Aktualności 2023/2024

Uroczyste zakończenie roku szkolnego


Na ten dzień czekaliśmy cały rok szkolny. Po wytrwałej pracy uczniowie odebrali świadectwa promocyjne do następnej klasy. Tradycyjnie zostali nagrodzeni ci, którzy wyróżnili się wynikami w nauce, zaangażowaniem społecznym czy też sukcesami w konkursach przedmiotowych bądź sportowych. Wszystkim ogromnie gratulujemy i życzymy udanych wakacji :)



Spotkanie autorskie z Panią Małgorzatą Piekarską


znaną polską pisarką i dziennikarką odbyło się dla klas 3u1 i 3w. Zgromadzona publiczność miała okazję bliżej poznać autorkę i jej twórczość. Pani Małgorzata Karolina Piekarska opowiedziała o inspiracjach, które przyczyniły się do powstania jej powieści, a anegdoty związane z jej pracą urozmaiciły to wydarzenie kulturalne. Gościni zachęciła młodzież do tego, aby realizowali swoje marzenia.



Spotkanie z dziennikarzem Panem Karolem Tokarczykiem


było inspirującym doświadczeniem, pełnym ciekawych dyskusji i wymiany poglądów. Pan Karol, jako ekspert w dziedzinie technologii i mediów cyfrowych, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat aktualnych trendów w branży oraz wpływu technologii na społeczeństwo. Podjęliśmy próbę odpowiedzi na pytania: Co to jest dezinformacja? Skąd się bierze? Jak ją rozpoznać i jak się przed nią bronić? Pan Tokarczuk podzielił się z uczniami klas 2u3, 2w2 i 3w swoim doświadczeniem pracy jako dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia, gdzie relacjonował najważniejsze wydarzenia gospodarcze i biznesowe. Zainspirował nas i zachęcił do dalszego zgłębiania tematu. Dziękujemy



Hola Madryt!


Nasi uczniowie wzięli udział w intensywnym kursie języka hiszpańskiego, trwającym 20 godzin w ciągu 7 dni. A zadziało się w Madrycie w szkole Vamos Madrid -Tu Escuela de Español, pod okiem profesor Lujain. Korzystając z okazji, kursanci zwiedzili wiele miejsc związanych z kulturą Hiszpanii,, takich jak muzeum Reina Sofia, Pałac Królewski, Park Retiro oraz wzięli udział w warsztatach gotowania hiszpańskich potraw. Oj będzie co wspominać.



Spotkanie autorskie z Panem Bogusiem Janiszewskim


Niektórych młodych ludzi substancje psychoaktywne fascynują. I z dużym prawdopodobieństwem się z nimi zetkną, dlatego w „Książce o narkotykach” czytelniczki i czytelnicy znajdą sprawdzone informacje o tym, czym są substancje psychoaktywne, jak działają na mózg i organizm człowieka, czym różnią się między sobą, ale też o tym, na czym polega mechanizm uzależnienia i gdzie szukać pomocy. Dzisiejsze spotkanie z Boguś Janiszewski / Max Skorwider było nie tylko ciekawe, ale edukujące, co dało nam do myślenia. W spotkaniu w Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie uczestniczyły klasy 2u3 i 2w1. Mieliśmy też możliwość zwiedzić budynek.



Ostatnia relacja z wycieczki na Roztocze


Wycieczka na Szumy nad Tanwią to wyjątkowe przeżycie, które zapada w pamięć dzięki malowniczym krajobrazom, spokojowi natury i unikalnym zjawiskom przyrodniczym. Ta krótka, ale intensywna wyprawa pozwoliła odkryć nam urokliwe zakątki Roztocza, jednego z najpiękniejszych regionów Polski. Nasza wycieczka rozpoczęła się w Suścu, niewielkiej miejscowości położonej na skraju Roztoczańskiego Parku Narodowego. Już na starcie czuliśmy, że czeka nas niezapomniane doświadczenie. Szlak był dobrze oznakowany, a jego początkowa część wiodła przez piękne lasy mieszane, pełne wysokich sosn, dębów i buków. Pierwsze szumy usłyszeliśmy już po około półgodzinnym marszu. Widok był zachwycający – małe wodospady, utworzone przez liczne progi skalne, rozciągały się wzdłuż rzeki. Woda przelewała się z jednego progu na drugi, tworząc harmonijny dźwięk, który wypełniał całą okolicę. To właśnie te naturalne progi, nazywane „szumami”, są charakterystycznym elementem. Kontynuując naszą wędrówkę, mijaliśmy kolejne progi wodne. Każdy z nich był inny, unikalny w swojej formie i dźwięku. Niektóre były szerokie i niskie, inne wąskie i wysokie, ale wszystkie razem tworzyły spójną, piękną całość. Wycieczka zakończyła się powrotem do Suśca, gdzie czekał na nas autobus. Byliśmy zmęczeni, ale jednocześnie pełni wrażeń i satysfakcji. Szumy nad Tanwią to miejsce, które każdy miłośnik przyrody powinien odwiedzić. To doskonała okazja, aby na chwilę oderwać się od miejskiego zgiełku i zanurzyć w naturalnym pięknie Roztocza. Nie możemy doczekać się już kolejnych wycieczek.



Z wizytą w Zamościu


W dniu 6 czerwca udaliśmy się na wycieczkę w stronę ZAMOŚCIA, na początku pojechaliśmy w stronę byłego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu, a następnie do Hrubieszowa gdzie zobaczyliśmy XIX wieczną cerkiew oraz pomnik Bolesława Prusa. W trakcie podróży pan Artur Kowalski przybliżył nam historię i funkcjonowanie byłego obozu zagłady oraz przypomniał najważniejsze informacje z życia i twórczości Bolesława Prusa. Po wizycie w cerkwi udaliśmy się w stronę Zamościa. Zamość to piękne miasto położone w wschodniej Polsce, założone przez Jana Zamoyskiego. Jan Zamoyski był wybitnym politykiem i fundatorem tego miasta. Dzięki jego inicjatywie powstało unikatowe miasto idealne, które zaprojektowane zostało według włoskiego architekta Bernardo Morando jako idealne miasto renesansowe. Zamość słynie z wyjątkowej architektury, regularnego układu ulic i rynku, jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym i naukowym, zachwyciła nas swoim urokiem. Co ciekawe, najwyższa wieża ma 52 metry, na której codziennie o dwunastej gra hejnalista w trzy strony świata, ponieważ co ciekawe nie gra w stronę Krakowa. W Zamościu możemy znaleźć także rynki: solny czy wodny. Na rynku solnym sprzedawana była sól, którą sprowadzano miedzy innymi z Wieliczki. Rynek wodny pełnił funkcje wypoczynkowe. Dzień zakończyliśmy pysznym grillem.



Dzień Patrona 2024


Dnia 6 czerwca w naszej szkole odbyły się obchody z okazji Dnia Patrona. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć potomkinię Tytusa Chałubińskiego Lidię Izdebską. Mogliśmy obejrzeć prezentację o patronie i przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z jego życia oraz ciekawostki. Przewodnicząca szkoły Aleksandra Szymańska przeprowadziła wywiad z prapraprapra wnuczkę Chałubińskiego. Lidia opowiadała w jaki sposób w jej rodzinie jest kultywowana pamięć o Tytusie Chałubińskim. Na koniec mogliśmy zobaczyć film przedstawiający urodę naszych gór, Tatr - gór, które wyjątkowo ukochał Tytus Chałubiński. To był dzień pełen emocji. Dziękujemy Lidii że zechciała odwiedzić nas i poświęciła swój czas, szczególnie w tym okresie szkolnym.



W dalszej części drugiego dnia bawarskiej przygody


odwiedziliśmy ośrodek narciarski w Garmisch-Partemkirchen gdzie mogliśmy podziwiać uroki tego alpejskiego miasteczka, zobaczyliśmy kompleks skoczni narciarskich oraz wjechaliśmy na najwyższy szczyt Niemiec Zugspitze gdzie ulepiliśmy bałwanka. Widoki niezapomniane zapierały dech w piersiach.



Kolejny dzień w Bawarii to kolejne wrażenia


Podziwialiśmy zamek Neuschwanstein - najsławniejszy spośród zamków Ludwika II oraz zamek Honenschwangau - letnią rezydencję króla Maksymiliana. Oba wpisane w przepiękne alpejskie krajobrazy które cieszyły nasze oczy.



Roztocze jest piękne


W dniu dzisiejszym na ROZTOCZU nasza grupa bawiła się świetnie na kreatywnie stworzonej grze terenowej, podczas której grupy brały udział w rozmaitych konkurencjach. Nagrodą były sadzonki drzewek, które posadzimy na terenie naszej szkoły. Następnie po obiedzie wyruszyliśmy do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie odwiedziliśmy Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Uczestniczyliśmy w pasjonującym wykładzie prowadzonym przez popa, który opowiadał o religii prawosławia, jej obyczajach, świętach i historii. Dzień zakończyliśmy grillem i udaną dyskoteką. Nie możemy doczekać się kolejnego dnia.



Wycieczka do Bawarii


W dniu dzisiejszym uczniowie naszego liceum rozpoczęli zwiedzanie Monachium pod okiem prof. Anny Klimczak, prof. Izabeli Trojanowskiej i prof. Rafała Sendyki. Spacerowaliśmy po Starym Mieście podziwiając Stary i Nowy Ratusz, Marienplatz, Katedrę Najświętszej Marii Panny z XV w. oraz Kościół św. Piotra. Podziwialiśmy też zmagania tubylców na fali serferskiej, która znajduje się w prawie w samym centrum aglomeracji. Miasto okazało się niezwykle urokliwe a i pogoda dopisała.



Będąc w Monachium


nie można nie zobaczyć BMW Welt, połączenia centrum wystawowego z ekspozycją pojazdów BMW, bawarskiego producenta motocykli i samochodów, Parku Olimpijskiego na którym odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1972 roku oraz stadionu Bayer Monachium. Wrażenia niezapomniane a i radości było wiele.



Odkrywamy historię i wiedzę - klasa 2u1


Zwiedziliśmy Cele bezpieki - oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie w latach 1945-1954 więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil” i Jan Rodowicz „Anoda”. Przewodnik muzealny udzielał wyczerpujących informacji na temat wydarzeń, bohaterów i znaczenia powstania w historii Polski. Po emocjonującej wizycie w muzeum, klasa przeniosła się do pobliskiej Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy przy ulicy Koszykowej 26/28. Bibliotekarze przygotowali dla uczniów prezentację o zasobach biblioteki, w tym o dostępnych książkach, czasopismach i materiałach multimedialnych. Zwiedziliśmy różne działy, czytelnie, wypożyczalnie i archiwa. Wycieczka była bardzo pouczająca i inspirująca dla uczniów. Pozwoliła im lepiej zrozumieć historię Polski oraz zachęciła do korzystania z biblioteki jako źródła wiedzy i rozrywki. Organizatorem wyjścia była biblioteka szkolna.



Wyjątkowa lekcja biologii


w czasie DNIA UCZNIA Uczniowie przeprowadzili lekcję na temat ssaków i gadów. Towarzyszył im pies Ginger oraz eublefar lamparci.



Zamiana ról w "Chałubińskim"


28 maja 2024 r. w naszym liceum, w obydwu budynkach odbył się Dzień Ucznia. Była to inicjatywa Samorządu Szkolnego, którego opiekunką jest pani Anny Klimczak. Uczniowie mieli wyjątkową okazję poprowadzić lekcję z wybranych przedmiotów oraz zobaczyć jak wiele wysiłku wymaga prowadzenie zajęć i dyscyplinowanie uczniów. Były lekcje na które uczniowie przyprowadzili żywe zwierzęta aby poprowadzić zajęcia związane z ich zachowaniami behawioralnymi. Młodzież miała okazję zobaczyć jak wyglądają obowiązki dyrekcji, sekretariatu, woźnych i portiera. To był wyjątkowo ciekawy oraz inspirujący dzień w naszej szkole. Samorząd Szkolny. Brawo Wy !!!



"Wańkowicz - postem go"


27.05 klasy: 3w, 3u1 i 2w1 uczestniczyły w WARSZTATACH DZIENNIKARSKICH "Wańkowicz - postem go". Warsztaty o Melchiorze Wańkowiczu były niezwykle inspirującym i wartościowym doświadczeniem. Zorganizowane z dbałością o każdy szczegół, pozwoliły uczestnikom nie tylko zgłębić życie i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy reportażystów, ale także aktywnie zaangażować się w dyskusje i analizy jego dzieł. Prowadzący warsztaty: Pani Maria Reif i Pan Mariusz Pieśniewski wykazali się głęboką wiedzą merytoryczną oraz umiejętnością przekazywania jej w sposób przystępny i interesujący. Program warsztatów był bogaty i zróżnicowany – obejmował zarówno wykłady teoretyczne, jak i praktyczne ćwiczenia. Dzięki temu uczestnicy mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedzę o Wańkowiczu, ale także rozwijać umiejętności pisarskie i analityczne. Szczególnie wartościowe okazały się sesje poświęcone technikom reportażowym stosowanym przez Wańkowicza. Analiza fragmentów jego najbardziej znanych dzieł, takich jak "Bitwa o Monte Cassino" czy "Na tropach Smętka", pozwoliła lepiej zrozumieć jego warsztat pisarski oraz podejście do opisywania rzeczywistości. Uczestnicy mieli również okazję samodzielnie spróbować swoich sił w pisaniu reportaży, co było cennym doświadczeniem praktycznym. Podsumowując, warsztaty o Melchiorze Wańkowiczu to doskonała okazja do głębokiego zrozumienia twórczości jednego z najważniejszych polskich pisarzy, a także do rozwijania własnych umiejętności literackich. Serdecznie polecamy te warsztaty każdemu, kto interesuje się literaturą, dziennikarstwem czy historią Polski. Organizatorem warsztatów był Pan Artur Kowalski.



Konkurs języka Gifted & Talented


W dniu dzisiejszym w naszym LO miał miejsce KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO GIFTED & TALENTED, którego organizatorem jest Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie. Uczniowie zmagali się z testem leksykalno-gramatycznym oraz tłumaczeniem tekstu. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca są bezpłatna nauka przez cały okres studiów licencjackich na AEH, 2500 PLN oraz tablet. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia. Konkursy rozwijają wasze umiejętności oraz motywują do dalszej nauki i zdobywania wiedzy.



Pierwsza pomoc z wykorzystaniem AED


w dniu dzisiejszym klasa 3t w ramach zajęć podstawy ratownictwa medycznego, uczyła się jak wykonać RKO z wykorzystaniem defibrylatora AED.



Jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy mają "wywalone"?


W otaczającym nas świecie dużo trudniej wypracować poczucie własnej wartości, pewności siebie. Warsztat, w którym uczestniczyły klasy 2u1, 3u2 i 4w2 miał na celu przełamywanie barier społecznych i psychologicznych, a został przeprowadzony przez dr inż. Piotra Dominika – wykładowcę, szkoleniowca, trenera w zakresie turystyki kulinarnej z Uniwersytet WSB Merito Warszawa - wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa. Pamiętajcie, że jedno działanie jest cenniejsze od dziesięciu pomysłów ! Spotkaniu towarzyszyło na korytarzu stanowisko Uczelni, gdzie uczniowie mogli uzyskać informacje o studiach.



Spotkanie z podróżnikami


W tym tygodniu klasy 2t1, 2t2, 2u1, 2u3, 2w1, 2w2, 2w3, 3t, 3u1, 3u2, 3w i 4t uczestniczyły w spotkaniu z małżeństwem Izą i Piotrem wraz z psami Snupkiem i Lawą. 4 lata spędzili w podróży autostopowej (głównie po Amerykach Południowej i Środkowej), przeprawiając się przez Ocean Atlantycki jachtostopem. Z adoptowanym psem odwiedzili dotychczas 37 państw, na 5 kontynentach. Przejechali ponad 60 tys. km i przepłynęli ponad 3500 mil morskich i rzekę Amazonkę. Wchodzili na góry wysokie na ponad 5 tys. m n.p.m. i uprawiali wielodniowe trekkingi. Są autorami odcinkowych komiksów "Podróże z Pazurem", poradnika podróżowania z psem "Wyszczekane Podróże", blogerami, ambasadorami ruchu Rodzice dla Klimatu. W trakcie lekcji Podróże z Pazurem starali się przekazać, że podróż należy traktować jako możliwość najlepszych lekcji we wszystkich dziedzinach oraz możliwość weryfikowania i uzupełniania wiedzy wcześniej zdobytej - a nie jako samą rozrywkę i zwiedzanie atrakcji. Film w skrócie prezentujący fragment ich podróży: https://youtu.be/5IgSWzUbyPY Dziękujemy bardzo za spotkanie pełne pozytywnej energii i inspiracji. Spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną.



Antropolog all inclusive, czyli antropologia turystyki


to temat warsztatów, który Pani Justyna Szymańska z Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna przeprowadziła dzisiaj w klasach 2u2, 2w1, 2w2 i 4u2. Ludzie podróżowali od zawsze. Dyskutowaliśmy o tym, jak podróżując wpływamy na otaczający nas świat, jak tworzą się nasze oczekiwania wobec miejsc i ludzi, których odwiedzamy podczas naszych wypraw. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się kiedy powstało pierwsze biuro podróży, a także zastanawialiśmy się, kto jest dzisiaj turystą.



Szlakiem Kopernika - wizyta w Centrum Nauki Kopernik


09.04.24 klasa 1u2 odwiedziła Centrum Nauki Kopernik. Wzięliśmy udział w laboratorium robotycznym i chemicznym. To były niezapomniane lekcje tworzenia, programowania robota - samochodzika oraz przeprowadzenia doświadczenia chemicznego. Mogliśmy zadać pytanie Mikołajowi Kopernikowi, posługującego się sztuczną inteligencją, zgłębiliśmy tajniki fizyki i astronomii. To była wspaniała przygoda z nauką.



Wycieczka na Kaszuby


Dnia 9.04. o godzinie 7 rano klasy 1w2, 1u1 oraz część osób z klasy 2t1 wyjechały na integrację do Kaszub. Pierwszego dnia podróży udaliśmy się na Kruszwicę oraz Biskupin. Zrobiliśmy spacer przy jeziorze Gopło, był również czas by wejść na Mysią Wieżę. W Biskupinie zwiedziliśmy osadę.
DRUGIEGO DNIA WYJAZDU INTEGRACYJNEGO na Kaszuby klasy udały się najpierw do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. parowozy z XIX wieku. Następnie grupa udała się do muzeum hymnu polskiego w Bedominie. Zaskoczyła nas duża kolekcja pamiątek związanych z Józefem Wybickim, pomnik orła białego oraz 400-letni dąb. Następnie udaliśmy się do lokalnej wytwórni wyrobów ceramicznych w Lublanie. Później grupa udała się do Szymbarku, gdzie w Centrum Promocji Regionu zostaliśmy wprowadzeni w podstawowe zwroty języka kaszubskiego oraz przeszliśmy się po ośrodku: zobaczyliśmy stół wykonany z najdłuższej deski na świecie, dom Sybiraków, dom Adampolski, dom do góry nogami oraz bunkier grupy działającej w czasie II wojny światowej - Gryf Pomorski. Ostatnim celem podróży był rynek miejski w Kościerzynie gdzie grupa miała chwilę czasu wolnego dla siebie.
TRZECI DZIEŃ WYJAZDU na Kaszuby spędziliśmy w Ustce. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Parku Zdrojowego na ławeczkę Ireny Kwiatkowskiej, następnie brzegiem morza udaliśmy się na molo. Po drodze mogliśmy zobaczyć zabytkową latarnię morską. Zwiedziliśmy również Bunkry Bluchera - miejsce stacjonowania wojsk niemieckich podczas II wojny światowej. Ciekawostką jest również to, że właśnie tutaj, w pobliżu Ustki został zatopiony w 1945 roku MS Wilhelm Gustloff - jeden z największych i najbardziej luksusowych statków pasażerskich w tamtych latach.
OSTATNIEGO DNIA PODRÓŻOWANIA po Kaszubach odwiedziliśmy Zamek Krzyżacki w Malborku. Podczas spaceru po zamku niskim, średnim i wysokim przewodnicy opowiadali nam o wielkich mistrzach zakonu oraz życiu na zamku. Duże wrażenie wywarł na nas obraz Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela na zamku niskim. W Malborku zjedliśmy również obiad i wróciliśmy do Warszawy.



Dni Zdrowia w Chałubińskim


W dniu dzisiejszym w ramach Dni Zdrowia po raz kolejny odbyła się Gala Filmowa "Pierwsza pomoc przedmedyczna. Ty też możesz pomóc". Zaprezentowano na niej 14 najlepszych filmów z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, przygotowanych przez uczniów klas pierwszych. Poprowadzili ją brawurowo uczniowie z klasy 1t1 Zuzia i Patryk a oprawą medialną zajął się Bartek i Mikołaj z klasy 3t.
Uczniowie mogli spośród zaprezentowanych filmów, zagłosować na swojego faworyta. Nagrodę publiczności zdobył film Janka i Szymona z klasy 1u1. Gratulujemy chłopakom.
Organizatorką gali była prof. Anna Klimczak
Trzecie mistrzostwa szkoły w piłce nożnej chłopców które odbyły się w dniach 8 – 9 kwietnia w ramach Dni Zdrowia dobiegły końca. Po bardzo emocjonującym i wyrównanym finale w którym spotkały się klasy 3u2 i klasa 2u1 minimalnie po rzutach karnych okazała się lepsza klasa 3u2. Klasyfikacja końcowa Turnieju:
I miejsce : klasa 3u2
II miejsce : klasa 2u1
III miejsce : klasa 3u1
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim drużynom biorących udział w Turnieju i życzymy powodzenia w kolejnych imprezach szkolnych w ramach Dni Zdrowia: p. R. Lenarczyk , p. M. Żelazko, p. P. Misztalski, p. T. Kobylarz. W najbliższym terminie odbędzie się mecz o Superpuchar szkoły pomiędzy klasą 3u2 a klasą 1u1, która ze względu na odbywającą się wycieczkę szkolną nie mogła dokończyć Turnieju.
Z okazji Tygodnia Zdrowia zapraszamy do obejrzenia niewielkiej WYSTAWY KSIĄŻEK opisujących różne zagadnienia związane z dbaniem o zdrowie, m.in. poprzez dietę i ćwiczenia fizyczne. Ta ekspozycja powstała ramach współpracy z Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr XXX.
W dniu dzisiejszym, po raz kolejny odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej. Oczywiście w ramach Dni Zdrowia. Do turnieju przystąpiło 10 klas, które rozegrały spotkania w dwóch wylosowanych grupach, z których po dwie druzyny awansowały do finału. Rywalizacja była mocno wyrównana, mecze zacięte i pełne emocji. W ostateczności I MIEJSCE ZAJĘŁA KLASA 3T: Mikołaj, Bartek, Filip, Leon oraz Tomek. NA DRUGIM MIEJSCU UPLASOWAŁA SIĘ KLASA 2U1: Rafał, Kuba, Antek, Adam, Radek i Bartek. TRZECIE MIEJSCE PRZYPADŁO KLASIE 3U2: Lena, Weronika, Kacper, Olgierd, Kajetan i Franek. A MIEJSCE CZWARTE WYWALCZYŁA KLASA: 2W3,Wojtek, Fabian, Norbert, Sebastian, Kuba i Karol. Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom umiejętności gry w siatkówkę oraz sukcesu. W trakcie przeprowadzania zawodów jak zawsze, wspierali nas uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Spotkania sędziowali: absolwent Arek, Lidia z 4w1 i Mają z 4u1. Stolik sędziowski poprowadziły: Ania i Amelka z 1t2 oraz Ola z 3w. Baaaardzo Wam wszystkim dziękujemy. Organizatorką wydarzenia była prof. Anna Klimczak z ogromnym wsparciem prof. Izabeli Trojanowskiej. Do zobaczenia za rok.
W czasie Dni Zdrowia uczniowie naszej szkoły mogli aktywnie spędzać przerwy grając w badmintona, ringo i siatkówkę. Akcje koordynował Michał z klasy 3u1 oraz Bartek z klasy 2u2. Gratulujemy pomysłu oraz realizacji.



Wycieczka do Muzeum Narodowego


27 marca klasa 3u1 była na wycieczce szkolnej w Muzeum Narodowe w Warszawie. Lekcja pt."Ikonosfera baroku" dotyczyła obrazów i kultury sarmackiej. Dodatkowo rozwiązywaliśmy zadania w grupach przy wybranym obrazie. Wyjście było bardzo interesujące.



Międzynarodowy konkurs recytatorski PLUM 2024


to wydarzenie, w którym Maria Mahovkina z klasy 2w2 i Nadia Terek z klasy 3u2 wzięły udział. Nadia otrzymała wyróżnienie, ale jak mówi powiedzenie nie ważne kto wygrał, ważne kto grał. Obie włożyłyście dużo serca i swojego czasu w przygotowanie do recytacji fragmentu ukraińskiego tekstu literackiego przetłumaczonego na język polski. W czasie obrad jury mieliśmy możliwość zwiedzić z przewodnikiem budynki Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorami konkursu były:
Biblioteka XXI LO im. H. Kołłątaja i Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego 🇵🇱🇺🇦
Patronat nad konkursem objęli:
Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy
Dziekan Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Warszawie
D Z I Ę K U J E M Y



Fair Play i Ty


4 kwietnia klasa 1t1 realizowała podstawę programową z wychowania fizycznego w Centrum Olimpijskim podczas warsztatów "Fair Play i Ty". Opiekunem grupy była pani Magdalena Żelazko nauczyciel wf.



Wycieczka do Częstochowy


27 marca odbyła się wycieczka klas czwartych do Częstochowy na Jasną Górę w intencji pomyślnie zdanej Matury 2024. Inicjatorem wyjazdu była pani Magdalena Żelazko wychowawca klasy 4u1 wraz z panią Małgorzatą Grodzką i panem Arturem Kowalskim.



Spotkanie autorskie z Panią Mariolą Pryzwan - autorką biografii


Dnia 27.03.2024 r. klasa 3w wraz z Panią Euniką Drózd wybrała się na wycieczkę do Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie na lekcję literacką i zwiedzanie budynku. Pani Mariola Pryzwan w interesujący i wzruszający sposób opowiadała nam o życiu i twórczości poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej. Gdy już zakończyliśmy teoretyczną część wycieczki miło spędziliśmy czas zwiedzając bibliotekę i jej archiwa oraz dowiadując się więcej o pracy, jaką bibliotekarze wykonują na codzień, pomagając odnajdywać książki w przesuwanych regałach.



Na tatrzańskim szlaku


W dniach 19-22 marca poszczególni uczniowie klas: 2w3, 2u2, 2t2, 2u1, 3u1 oraz 1w1 wzięli udział w wycieczce do Krakowa i Zakopanego. Już od samego początku podróży uczniom towarzyszyła wiosenna aura – wszyscy byli zachwyceni piękną pogodą. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęło się od spaceru wzdłuż Wzgórza Wawelskiego. Następnie klasy odwiedziły sam Wawel (wewnątrz m. in. katedrę z grobowcami, gdzie są pochowani wieszczowie narodowi – Adam Mickiewicz oraz Juliusz Słowacki). Duże wrażenie wywarł na wszystkich Królewski Dzwon Zygmunta obecny w Katedrze Wawelskiej (waga tego zabytku wynosi aż 11 ton! ). Po opuszczeniu Wawelu wychowankowie przemierzali ulice Krakowa, aż dotarli do Rynku. Tutaj wysłuchali hejnału z wieży mariackiej. Następnym celem podróży było zakwaterowanie w miejscowości Poronin położonej kilka kilometrów od Zakopanego. Wszyscy docenili wysoki standard Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy LIMBA Poronin, który był miejscem pobytu klas. Drugi dzień wycieczki był czasem zwiedzania Zakopanego – uczniowie spacerowali po Krupówkach, wjechali kolejką na Gubałówkę, a w drodze powrotnej do autokaru eksplorowali szlak papieski. W godzinach popołudniowych wszyscy zrelaksowali się kąpielą w basenach termalnych. Kolejny dzień był wycieczką do Doliny Strążyskiej oraz spacer z przewodnikiem po Tatrzańskim Parku Narodowym. Uczniowie odwiedzili także Wielką Krokiew - największą skocznię narciarską w Polsce. Później miała miejsce wizyta w Izbie Regionalnej u Gąsienicy, gdzie w tradycyjnej chałupie góralskiej uczniowie wysłuchali opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, zbójnikach. Wieczorem odbył się kulig. Ostatniego dnia wycieczki wszyscy udali się do kopalni soli w Wieliczce, która okazała się fascynującym miejscem. Zadowoleni, bogatsi w nowe doświadczenia oraz wiedzę, uczniowie powrócili do Warszawy. Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali opiekunowie: p. Robert Lenarczyk , p. Izabela Trojanowska p. Daniel Szymański.



Dzień Bezpiecznego Internetu


Uczestniczyliśmy w następujących lekcjach zorganizowanych przez Polskie Centrum Programu "Safer Internet". To bardzo ważny temat, o którym warto rozmawiać.
7 luty - klasa 2w1 - Prywatność w sieci – czemu jest ważna i jak ją chronić
12 luty - klasa 3u1 - Mój (nie)widzialny cyfrowy ślad
13 luty - klasa 1t1 i 1u1 - Zmieniam świat! – czym jest aktywizm online
15 luty - klasa 2t2 - Jak odróżnić fake od newsa?
27 luty - klasa 2u1 - Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline?
5 marca - klasa 2t1 - Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline?
8 marca - klasa 1t1 i 3u1 - Mój (nie)widzialny cyfrowy ślad
11 marca - klasa 3t - Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?
15 marca - klasy 2u2 i 3w - „Dopamina” – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas?
19 marca - klasa 3w - Asy Internetu: Co autor miał na myśli? – o kontekście i interpretacji treści medialnych.
22 marca - klasa 2u1 - Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?
25 marca - klasa 2t1 - Sieciaki – poznaj bezpieczny internet!
26 marca - klasa 2t1 - Ciało nie określa



Muzeum Adama Mickiewicza


15 marca klasa 2u1 wraz z Panią Małgorzatą Grodzką i Panem Arturem Kowalskim odwiedziła Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Przed udaniem się do muzeum, jedna z grup udała się do pięknej kawiarni, która z zewnątrz wyglądała niepozornie, ale po wejściu miło nas zaskoczyła. W muzeum natomiast mogliśmy poznać historię Adama Mickiewicz i jego twórczość. Sama wystawa została zorganizowana w dwusetną rocznicę urodzin poety. Mogliśmy zobaczyć m.in. rękopis ,,Pana Tadeusza" , listy, czy też obrazek z rodzinnego domu i kuferek podróżny, z którym się nie rozstawał. Dzięki licznym dziełom zapoznaliśmy się bliżej ze sztuką romantyczną i epoką ,,Ballad i romans". Każda z sześciu części wystaw ukazuje inny etap życia Adama Mickiewicza. Wycieczka bardzo nam się podobała. Pozdrawiamy klasa 2u1.



Zachwycająca lekcja biologii


We wtorek klasa 2t1 wraz z Panią Profesor Wisławą Kujawą-Janczewską była na lekcji o gadach w Warszawskie ZOO.



Warsztaty Marmur czy Plastik


Jaka jest definicja kiczu? Czy nadal jest aktualna? Jakie miejsce zajmuje kicz w sztuce współczesnej Jak kultura popularna wkrada się do sztuki wysokiej i odwrotnie? To pytania, na które w piątek 8 marca klasa 2u2 poznała odpowiedź podczas warsztatów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Łazienkach Królewskich. Zajęcia były bardzo ciekawie przeprowadzone i każdy z uczestników brał w nich czynny udział.



Spotkanie z dziennikarką


Klasy 4u2 i 4w2 uczestniczyły w ciekawej lekcji przeprowadzonej przez Panią Anastasiia Morozova - dziennikarkę z Fundacja Reporterów. Poznaliśmy 3 główne metody wyszukiwania informacji w internecie oraz dowiedzieliśmy się jak weryfikować ich prawdziwość w internecie. Dziękujemy za poświęcony nam czas.



Lekcja muzealna


Dnia 5 marca klasa 3u2 była na wycieczce w Muzeum Literatury w Warszawie na lekcji dotyczącej twórczości i młodości Adama Mickiewicza. Wraz z Panią Małgorzatą Grodzką i Panem Arturem Kowalskim mogliśmy rozszerzyć swoją wiedzę i spędzić miło czas. Wycieczka bardzo nam się podobała i polecamy ją innym klasom. Pozdrawiamy klasa 3u2.



Dzień z wydziałem prawa


28 lutego 2024 klasa 3u1 o profilu społeczno-prawnym wzięła udział w Dniu z Wydziałem Prawa Uniwersytet SWPS w Warszawie. Uczniowie obejrzeli symulację rozprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Wysłuchali wykładu dziekana dr hab.prof. Uniwersytetu SWPS Marcina Asłanowicza - czynnego prawnika. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. "Czy AI zastąpi zawód prawnika" prowadzonych przez pana Pawła Kowalskiego - doktora nauk prawnych.



Wyjście do teatru


15 lutego uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się na wieczorne spotkanie ze sztuką w Teatrze Polskim "Czekoladki dla Prezesa" Sławomira Mrożka. To niezwykle barwna i humorystyczna opowieść, która jest metaforą słabości człowieka. Polecamy każdemu!



Wycieczka piesza "Tropem Lalki"


Dnia 21 lutego klasy 3u2 i 3w udały się na wycieczkę tropem „Lalki” Bolesława Prusa. O godzinie 10 pod Kościołem św. Anny, gdzie zapoznaliśmy się z jego stylami architektonicznymi spotkaliśmy się z przewodnikiem. Od tego momentu prowadził nas po miejscach opisanych w lekturze, które zostały specjalne oznaczone symbolem na bruku. Dowiedzieliśmy się, gdzie znajdował się sklep starego Mincla, sklep Wokulskiego wraz z mieszkaniem Rzeckiego. Odwiedziliśmy miejsce pierwszego ujrzenia Łęckiej przez Wokulskiego, czyli Teatr Wielki oraz miejsce sądu, w którym była licytowana kamienica. Po drodze zapoznaliśmy się również między innymi z Kościołem Ojców Kapucynów i Kościołem Herbalickim, które również zostały opisane w książce. Przewodnik wprowadził nas w klimat tamtych lat, pokazując zdjęcia z czasów pisania książki, ukazując Hotel Europejski oraz ulicę Karową. Na koniec dowiedzieliśmy się więcej na temat życia autora i jego codzienności. Zwróciliśmy uwagę na imponujący pomnik Bolesława Prusa, a następnie na terenie Uniwersytetu Warszawskiego przewodnik pokazał budynek Szkoły Głównej i opowiedział o powiązaniu z autorem. Wycieczkę zakończyliśmy pod miejscem zamieszkania Stanisława Wokulskiego na Krakowskim Przedmieściu.



Studniówka 2024 w "Chałubińskim"


Tradycją jest, że na 100 dni przed maturą, uczniowie klas czwartych uczestniczą w balu studniówkowym. Zadziało się dnia 10 lutego w hotelu Airport Okęcie. Były podziękowania od uczniów, w imieniu których przemowiła Julia i Maks z klasy 4w1. Pani Dyrektor Izabela Gurtat podziękowała wszystkim, za przybycie na dzisiejszą uroczystość. Życzyła uczniom udanej zabawy oraz wypowiedzala magiczne słowa "poloneza czas zacząć".
Emocjom i wzruszeniom nie było końca.
Zabawa trwać będzie do białego rana...



Wycieczka klasy 2w2


Dzisiaj klasa 2w2 odwiedziła zewnętrzną wystawę Muzeum Powstania Warszawskiego o nazwie Cele bezpieki oraz Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy przy ulicy Koszykowej. Klasa uważa wycieczkę za ciekawą oraz udaną, wystawa muzealna była mocna pod względem patriotyzmu. Wszystko co widzieliśmy dopełnił także nasz przewodnik, który oprowadzał i bardzo ciekawie opowiadał na temat więźniów politycznych okresu stalinowskiego w powojennej Polsce. Następnym obiektem który nasza klasa odwiedziła była Biblioteka Publiczna. Miejsce to na początku nie budziło zbytnio dużego zainteresowania, gdyż biblioteka zazwyczaj kojarzy nam się po prostu ze spokojnym miejscem, do którego ktoś przychodzi aby się wyciszyć i w spokoju móc pracować, natomiast jak mawia słynne przysłowie "nie ocenia się książki po okładce". Podczas oprowadzania nas po budynku poznaliśmy bibliotekę od zaplecza. Dowiedzieliśmy się że dzieli się ona na wiele stref, w których mamy różne rodzaje literatury. Usłyszeliśmy historię tego miejsca oraz dowiedzieliśmy się czym oprócz przysłowiowego "magazynowania literatury" zajmuje się ta instytucja.
Serdecznie polecamy
Klasa 2w2



Niecodzienna lekcja historii


Młodzież Wyklęta - historia młodzieżowych organizacji antykomunistycznych w latach 1944-1956 to temat dzisiejszej lekcji przeprowadzonej dla klas 3u1 i 4w2 przez historyka, Pana Marcina Łaszczyńskiego z Instytut Pamięci Narodowej. Temat na czasie, ponieważ 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Każdy uczestnik spotkania otrzymał na koniec przypinkę zaprojektowaną przez Pana Łaszczyńskiego.



Warsztaty w Centrum Olimpijskim


W dniu dzisiejszym klasa 3w wraz z Panem Profesorem Arturem Kowalskim i Panią Profesor Magdaleną Żelazko udała się na wycieczkę do centrum olimpijskiego. Uczniowie mieli zajęcia o stosowaniu dopingu i środków zakazanych w sporcie, a cały wykład zakończyli grą w której zwycięscy wygrali koszulki. Uczniom bardzo się podobało a ciekawy wykład nakłonił do refleksji.



Pasztety do boju!


Klasy 2t1, 3t, 3u2 i 4w1 miały okazje obejrzeć spektakl w Teatr Komedia o trzech nieustraszonych nastolatkach. To pełna humoru opowieść o problemach nastolatek i nastolatków: dorastaniu, akceptacji, emocjach, relacjach w szkole i w domu, o mocy hejtu, o sile przyjaźni, miłości i odwagi. Spektakl powstał na podstawie bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej powieści francuskiej autorki Clementine Beauvais "Pasztety do boju". Wyszliśmy z teatru wrażliwsi, ponieważ sztuka pokazała nam że z każdej trudnej sytuacji jest wyjście. POLECAMY !!!



W ramach lekcji Podstawy Ratownictwa Medycznego


uczniowie klasy 3t pod okiem Pani Anny Klimczak, uczyli się jak opatrzyć ranę i poradzić sobie z krwotokiem.



Z wizytą w Polskim Radiu


Dzisiejsze wyjście klasy 2w3 do polskiego radia było niezwykle interesujące. Mieliśmy przyjemność spędzenia czasu i wysłuchania niezwykle ciekawych historii dotyczących pracy w radiu i telewizji. Warsztaty miały miejsce w okazałej przestrzeni akustycznej, w której m. in. odbywają się również spotkania jubileuszowe i wiele innych interesujących wydarzeń. Poprowadził je Pan Andrzej Krusiewicz - speaker radiowy z 42- letnim doświadczeniem. Podczas dalszej części wycieczki Pan Leszek Chmielak oprowadził nas po siedzibie radia, zapoznał z procesem produkcji i realizacji programów radiowych. Mieliśmy okazję wcielić się w rolę prowadzących i uczestników ,,wywiadu”. To doświadczenie wzbogaciło naszą wiedzę na temat mediów i pracy nad audycjami radiowymi. Były to niezapomniane wrażenia!



Ze sztuką przez wieki


30.01 klasy 1u2 i 2t1 odwiedziły jedno z najstarszych i najbogatszych pod względem zbiorów instytucję kulturalną Muzeum Narodowe w Warszawie. Byliśmy pod wrażeniem zbiorów sztuki starożytnej, mogliśmy zobaczyć mumie faraona. Bardzo podobało się nam malarstwo polskie z XIX wieku. Szczególnie zapamiętaliśmy ,,Bitwę pod Grunwaldem", ,,Stańczyka", ,, Autoportret". Wspólne wyjście było okazją na poznanie się i integrację naszych klas. Cieszymy się, że poszerzyliśmy wiedzę z historii sztuki i lepiej wykorzystamy na lekcjach języka polskiego. Poznawanie sztuki nie musi być nudne.



Zwiedzanie Muzeum Narodowego


12.01.2024 klasa 3W razem z prof. Arturem Kowalskim wybrała się na wycieczkę do Muzeum Narodowe w Warszawie. Zaczeliśmy zwiedzanie od galerii sztuki średniowiecznej, w której mieliśmy okazję zobaczyć m.in. Pietę z Lubiąża. Następnie udaliśmy się do galerii sztuki XIX wieku gdzie zachwycaliśmy się pracami najwspanialszych polskich artystów takich jak Józef Chełmoński, Stanisław Wyspiański, Olga Boznańska, Jacek Malczewski i wiele innych. Naszą wizytę w muzeum zakończyliśmy zwiedzeniem galerii sztuki dawnej, w której podziwialiśmy bogato zdobione królewskie stroje, porcelanę i oczywiście malarstwo oraz rzeźbę. O wszystkim w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam prof. Kowalski.



Spotkanie z Panem Marcinem Łaszczyńskim z Instytutu Pamięci Narodowej


10 stycznia odwiedził nas pan Marcin Łaszczyński – historyk i edukator Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie by przybliżyć temat dotyczący „Cichociemnych” - spadochroniarzy elitarnej jednostki wojskowej Armii Krajowej szkolonych na terenach Wielkiej Brytanii w czasie trwania II wojny światowej. W zajęciach uczestniczyła młodzież z klasy 3w, która miała okazję poznać nie tylko historię cichociemnych, ale próbowała też wykonać zadania podobne do tych, z którymi mierzyli się dzielni żołnierze. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z archiwalnymi nagraniami z lat 40. z ośrodka szkoleniowego, tzw. małpiego gaju, a także ze wspomnieniami cichociemnych. Była to ciekawa lekcja historii! Spotkanie zorganizowane przez bibliotekę szkolną.



Sekrety czekolady


09.01.2024 klasa 2t1 miała wyjątkowo słodki dzień, gdyż udaliśmy się na warsztaty czekoladowe do Manufaktura Czekolady przy ul. Marszałkowskiej 9/15. Przygotowaliśmy samodzielnie tabliczkę czekolady i własnoręcznie ozdobiliśmy ją wedle uznania. Poznaliśmy proces pozyskawiania ziaren kakaowca oraz produkcji czekolady. Zobaczyliśmy jak wygląda tempura czekolady. Każdy z nas spróbował prażonego ziarna kakaowca i wypiliśmy kubek gorącej czekolady. To była ciekawa i słodka lekcja - idealna na ten mroźny dzień. Będziemy ją mile wspominać degustując naszą tabliczkę czekolady w domu.



Akcja Samorządu szkolnego "Chałubiński obiektywem uczniów" zakończona


Uczniowie wysyłali zdjęcia pokazujące naszą szkołę ze swojej perspektywy. Jedno zdjęcie skradło nasze serce. Integracja uczniów klas drugich podczas długiej przerwy na dziedzińcu szkolnym. Zdjęcie przesłała Aleksandra Bylicka z klasy 2u1
BRAWO OLU :)



Akcja Głośne Czytanie i konkurs wiedzy o patronie szkoły


Dzisiaj wzięliśmy udział w głośnym czytaniu fragmentu książki "Dziewczynka z zapałkami" uczniom klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 280 im. Tytusa Chałubińskiego. Następnie odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas od 4 do 8. Pierwsza część konkursu miała formę testu pisemnego, a drugi etap to odpowiedzi prawda - fałsz. Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy na temat naszego wspólnego patrona i dziękujemy za udział w konkursie - organizatorzy - Pani Eunika Drózd, Karolina Przybylska i Oliwia Stańczyk z klasy 2u3. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Janusz i Panu Pawłowi Starczewskiemu za wieloletnią, wspaniałą współpracę.



Oblicza współczesnej Afryki


Na przełomie listopada i grudnia klasy 3t, 3u1, 3u2 i 3w brały udział w warsztatach realizowanych przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego w ramach projektu Podróże z antropologią. Młodzież z zainteresowaniem słuchała o różnorodności kulturowej i religijnej Afryki, a także o tym, jak wygląda życie ich rówieśników tam mieszkających. Warsztaty te skłoniły do refleksji nad stereotypami dotyczącymi kontynentu afrykańskiego. Zajęcia prowadzone były w ciekawej formie - quiz, zagadki i praca w grupach. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.



Przedsmak świąt Bożego Narodzenia. Dzień tradycji i kultur.


W dniu dzisiejszym każda klasa miała za zadanie przygotować stoisko, poświęcone obchodom świąt w wybranym przez siebie kraju. Klasy spisały się na medal, dzięki czemu mogliśmy przenieść się w najodleglejsze zakątki świata i skosztować przysmaków z tamtych regionów. BRAWO WY !!!



Uciekinierzy z obozu zagłady w Treblince


to temat lekcji, którą z pasją i zaangażowaniem przeprowadził Pan Michał Wójcik, który jest historykiem, dziennikarzem, pisarzem, autorem książki "Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci". Warto mówić o ofiarach Zagłady i pamiętać o ludziach, którzy do końca walczyli o swoje życie. Prowadzący uwrażliwił uczniów na konsekwencje bezsensownej nienawiści. Dziękujemy Pamięć Treblinki - Memory of Treblinka za tą lekcję historii.



OSINT - biały wywiad, czyli jak pozyskać dane z sieci


To tytuł warsztatów przeprowadzonych w klasie 3w przez dziennikarkę, Panią Anastasiie Morozova z Fundacja Reporterów. Dowiedzieliśmy się, że aby stwierdzić, czy dana wiadomość nie jest fake news muszą ją potwierdzić od 3 do 5 różnych źródeł. Analizowaliśmy zdjęcia w sieci pod kątem ich prawdziwości. Był również czas na pytania. Dziękujemy za spotkanie.



Mistrzostwa Mokotowa w koszykówce dziewcząt


11 grudnia odbyły się MISTRZOSTWA MOKOTOWA w koszykówce dziewcząt. Reprezentacja Chałubińskiego rozegrała dwa zacięte mecze. W tym roku musimy uznać wyższość naszych rywalek mimo, że niewiele brakowało do wyjścia z grupy. Od awansu dzieliły nas tylko 3 punkty. Dziewczęta zaprezentowały bardzo dobrą grę, realizowały założenia taktyczne. Taką koszykówkę ogląda się z przyjemnością. Naszą szkołę reprezentowały: Kapitan zespołu - Oliwia z klasy 2u3 Emilia i Daria z klasy 1t1 Iga z klasy 1u1 Julia i Gabriela z klasy 2w1 Weronika, Lena, Aleksandra i Patrycja z klasy 3u2. Opiekę trenerską sprawowała prof. Izabela Trojanowska. Dziewczęta - dziękuję Wam za dzisiejsze emocje ! Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszych zawodów.



Finał akcji edukacyjnej "Adwokaci Przeciwko Przemocy!"


Na zaproszenie Naczelnej Rady Adwokackiej przedstawiciele klasy 3U2 wzięli udział w symulacji rozprawy sądowej przygotowanej przez adwokatów i sędziów w Sądzie Okręgowym Warszawa - Praga. Mecenasi okazali się być nie tylko świetnymi prawnikami, ale też bardzo dobrymi aktorami, wcielając się w przypisane im role. W trakcie rozprawy zastosowano stop klatki i co jakiś czas tłumaczono obserwatorom dokładnie jej poszczególne etapy. Uczestnicy mogli zadawać pytania i lepiej zrozumieć skomplikowaną procedurę karną. Symulacji towarzyszyło wiele elementów humorystycznych. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach edukacji z zakresu przeciwdziałania przemocy. Lucyna Kasperowicz



Wojewódzki konkurs recytatorski


W Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie 24 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego recytowało POEZJĘ WISŁAWY SZYMBORSKIEJ. Naszą szkołę reprezentowały Nadia Terek i Katarzyna Borowik z klasy 3u2. Każdy uczestnik otrzymał dyplom. Brawo dla uczennic za chęci i udział w konkursie. Wyniki już wkrótce!



Międzyklasowy konkurs już za nami


24 uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych dzielnie zmagało się z pytaniami dotyczącymi patronów mijającego 2023 roku - Szymborska Wisława, Kopernik Mikołaj, Matejko Jan, Fredro Aleksander. Nad przebiegiem rywalizacji czuwała pani bibliotekarka Eunika Drózd. Wyniki już wkrótce!



Pokochać stres


to tytuł wykładu dr Magdaleny Ścigały z Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej. Uczniowie klas czwartych usłyszeli kiedy stres może być korzystny, dlaczego jest źródłem energii. Poznaliśmy też różne strategie radzenia sobie ze stresem.



Akcja Samorządu Szkolnego. Wróżby Andrzejkowe.


Dnia 29.11.2023r w naszej szkole odbyły się Andrzejki szkolne. Samorząd Szkolny z chętnymi do działania uczniami poszczególnych klas, przygotował stanowiska, na których uczniowie mogli sobie powróżyć. Zarowno uczniowie jak i nauczyciele świetnie się bawili. Akcje w budynku głównym koordynował Bartosz Rudowski a działaniami w budynku drugim brawurowo zajęła się Ola Szymańską. Gratulujemy udanej imprezy.



Pierwsza pomoc osobie potrzebującej jest ważna


a jak pomóc w sposób bezpieczny, uczyły się klasy pierwsze w ramach zajęć edukacja dla bezpieczeństwa z p. Anną Klimczak



Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata


22 XI 2023 klasy IVT, IIIW i IIT2 wzięły udział w spotkaniu z niezwykłymi gośćmi. Byli to p. Józef Maliński - potomek Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i p. Joanna Bąk - z Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Pan Józef (z zawodu lotnik wojskowy) opowiadał o swoich rodzicach, którzy w czasie okupacji niemieckiej udzielili schronienia licznym Żydom. Za to groziła śmierć całej rodzinie. On sam, wówczas dziecko - był również przydatny do pomocy, np. nosił jedzenie ukrywanym. Z tego powodu ma status kombatanta. Jego rodzice Anna i Jan zostali uhonorowani pośmiertnie medalem Instytutu Yad Vashem. Dziękujemy za tę żywą i piękną lekcję historii!



Spotkanie ze sztuką


Kolejne SPOTKANIE UCZNIÓW ZE SZTUKĄ miało miejsce 22.11.2023. Ten zimowy wieczór był doskonały na teatralną interpretację największego dzieła Czechowa pt. "Wiśniowy Sad". Ogromne podziękowania dla Pana Profesora Rafała Sendyki oraz Pani Profesor Wioletty Pyckiej. Ci nauczyciele organizowali cykliczne wyjścia z młodzieżą do Teatru Polskiego w pierwszym półroczu.



Czekoladowe warsztaty


W dniu 20.11.2023 klasa 2t2 udała się na czekoladowe warsztaty do najstarszej Pijalnie Czekolady E. Wedel. Dowiedzieliśmy się o właściwościach kakaowca, występowaniu na świecie, przetwarzaniu tej rośliny. Mogliśmy skosztować czekoladę na gorąco jak i własnoręcznie udekorować torcik gorącą białą czekoladą. Dużo wiedzy, wspaniały wspólny czas!



Mistrzostwa Mokotowa w Badmintonie


15 listopada w hali OSiR Mokotów odbyły się MISTRZOSTWA MOKOTOWA W BADMINTONIE. W kategorii dziewcząt szkołę w reprezentowały Weronika Kazakow 3u2, Lena Pomarańska 3u2 i Michalina Kopacz 1t1. Chłopców zaś Teodor Czerwiński 3w, Józef Kasprzyk 2u2 oraz Norbert Gałęcki z klasy 2w3. Opiekunem drużyny była Pani Magdalena Żelazko.



Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję zbierania żołędzi


W tym roku był rekord ilościowy! Najbardziej zaangażowała się klasa 2t2 Pani profesor Agnieszki Dulepskiej - Staniszewskiej.



Świętujemy 105 urodziny Polski niepodległej


 



Warsztaty w Polskim Związku Niewidomych


W piątek 3 listopada uczniowie klas 3w oraz 1u1 wraz z wychowawcami odbyli, zorganizowane przez panią Magdalenę Żelazko, warsztaty w Polskim Związku Niewidomych "Tolerancja - Spotkania bez barier". Uczniowie mięli możliwość obejrzeć dwa filmy instruktażowe jak pomagać osobom niewidomym na ulicy, dowiedzieć się, że nie należy głaskać psa przewodnika podczas wykonywania pracy oraz poczuć się jak osoby niewidome, chodzić z laską i przepaską na oczach oraz zobaczyć przedmioty używane przez nich na co dzień - akcesoria kuchenne, zegarki, gry (szachy, warcaby, różne układanki) oraz książki. Mieliśmy okazję również doświadczyć kompletnych ciemności polegając tylko na zmyśle słuchu i dotyku - rozpoznawaliśmy różne przedmioty trzymając je w ręku a nie widząc ich. Bardzo ciekawe doświadczenie. Opiekunami byli wychowawcy klas: Artur Kowalski, Bartosz Wojtkowski



Akcja Samorządu Szkolnego Halloween inaczej zakończona


31 października Samorząd Szkolny zorganizował dzień przebrania się za ulubionego bohatera z lektury szkolnej. (Halloween edycja Chałubiński) Widzieliśmy wiele kolorowych przebrań naszych uczniów którzy zaskakiwali nas swoją kreatywnością. Po długich naradach samorząd zdecydował, że zwycięża Zosia z klasy 4t. Gratulujemy wygranej i dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w naszej zabawie. Pełnego wrazeń Halloween życzy Samorząd Szkolny



Akcja Samorządu Szkolnego. Halloween inaczej.


We wtorek 31 października będziecie mogli wcielić się w swoich ulubionych bohaterów z lektur szkolnych. Osoby przebrane nie będą tego dnia pytane oraz będą zwolnione z pisania niezapowiedzianych kartkówek. Zachęcamy do udziału i wspólnej zabawy. Czekamy na Wasze przebrania!



Nieborów, Żelazowa Wola, Arkadia


Dnia 27 października br. klasy: 1U2, 2U3 i 2W1 pojechały ze swoimi wychowawczyniami na wycieczkę do Żelazowej Woli, Nieborowa i Arkadii. Uczniowie mogli zobaczyć wspaniały dwór, w którym mieszkał młody Fryderyk Szopen. Przewodnik przybliżył im historię rodziny Szopenów i opowiedział kilka ciekawostek i anegdot z życia kompozytora. Młodzież przechadzała się także po wspaniałym ogrodzie, gdzie mogła nacieszyć oczy wspaniałymi barwami jesieni. Drzewa z żółtymi, zielonymi, brązowymi i czerwonymi liśćmi zachwyciły wszystkich. Później młodzież zwiedziła pałac Radziwiłłów i poznała historię tego niezwykłego rodu arystokratycznego - rodu, który wpływał na losy Polski (w różny sposób) i kształtował gusta. Meble, obrazy, rzeźby, porcelana, moda - to wszystko zachwyciło wielu uczestników wycieczki. Historie Barbary Radziwiłłówny (królowej Polski) i Elizy Radziwiłłówny (która omal nie została żoną Wilhelma I Hohenzollerna) zaciekawiły również niektórych. Ostatnim punktem zwiedzania była wspaniała Arkadia. Romantyczny park księżnej Heleny Radziwiłłowej wzbudził zachwyt wszystkich. Alejki, jezioro, wspaniałe rzeźby ogrodowe, ale przede wszystkim Akwedukt, Domek Gotycki i Świątynia Diany wywarły na wszystkich niezapomniane wrażenie. Przed powrotem do Warszawy młodzież zatrzymała się w McDonaldzie. Można było posilić się i porozmawiać. Wszyscy wrócili zadowoleni i w doskonałych humorach.



Poznajemy tajniki zawodu dziennikarza


W piątek 27 października klasa 3w była na wycieczce w Polskim Radiu. Na początku spotkaliśmy się z Panią Angieszką Kunikowską w sali koncertowej im. Władysława Szpilmana, gdzie opowiadała nam o pracy prezentera radiowego, mogliśmy również zadawać pytania dotyczące interesujących nas tematów. Następnie Pan Wacław Bańkowski oprowadził nas po budynku Polskiego Radia, pokazał jego zakamarki. Odwiedziliśmy takie miejsca jak: Archiwum Polskiego Radia, Studio Nagraniowe, Studio Polskiego Radia Dzieciom czy Studio Programu Czwartego, w którym mogliśmy posłuchać audycji na żywo i zobaczyć, jak to wygląda ze strony dźwiękowców. Na sam koniec poszliśmy do Studia Radia Kierowców, gdzie akurat Pan Kuba Marcinowicz prowadził audycję, a w przerwie opowiadał nam o swojej pasji do pracy, którą wykonuje. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa zwłaszcza dla klasy dziennikarskiej, ponieważ mogliśmy dowiedzieć się, jak to wygląda od środka i dostać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Podziękowania dla Centrum Edukacji Medialnej



Poznajemy kierunki studiów ...


podczas spotkania z Panią Weroniką Pawłowską - przedstawicielką Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Klasy 4t, 4u2, 4w1 i 4w2 zapoznały się z ofertą edukacyjną najstarszej Uczelni pedagogicznej w Polsce. Pani Pawłowska opowiedziała o zasadach rekrutacji krok po kroku, o możliwościach uzyskania stypendium, o programie Erasmus+ oraz o tym, jak wygląda życie w akademikach. Były to ciekawe zajęcia.



W dniu dzisiejszym paryski Disneyland


dostarczył nam wiele pozytywnej energii oraz niezapomnianych emocji. W końcu to największy park rozrywki w Europie. Teraz z nowymi siłami możemy wracać do szkoły.



"Tango" na deskach Teatru Polskiego


Uczniowie z wielu klas mogli po raz kolejny udać się do Teatru dzięki programowi Kulturalna Szkoła na Mazowszu. Spektakl cieszył się entuzjastycznym odbiorem wśród młodzieży. Uczniowie docenili grę aktorską owacją na stojąco.



W kolejnym dniu paryskiej wycieczki


mogliśmy cieszyć oczy urokliwymi zakątkami tego miasta. Plac Concord, Luwr, wyspa la Cite z katedrą Notre Dame, Panteon i Sorbona. Wszystkie te miejsca zachwycały a wisienką na torcie było podziwianie panoramy stolicy z Wieży Eiffela. Kolejny cudny dzień za nami.



Dzień trzeci wyjazdu integracyjnego klas 1t1 i 1t2


Po śniadaniu w hotelu Manor ruszyliśmy na Mazury. Przemierzając przez krainę tysiąca jezior, podziwiając architekturę miast Mrągowo i Kętrzyn po drodze pokierowaliśmy się na Wilczy Szaniec. Przesympatyczny pan przewodnik opowiedział nam o życiu Hitlera i Nazistów spędzonym w tych bunkrach. Wprawił nas w wielki podziw sposób wkomponowania w naturę tego miejsca - podczas II wojny światowej było ono praktycznie niewykrywalne. Wracając do Warszawy wstąpiliśmy jeszcze do miejscowości Ruciane-Nida, gdzie na statku Faryj III popłynęliśmy w rejs dookoła jeziora Nidzkiego. Pomimo nieciekawej pogody podziwialiśmy widoki. Zjedliśmy obiad w restauracji "Perła Jezior", i tu ciekawostka, w czasie II wojny był to ośrodek wypoczynkowy Luftwaffe. Niestety nie odkryliśmy żadnych śladów tej organizacji. Wracamy do Warszawy zmęczeni, ale w dobrych humorach. Serdecznie dziękujemy wychowawcom, uczniom, rodzicom a przede wszystkim naszemu wspaniałemu przewodnikowi - panu Adamowi i panu Andrzejowi - kierowcy, który bezpiecznie przeprawił nas przez region Warmii i Mazur. Z wielką niecierpliwością oczekujemy kolejnych wypraw!



Drugi dzień wycieczki do Olsztyna


Dzień pod hasłem integracja i dobra zabawa. Było strzelanie z łuku i wiatrówki, wycieczka po lesie w ramach podchodów, integracyjne bingo i grill. Pogoda zrobiła się super, wszyscy zadowoleni



Paryż powitał nas słońcem


Tak pierwszy dzień skomentowali, uczestnicy 5 dniowej wycieczki do Paryża. Po autokarowej nocy i brawurowym przejeździe przez Niemcy i Belgię rozpoczęliśmy francuską przygodę. Zwiedziliśmy Bazylikę Sacre Coeur, dzielnicę artystów Montmartre, Moulin Rouge, Katedrę Inwalidów i Łuk Triumfalny. A zadziało się pod okiem nauczycieli: organizatorki wyjazdu prof.Anny Klimczak oraz opiekunów prof. Lucyny Kasperowicz i prof. Rafała Sendyki



Wyjazd integracyjny do Olsztyna


Dzisiaj o godzinie 7 rano spod szkoły wyjechał autokar na pokładzie którego znalazły się klasy 1t1 i 1t2 które wraz z wychowawcami - panią Aleną Jackowską, panią Katarzyną Bębas oraz opiekunami - panią Małgorzatą Kamińską i panem Bartoszem Wojtkowskim pokierowali się do Olsztyna na integrację. Pomimo listopadowej pogody dojechaliśmy szczęśliwie i zwiedziliśmy kawałek olsztyńskiej starówki m.in. Zamek Kapituły Warmińskiej, gdzie przebywał słynny astronom Mikołaj Kopernik oraz Katedrę Archidiecezji Warmińskiej. Następnie klasy udały się do Hotelu Manor. Zjedliśmy obiad i oddaliśmy się hotelowym atrakcjom takim jak basen, kręgle, bilard, ping pong i siłownia. Pomimo pogody - jest fajnie!



Oczarowani adaptacją "Chłopów"


W dniu dzisiejszym klasy 1u2, 2t1, 2t2, 2w3, 3u1, 3u2 obejrzały w Multikino Warszawa Ursynów adaptację powieści Reymonta pt. "Chłopi". Przyznajemy Oskara! Pełna kolorów, namiętności, emocji reżyseria i wspaniały scenariusz. Polecamy wszystkim klasom i Nauczycielom!



Uroczyste obchody Święta Edukacji Narodowej w "Chałubińskim"


Z okazji 250. rocznicy powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej odbyła się pod sztandarem szkoły uroczystość ślubowania klas pierwszych w roku szkolnym 2023/2024. Pani Dyrektor Izabela Gurtat w swoim przemówieniu podziękowała nauczycielom za pracę na rzecz edukacji kolejnych pokoleń, a pierwszoklasistom za wybranie naszego liceum. Uczniowie klas pierwszych mieli też krótką chwilę na prezentacje poszczególnych klas.Uroczystość uświetniły występy uczennic Aleksandry Koc z klasy 1t2 - grą na waltorni, oraz Yevgenija Karpova ucznia klasy 1w2, który zagrał na gitarze i zaśpiewał.
Samorząd Uczniowski na czele z przewodniczącą Aleksandrą Szymańską z klasy 3w zorganizował już po raz drugi nominacje nauczyciel na szóstkę 2023/2024. Wytypował nauczycieli w 12 kategoriach, a uczniowie mogli wybrać swojego faworyta w anonimowej ankiecie.
Wyniki kształtują się następująco:
NAUCZYCIEL Z KLASĄ - Pan Artur Kowalski
SERCE NA DŁONI - Pani Magdalena Żelazko
KOSIARZ KARTKÓWKOWY - Pani Małgorzata Szlagowska
NAUCZYCIEL Z PASJĄ - Pan Jacek Siedlecki
ORGANIZATOR NA "TIP - TOP" - Pani Eunika Drózd
POMYSŁOWY DOBROMIR - Pani Anna Klimczak
ZAWSZE CZUJNY JAK WAŻKA - Pan Paweł Żerdziński
SAM STYL I SZYK - Pani Paulina Klimek
MISTRZ/MISTRZYNI HUMORU - Pan Andrzej Miller
SKARBNICA WIEDZY - Pani Jadwiga Szczęsna
SIŁA SPOKOJU - Pani Wisława Kujawa
SUPER BELFER - Pani Alena Jackowska
GRATULUJEMY!
Za cześć artystyczną odpowiedzialni byli nauczyciele - Violetta Pycka i Rafał Sendyka. Imprezę poprowadzili: Aniela Długowolska, Zuzanna Celińska z klasy 2w2 oraz Rafał Wiśniewski z klasy 2w1.
Z okazji Święta Edukacji Narodowej życzymy radości, uśmiechu, a przede wszystkim wytrwałości w osiąganiu celów.



Malowniczy Płock


11 października razem z naszą klasą 3w oraz innymi klasami: 4u2, 2u1 wybraliśmy się pod opieką kadry nauczycielskiej na całodniową wycieczkę do Płocka. Wyjazd rozpoczeliśmy od wizyty w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Będąc w ZOO Płock poczuliśmy wyjątkową atmosferę, słyszeliśmy odgłosy zwierząt, a nawet mieliśmy szanse pogłaskać lub nakarmić niektóre z nich. Podczas spotkania z przewodnikiem dostaliśmy okazję do bliskiego kontaktu z gadami i insektami, takimi jak: węże, żaby, karaczany, jaszczurki. Jednak najciekawszym z nich był wąż którego mogliśmy położyć sobie na szyi. Po wizycie w zoo, od razu pojechaliśmy do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku. Jest to jedna z najstarszych katedr w Polsce oraz najcenniejszy zabytek Płocka. Podczas zwiedzania katedry mogliśmy zobaczyć tak zwane Drzwi Płockie, zabytek sztuki romańskiej, później poszliśmy oglądać grobowiec Władysława I Hermana oraz jego syna Bolesława III Krzywoustego. Po zwiedzeniu katedry pojechaliśmy obejrzeć molo w Płocku. Po krótkiej przechadzce po molo zwiedziliśmy najstarszą szkołę w Polsce czyli Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego nazywana niejednokrotnie „Małachowianką”. Miano najstarszej szkoły pasuje do niej idealnie, gdyż funkcjonuje ona od końca XII wieku. Po zapoznaniu się ze szkołą, dowiedzieliśmy się na temat XX-wiecznej katedry Mariawitów. Na sam koniec zobaczyliśmy XIV-wieczny płocki rynek. W południowej części rynku stał gotycki ratusz. Niegdyś większość budynków była drewniana co było bezpośrednią przyczyną wielu pożarów, największe z nich w 1545r. oraz w 1616r. doszczętnie zrujnowały miasto. Co ciekawe Płock w latach 1079-1138r. pełnił rolę stolicy państwa polskiego. Na dobry koniec dnia udaliśmy się na ciepły posiłek i pełni optymizmu wróciliśmy do Warszawy.



Przedwiośnie na deskach teatru


Wyjście klas 2u3, 2w2, 4w1 do Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera na spektakl pt ,,Przedwiośnie" na podstawie powieści Stefana Żeromskiego. Spektakl w reżyserii dyrektora Teatru Powszechnego Pawła Lysaka miał miejsce 12 października 2023 roku. Swoją innowacyjną formą zaskoczył uczniów. Fabuła spektaklu opierała się na historii Cezarego Baryki. W tej roli wystąpił Michał Czachor. Spektaklowi towarzyszyły krótkie warsztaty wprowadzające. Organizacją wyjścia zajęli się wychowawcy klas: 2w2 Pan Rafał Sendyka, 2u3 Pani Joanna Rogowska -Tylman oraz Pani Alena Jackowska i Pani Eunika Drózd.



Antygona na deskach teatru


11.10.23 odbyło się wieczorne wyjście uczniów na dramat antyczny pt ,,Antygona" w Teatr Polski w Warszawie. Organizatorem wyjścia byli nauczyciele: Wioletta Pycka i Rafał Sendyka.



Piknik z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego


w którym w dniu dzisiejszym uczestniczyli uczniowie klas 3t i 4t. W tych klasach realizowany jest przedmiot podstawy ratownictwa medycznego. Jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, co jest na wyposażeniu karetki pogotowia oraz jakie są możliwości i kompetencje innych służb podejmujacych działania w sytuacji zagrożenia życia ludzkiego. O tym z wielką uwagą było dzisiaj. A to z organizatorką wyjścia prof. Anną Klimczak i wspierającą opiekę nad klasami prof. Izabelą Trojanowska



Promujemy talenty


Przedstawiamy prace artystyczne Gabrieli Zakrzewskiej z klasy 2t2, która jest utalentowaną fotografką. Tytuł wystawy: "Wycieczka do Lublina w obiektywie Gabrieli".



Rozwiązanie konkursu


Miło nam ogłosić, iż zwycięzcami konkursu z języka angielskiego PROVERBS zorganizowanego z okazji Dni Języków Obcych zostali: Anna Wilczyńska - 1 miejsce, Wiktoria Sabała-Borowska - 1 miejsce, Dominik Sierpiński 2 miejsce, Maja Guzik - 3 miejsce. Zwycięzcy zostali nagrodzeni przez Panią Dyrektor Izabelę Gurtat natomiast wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy.



Kiedy poezja w duszy gra... spotkania z poetkami


Z okazji 51. WARSZAWSKA JESIEŃ POEZJI odbyły się spotkania autorskie:
- klasy 3u1, 3w, 4u2, 4w1 z Panią Barbarą Rustecką - poetką, pisarką, twórczynią bajek i dramatów, autorką 23 wydanych książek, psychologiem
- klasy 2t1 i 4w2 z Panią Yordana Dranchuk - poetką, autorką tekstów, piosenkarką, fotografką artystyczną i dokumentalną, lekarką
Panie opowiedziały o swojej twórczości, zaprezentowały tomiki wierszy. Dowiedzieliśmy się co inspiruje autorki do pisania, w jakich okolicznościach tworzą.
Otrzymaliśmy zakładki do książek specjalnie wydane z okazji tegorocznej Jesieni Poezji. Jesteśmy wdzięczni za cudowne i nietuzinkowe spotkania.



W ramach zajęć "Edukacja dla Bezpieczeństwa"


uczniowie klas pierwszych zaczęli zgłębiać tajniki bandażowania. Działania wykonywali na sobie oraz swoich koleżankach i kolegach. Dla niektórych było "pod górkę" ale nauczycielka edb p.Anna Klimczak służy pomocą na konsultacjach.



Klasa 2t2 w Lublinie


W wielkim skrócie: podróż pociągiem InterCity- komfort, żywa lekcja historii na Majdanku - wielkie przeżycie, poszukiwanie lubelskich koziołków, kamienia nieszczęścia, Bramy Krakowskiej, Zamku - miejska gra terenowa- wyzwanie. Było wspaniale! Musimy to kiedyś powtórzyć w innym mieście. Pozdrawiamy z pociągu do Warszawy!



Integracja klasy 2w3 i 4w1 w ZOO


Będąc w Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie poczuliśmy wyjątkową atmosferę – odgłosy zwierząt, zapach tropikalnych roślin i widok różnych gatunków. Bliski kontakt ze zwierzętami to świetna atrakcja turystyczna i edukacyjna dla osób w każdym wieku. Polecamy.



Sekrety radia


Dnia 28 września klasy dziennikarskie 4w1 oraz 4w2 wyszły na wycieczkę do Polskiego Radia. Na wstępie przywitał nas Pan Zbigniew Kozłowski - aktor dubbingowy, speaker radiowy oraz aktor m.in. z polskiego paradokumentu ,,Gliniarze". Pan Kozłowski opowiadał o swojej pracy w roli aktora, w Polskim Radiu, a także na temat roli pasji do zawodu. Później przejął nas pan Artur Wolski - publicysta popularnonaukowy Polskiego Radia. Opowiedział nam o swoim rozległym wykształceniu oraz dał rady maturzystom dotyczące studiów oraz dziennikarstwa. Oprowadził nas również po studiach nagraniowych i opisał proces powstawania audycji radiowych. Mogliśmy również odwiedzić m.in studia: Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców i Radiowa Czwórka. Dziękujemy Centrum Edukacji Medialnej



Wycieczka klasy 4u1 na Mazury


Dzień pierwszy:
Klasa Pani prof. Magdaleny Żelazko - 4u1 wraz z Panią prof. Martą Miecznikowską wyjechała na wycieczkę 5 dniową na Pojezierze Mazurskie. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Skansenu w Olsztynku, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądały chałupy, kościoły jak i wiejskie szkoły sprzed 1 połowy XIXw., następnie udaliśmy się w stronę Hotelu Manor w Olszynie, gdzie przywitano nas pysznym obiadem w formie szwedzkiego stołu. Koło godziny 19 podzieliliśmy się na grupy i zagraliśmy w podchody. Zostaliśmy pochwaleni przez Pana animatora za świetną pracę zespołową. Po kolacji były różne atrakcje w hotelu jak np. basen, bilard, kręgle oraz pingpong. Zakończyliśmy ten dzień z uśmiechami na twarzy.
DZIEŃ DRUGI WYCIECZKI KLASY 4u1
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, nabraliśmy sił i wybraliśmy się nad jezioro Żbik, które znajduje się na terenie naszego hotelu. Następnie skorzystaliśmy z atrakcji takich jak bilard, tenis stołowy i kręgle. Poszliśmy na obiad, a zaraz po posiłku czekały na nas kolejne atrakcje. Na terenie ośrodka strzelaliśmy z łuku i z wiatrówki wraz z pomocą Pana animatora. Wszyscy wróciliśmy pełni energii. Dzień zakończyliśmy kolacją przy ognisku, smażąc kiełbaski w wesołej atmosferze.
DZIEŃ TRZECI WYCIECZKI 4u1
Dzisiejszego dnia rano pojechaliśmy do Planetarium na projekcję filmu “Niesamowity Wszechświat”. Następnie z panią przewodnik udaliśmy się na Starówkę w Olsztynie gdzie po drodze mieliśmy okazję zobaczyć Zamek Kapituły Warmińskiej oraz pomnik Mikołaja Kopernika w tym dawne miejsce jego zamieszkania, jak i wiele innych słynnych zabytków tego miasta. Po zwiedzaniu Olsztyna wróciliśmy do hotelu. Wieczorem wybraliśmy się na zawody wędkarskie oraz skorzystaliśmy z atrakcji hotelowych takich jak bilard, basen czy kręgle. To był miłe spędzony czas.
DZIEŃ CZWARTY WYCIECZKI 4u1
Witamy w kolejnym dniu naszej klasowej wyprawy. Dzisiaj czas na odwiedzenie Sanktuarium w Świętej Lipce. Wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego z ruchomymi figurkami. Następnie wyruszyliśmy do Gierłoży - Wilczego Szańca dawnej siedziby Adolfa Hitlera. Po muzeum oprowadzał nas i w bardzo ciekawy sposób opowiadał pan przewodnik. Po powrocie do hotelu była gra terenowa "podchody" a wieczorem pożegnalna dyskoteka.
DZIEŃ PIĄTY WYCIECZKI 4u1
Ostatni dzień zaczęliśmy od podróży do żeglarskiego portu w Mikołajkach, z którego wypłynęliśmy statkiem Faryj III w kierunku kolejnego portu Ruciane - Nida. Dwugodzinny rejs przebiegał przez jeziora Mikołajskie, Śniardwy, Bełdany. Śluzowaliśmy się na Guziance II. W Rucianym spacerem poszliśmy do restauracji, gdzie czekał na nas obiad. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Gałczyńskiego - Leśniczówka Pranie. Usłyszeliśmy tam o życiu poety, przeczytaliśmy fragmenty jego dzieł i słuchaliśmy muzyki jakiej słuchał przy ich tworzeniu. Chwile później ruszyliśmy w podróż powrotną do Warszawy. Wycieczka była bardzo udana, każdy wraca zachwycony. Przykro nam, że była to nasza ostatnia wycieczka kilkudniowa, ale była inna niż wszystkie i wracamy do domu z cudownymi wspomnieniami. Serdecznie dziękujemy naszej wychowawczyni Pani Magdalenie Żelazko za możliwość organizacji naszego wyjazdu oraz Pani Marcie Miecznikowskiej za opiekę.



Zbieramy żołędzie dla zwierząt warszawskiego ZOO


Dzisiejszą akcję wolontariacką przeprowadziła klasa 2t2 i uzbierała 15 kg żołędzi! Wspaniały wspólny czas, integracja a przede wszystkim wolontariat



26 września europejskim dniem języków obcych


Uczniowie Chałubińskiego uczą się jak powiedzieć „dzień dobry” w różnych językach obcych dzięki kolorowej dekoracji umieszczonej na pierwszym piętrze. Mają w tym dniu lekcje tematyczne dotyczące nauki języków obcych, grają w quizy. Odbył się również szkolny konkurs języka angielskiego PROVERBS pod patronatem wydawnictwa PEARSON! Nawet Pan Profesor Siedlecki zaczął makaronizować w różnych językach w pokoju nauczycielskim!



Projekt edukacyjny "Bez Ocen"


Klasy 2t1, 3u1, 3u2, 3w, 4t, 4u2, 4w1 i 4w2 wzięły udział w warsztatach na temat zdrowej relacji z jedzeniem przeprowadzonych przez dietetyków z Kuchnia Vikinga - Catering dietetyczny. Rozmawialiśmy o tym, co wpływa na relację z jedzeniem, dyskutowaliśmy też o kanonach piękna. Wykorzystując technikę uważnego jedzenia (ang. mindful eating) panie prowadzące pokazały jak zadbać o to, by zależność ta nie doprowadziła do zaburzeń odżywiania w przyszłości. Dziękujemy za ciekawe zajęcia i degustację
Więcej o projekcie przeczytacie na stronie internetowej: https://kuchniavikinga.pl/projekt-bez-ocen/



Klasa 3t na warsztatach plenerowych "Moc w Spotkaniu"


W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 3t wraz ze swoją wychowawczynią Anną Klimczak i psycholog szkolną Agatą Kulpa-Kulpinską spędzili czas na zajęciach integracyjnych budujących zespół, gdzie mogli zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i sprawdzić w niestandardowych warunkach. Zajecia poprowadzili animatorzy z Pracownia Nauki i Przygody. Dziekujemy!
To byl fajnie spędzony czas i super przedpołudnie.



Różowy październik


"Różowa wstążka" to akcja profilaktyczna, którą należy popierać z całego serca! Profilaktyczne badania ratują każdej kobiecie życie! Twój STYL zaprasza wszystkie Panie do tej szlachetnej akcji, a LXVIII LO im. T. Chałubińskiego przyłącza się do akcji.



Pokaż, że pamiętasz o Powstańcach Warszawskich

Wraz z nowym rokiem szkolnym dołączyliśmy do projektu BohaterON w Twojej Szkole 2023. Jest to projekt prowadzony w ramach VIII edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterOn – włącz historię!, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego i promocja historii Polski XX wieku. W klasach, które zdecydują się dołączyć do projektu odbędą się lekcje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu i Powstańcom. Udział w tej akcji wpisuje się w działania, które Szkoła podejmowała, aby uczcić kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. Na stronie https://wpis.dumnizpowstancow.pl/ można dodawać wpisy - dowody naszego uznania, wdzięczności i dumy z Bohaterów Powstania Warszawskiego. Pokaż, że pamiętasz!



"Raport Pileckiego"


W piątkowe przedpołudnie klasy 2t2, 2u3, 2w1, 2w3, 3u1 i 3w wzięły udział w seansie filmowym "Raport Pileckiego" w Atlantic Kino.
Film ten porusza wiele ważnych zagadnień z pierwszych lat powojennych. W skupieniu próbowaliśmy wczuć się w problemy tego okresu. Poznaliśmy historię rotmistrza Witolda Pileckiego, który ujawnił prawdę o Auschwitz.