojenie zmysłów.



Święto Edukacji Narodowej


W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Samorząd Szkolny wytypował "Nauczycieli na Szóstkę". Były podziękowania, kwiaty i upominki dla nauczycieli. To był wzruszający dzień.



Konkurs - rozdanie dyplomów


W piątek 27 września z okazji Dnia Języków Obcych odbył się konkurs językowy i kulturoznawczy. Laureatami zostali: 2 pierwsze miejsca ex aequo Wiktor Podlasin z klasy 3t2 i Wiktor Wilanowski z 3U2 po 52 punkty, drugie Anna Wilczyńska z 2w1 - 51 punktów. Gratulujemy



#NRPC Spotkanie z lektorem


15 października odbyło się spotkanie klasy 3w3 z lektorem audiobookowym, zorganizowane w ramach wydarzenia promującego czytelnictwo. Lektorem był Dawid Romanik, który podzielił się swoim doświadczeniem w pracy nad audiobookami oraz opowiedział o specyfice zawodu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda proces nagrywania książek, na czym polega sztuka interpretacji tekstu oraz jakie wyzwania wiążą się z pracą lektora. Wydarzenie z pewnością przyczyniło się do popularyzacji audiobooków wśród uczniów.



Spektakl "Godzina Widm" w akademii Teatralnej z okazji 80 rocznicy Powstania Warszawskiego dla klas trzecich i czwartych


W dniach 8-9.10.24 najstarsze klasy 68 LO zostały zaproszone na spektakl w Akademii Teatralnej do Teatr Collegium Nobilium. Spektakl w reżyserii Marcina Starosty ze specjalnym udziałem satyryka Jacka Fedorowicza był przywołaniem przez młodych aktorów epizodów z czasów Powstania Warszawskiego .Był próba spojrzenia na Powstanie z perspektywy młodego pokolenia.



Wycieczka śladem Powstania Warszawskiego na Mokotowie


03.10.2024 klasa 4w wybrała się pod opieką panów Jacka Siedleckiego i Artura Kowalskiego z wycieczką śladami Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Odwiedzone zostały najważniejsze miejsca związane z walkami powstańczymi tragedią ludności cywilnej podczas powstania. Młodzież wykazała się dużą aktywnością zadając merytoryczne pytania co wydatnie wzmocniło wiedzę w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego przypadającą w tym roku.



Wyjazd integracyjny klas 2w2, 2u2, 3t1, 3t2, 3u1 do Olsztyna


Wyjechaliśmy z Warszawy o godzinie 7 rano. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku. Byliśmy zachwyceni tym miejscem, urzekła nas tradycyjna drewniana zabudowa, zobaczyliśmy młyn, stodoły, kuźnię, piękny kościół i tradycyjną warmińsko - mazurską szkołę. Następnie grupa udała się do Olsztyna gdzie zwiedziliśmy Muzeum Warmii i Mazur na olsztyńskim zamku, który w latach 1516-1521 zamieszkiwał Mikołaj Kopernik. Grupa następnie pojechała do olsztyńskiego hotelu Manor gdzie zjedliśmy obiad i skorzystaliśmy z hotelowych atrakcji - basenu, bilarda i kręgli. Drugiego dnia zwiedziliśmy kolejne punkty w Olsztynie. Na początku udaliśmy się ponownie na Stare Miasto do Domu Gazety Olsztyńskiej. Zobaczyliśmy tam różne pamiątki związane z historią regionu Warmii i Mazur, w tym historię powstania Gazety Olsztyńskiej założonej w 1886 roku przez Jana Liszewskiego, który miał również bardzo istotny wpływ na rozwój szkolnictwa w regionie Prus Wschodnich. Następnie wzdłuż alei Piłsudskiego udaliśmy się spacerem w stronę Planetarium. Po drodze minęliśmy ratusz oraz Szubienice - Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej za "wyzwolenie" miasta. W Planetarium obejrzeliśmy 45-minutowy dokument o gwiazdach, planetach i ekspansji kosmosu. W drodze powrotnej podziwialiśmy uroki jesieni w Parku Centralnym. Po obiedzie w hotelu grupa oddała się grze w mafię pod opieką animatora. Ostatniego dnia naszej podróży opuściliśmy miasto Olsztyn udając się do Wilczego Szańca. Bunkry Hitlera w jesiennej edycji wywarły na nas spore wrażenie. Ostatnim przystankiem na trasie była Leśniczówka Pranie gdzie odwiedziliśmy Muzeum K. I. Gałczyńskiego. Wracamy do Warszawy w dobrych humorach i już nie możemy się doczekać kolejnych wycieczek.



Dzień języków obcych


W dniu 27 września Tytus zaakcentował znaczenie efektywnego uczenia się języków obcych. W naszym liceum młodzież uczy się jęz. angielskiego, jęz. niemieckiego i jęz. hiszpańskiego. Świętowali więc wszyscy. Klasa 3t2 pod opieką Pani Agnieszki Dulepskiej - Staniszewskiej częstowała śniadaniem brytyjskim - grzankami z dodatkami. Odbył się również konkurs kulturoznawczy i gramatyczno - leksykalny zorganizowany przez Panią Martę Miecznikowską i Panią Marzenę Drużdzel. Stoisko o Hiszpanii przygotowała Pani Luiza Almiron, a stoisko o Irlandii Pani Marzena Drużdżel.



Chałubiński w akcji. Narodowe czytanie.


W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się akcja Narodowe Czytanie, której celem było promowanie czytelnictwa oraz popularyzacja polskiej literatury. Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane w 2012 roku przez Prezydenta RP. W tym roku czytaliśmy Kordiana Juliusza Słowackiego. Uczniowie klas pierwszych z wielką przyjemnością wsłuchiwali się w dialog Kordiana z Laurą. Gratulujemy Ewie i Arkadiuszowi z klasy 3w1 udanego występu ! Organizatorem akcji była biblioteka szkolna.