Warszawska Jesień Poezji w „Chałubińskim”
16 października 2014 roku w ramach 43. Warszawskiej Jesieni Poezji mieliśmy przywilej gościć poetów. Z klasą 2t1 spotkał się Pan Arne Puu, a z 3w Pani Agnieszka Tomczyszyn – Harasymowicz i Pan Marek Wawrzkiewicz – Prezes Związku Literatów Polskich.
czytaj więcej >>

Na zajęciach czytane były wiersze naszych gości m.in. lekcja biologii Pani Harasymowicz, czy też modlitwa Pana Wawrzkiewicza. Natomiast Pan Arne Puu – pisarz, poeta, a także wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie zaprezentował swoje wiersze w języku estońskim. Poezja Pana Puu ma charakter prosty – opisuje codzienne życie człowieka ujęte w głębszy sens.
Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści poetów i zadawali wiele pytań.

Spotkanie autorskie
2 czerwca 2014r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie autorskie klasy 2w z Panią Alicją Joanną Górką. Celem spotkania było zapoznanie się z twórczością poetki oraz budzenie zainteresowań poezją.
czytaj więcej >>

Uczniowie wysłuchali wierszy, a ciepła atmosfera zachęcała do zadawania pytań dotyczących przygody z poezją. Rozmawiano również o powstającej książce poświęconej aktorowi Mariuszowi Sabiniewiczowi. Pani Górka jest nie tylko poetą, ale także animatorką kultury i pielęgniarką. Młodzież podziękowała poetce brawami za przeżycia i emocje towarzyszące spotkaniu, które przebiegło w serdecznej atmosferze. Liczymy na dalszą tak owocną współpracę.

Dni Integracji
Dnia 28 maja 2014r. zostaliśmy zaproszeni na Dni Integracji do Szkoły Podstawowej 280 im. T. Chałubińskiego.
czytaj więcej >>

W tym roku odbywały się one pod hasłem biblioterapia, dlatego Paulina Domińczak i Angelika Staszczuk z klasy 2w miały możliwość czytać dzieciom bajki. Uczniowie z uwagą słuchali i dzielili się swoimi przemyśleniami. Wywiązała się miła i wesoła atmosfera, która sprzyjała integracji i odprężeniu.

Lekcja biblioteczna
14maja 2014 r. klasa 1t1 była w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie. Wyjście klasowe było bardzo ciekawe.
czytaj więcej >>

Uczniowie mieli możliwość przećwiczyć umiejętności, które w przyszłości im się przydadzą. Otrzymali zadania polegające na odszukaniu książek w katalogach formalnych, rzeczowych i komputerowych. Pod koniec zajęć Pani Barbara Szczepaniak zaprowadziła uczniów do piwnic budynku, aby mogli fizycznie wyszukać książki. Atmosfera była bardzo przyjemna. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zadaniach, a w razie potrzeby Pani Szczepaniak z chęcią im pomagała.

Konkurs „Młode Talenty Muzyczne”
Dnia 10 kwietnia uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w XIII Konkursie „Młode Talenty Muzyczne”.
czytaj więcej >>

W Natolińskim Ośrodku Kultury jury oceniało umiejętności wokalne i instrumentalne:

  • Magdaleny Trawińskiej i Mileny Koczary w piosence Seleny Gomez Come @ Get It
  • Krzysztofa Niewiarowskiego w utworze Jacka Kaczmarskiego „Obława”
  • Yanna Konopki grającego na gitarze elektrycznej Iron Maiden „Run to the hills”.

Krzysztof Niewiarowski zajął 5miejsce, gratulujemy.
Laureaci pod adresem http://www.ognisko175.edu.pl/?page_id=31 Gala wręczenia nagród odbędzie się 10 czerwca!

Wystawa książek zakazanych
Zapraszamy
od 7 do 9 kwietnia sala 25
czytaj więcej >>

Znajdziecie tam aż 45 zakazanych lektur oraz dowiecie się, z jakich powodów zabraniano (lub wciąż się zabrania) ich czytania.
Lekturami zakazanymi w różnych okresach były nie tylko takie książki, jak Mein KampfHitlera, Manifest Komunistyczny czy Biblia, ale także… Czerwony kapturek czy Charlie i fabryka czekolady… Jakie były przyczyny tych zakazów? Których tytułów nie pozwalano czytać Polakom?
Chcemy, aby wystawa książek była nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby była okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęciła do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej itp.
Wystawa zwraca uwagę na działanie cenzury i potrzebę wolności czytania.

Lekcja biblioteczna
2 kwietnia 2014r. klasa 2u wybrała się z Panią Euniką Drózd do Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28.
czytaj więcej >>

Pani Bożena Krekora-Garus zapoznała uczniów z biblioteką, jej zborami, katalogiem. Zwiedziliśmy kilka czytelń m.in. czytelnię Varsavianów, czasopism czy Internetową. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tej lekcji bibliotecznej.

Lekcje poetyckie i spotkania autorskie
W ramach 42. Warszawskiej Jesieni Poezji oraz współpracy ze Związkiem Literatów Polskich mieliśmy możliwość gościć poetów polskich i zagranicznych.
czytaj więcej >>

Odbyły się lekcje poetyckie i spotkania autorskie:
- 7 października – klasa 2w – Pan Ernest Bryll
- 8 października – klasa 2t – Pani Uta Przyboś
- 8 października – klasa 1t1 – Pani Aldona Borowicz
- 9 października – klasa 3w – Pan Andrzej Tchórzewski
- 10 października – klasa 1t2 – Pani Elżbieta Musiał
- 10 października – klasa 3t – poeci chińscy – Pan Mao Xiupu – zawodowy pisarz „pierwszej klasy państwowej”, Pan Prof. Dr. Zhao Gang – dziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, wiceprezes Towarzystwa Przyjaźni chińsko-polskiej.
Przekonaliśmy się, że każdy poeta ma swój świat, który postrzega w odmienny sposób niż inni. Literaci opowiedzieli nam o swoim życiu oraz przeczytali po kilka wybranych wierszy.
Dodatkowo Pani Uta Przyboś i Pan Andrzej Tchórzewski przekazali bibliotece szkolnej tomiki swoich utworów.
Dziękujemy Pani Barbarze Sliwonik ze Związku Literatów Polskich za zorganizowanie spotkań oraz samym poetom za przybycie i poświęcenie nam swojego czasu. Wyjątkowa atmosfera na pewno długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

„Zbiórka makulatury”
W marcu 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Zbiórka makulatury”. Łącznie zebrano 810 kg i uzyskano 160 zł. Kwotę tę przekazano na potrzeby biblioteki i przeznaczono na zakup 16 książek z serii Zdasz Maturę z: biologii, geografii, historii, języka polskiego, matematyki.
czytaj więcej >>

Ponadto wzięliśmy udział w konkursie – zbiórka makulatury zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie Departament Środowiska,Wydział Gospodarki Odpadami. Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za udział w akcji. W związku z pozytywnym odzewem, postanowiono przedłużyć akcję zbierania makulatury. Liczymy na zaangażowanie i włączenie się w przedsięwzięcie. Bądźmy odpowiedzialni za nasze środowisko. Zbierając makulaturę, chronimy nasze lasy. Trzeba pamiętać, że 1 tona papieru to aż 17 drzew. Dla przykładu, z jednej tony makulatury można wyprodukować około 910 kg dobrej jakości papieru, ograniczyć zanieczyszczenie powietrza oraz zużycie wody w procesie produkcyjnym.

Warsztaty literackie
Staromiejski Dom Kultury w Warszawie ogłasza kolejny nabór na Warsztaty Literackie (organizowane w SDK cyklicznie od 1986 roku) przeznaczone dla młodzieży szkół średnich oraz studentów, prowadzone przez poetów, prozaików, redaktorów pism, krytyków i teoretyków kultury.
czytaj więcej >>

W nadchodzącym sezonie zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu, w środy, w godz. 18.00 - 20.00, w okresie od 20 lutego do końca czerwca. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa z dniem 31 stycznia 2013 roku.
pełna informacja

Wycieczka w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN
Dnia 19 grudnia 2012 roku, klasa 2u z Panią Euniką Drózd była na wycieczce w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN przy ulicy Smyczkowej 14. Spotkanie zaczęło się od krótkiej prezentacji multimedialnej, dzięki której poznaliśmy jak wygląda system katalogowania książek.
czytaj więcej >>

Po prezentacji Pani Barbara Szczepaniak – bibliotekarka rozdała nam karty pracy. Naszym zadaniem było odnalezienie danej książki w katalogu alfabetycznym, rzeczowym oraz komputerowym. Pani była pod wrażeniem że z dużym skupieniem i zaangażowaniem wykonywaliśmy zadania, które wbrew pozorom były skomplikowane. Trzeba było się naprawdę skupić, by odnaleźć właściwą rzecz. Następnie udaliśmy się piętro niżej do innego pomieszczenia. Zobaczyliśmy czytelnię, w której można samodzielnie kserować materiały bądź poczytać wybrane czasopisma.
Kolejnym zadaniem było odnalezienie danej książki po jej numerze w „magazynie” – obszernym pomieszczeniu. Po zobaczeniu tego wszystkiego wręcz nasuwa się stwierdzenie, że praca w bibliotece nie jest taka prosta, na jaką wygląda. Gdy już każdy odnalazł książkę, oddawaliśmy je innej Pani – pracownika biblioteki, która zatwierdzała ich „wypożyczenie” w systemie komputerowym.
Największą jednak atrakcją było obserwowanie, jak Pani umieszcza książki znalezione przez nas do specjalnej windy towarowej, w celu odesłania ich piętro wyżej do wypożyczalni.
I tak po tym całym zwiedzaniu, przyszła pora się żegnać. Wyszliśmy stamtąd w całkiem dobrych humorach.

Odwiedzamy Szkołę Podstawową nr 280
14 grudnia 2012 roku mieliśmy przyjemność odwiedzić Szkołę Podstawową nr 280 im. Tytusa Chałubińskiego mieszczącą się przy ulicy Gorlickiej 3.
czytaj więcej >>

Wybraliśmy się tam we troje – Pani Eunika Drózd, Radek Waligórski oraz ja, Patrycja Solecka. Zostaliśmy powitani przez przedstawicieli szkoły – Panią Ewę Janusz – bibliotekarkę i Pana Pawła Starczewskiego – bibliotekarza, plastyka.
Spotkanie zaczęło się od akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Przeczytałam sześciolatkom fragment „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy. Dzieci uważnie słuchały, odpowiadały na pytania, spotkanie z nimi było dla mnie wielką przyjemnością.
Następnie przystąpiliśmy do konkursu wiedzy o patronie, w którym udział brali reprezentanci klas I – VI. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze się przygotowali, niestety dyplomami i nagrodami mogliśmy nagrodzić tylko finałową trójkę. Mieliśmy również okazję porozmawiać z Panią Anną Kaszubską autorką bajek dla dzieci m.in.„Bajkowej mozaiki”.
W końcu przyszła pora się żegnać. Wyszliśmy ze szkoły w wyśmienitych humorach po spędzeniu czasu w bardzo przyjaznej i gościnnej atmosferze.
Sprawozdanie sporządziła Patrycja Solecka 3u

Wycieczka do Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego
7 listopada 2012roku odbyła się wycieczka edukacyjna dla klasy 3z do Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego mieszczącej się przy ul. Koszykowej 26/28.
czytaj więcej >>

Głównymi założeniami wycieczki było:
- przygotowanie uczniów do korzystania ze zbiorów i usług biblioteki,
- wykształcenie umiejętności samodzielnego wyszukiwania informacji i literatury na określony temat,
- nauka korzystania z katalogu kartkowego i elektronicznego,
- pomoc przy opracowaniu bibliografii załącznikowej,
- budowanie potrzeby poszanowania dorobku kultury,
- zachęcenie do korzystania z biblioteki – ukazanie korzyści płynących z czytania książek.
Organizatorem wycieczki była Pani Eunika Drózd.
Uważamy, że było to pouczające wyjście i bardzo dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tych warsztatach dla maturzystów.

top